25 Ağustos 2019 Pazar

BİZİM GAZETE

HER ŞEYDE BİR HAYIR VARDIR!..

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

         HER ŞEYDE BİR HAYIR VARDIR!..

 

 

        Zamanın birinde bir padişah yaşarmış. Padişah avlanmayı çok sever, sık sık avlanırmış. Padişahın aklı-selim, “Her şeyin hayırlısı, her şeyde bir hayır vardır.” cümlesini dilinden düşürmeyen bir de veziri varmış. Padişahın başına bir şey gelse vezir hep ; “Padişahım üzülmeyin her şeyde bir hayır vardır.” dermiş. Padişah da vezire bu yüzden çok kızarmış.

 

        Yine bir gün padişah vezirine “bugün ava nereye gidelim” diye sormuş, vezir bir yer tarif etmiş. Oraya gitmişler fakat avlanırken padişah elinden yaralanmış, eli kanamış ve elinin yarasını sarmışlar. Padişah vezirine kızmış, “senin yüzünden oldu” demiş. Vezir yine aynı cevabı vermiş ; “Her işte bir hayır vardır padişahım, üzülmeyin.” demiş.

        Bunun üzerine padişah vezire çok kızıp, ben elimi kesiyorum, sen bana “Her işte bir hayır vardır” diyorsun deyip veziri zindana attırmış. Vezir zindana giderken yine “Her işte bir hayır vardır” deyip gitmiş. Padişah yine öfkelenmiş, “adamı zindana attırıyorum adam yine aynı şeyi söylüyor” demiş.

        Padişah avlanmak için az bir adamla başka insan ayağı değmemiş bir yere gitmiş, avlanırken oranın yerlileri bunları faka bastırıp, esir etmişler. Yerliler her gün bir esiri kendi inançları gereği kurban ediyorlarmış, sıra padişaha gelmiş ama onu serbest bırakmışlar. Çünkü yerlilerin inancına göre sakat veya, bir yeri yaralı adamdan kurban olmazmış.

Padişah vezirini düşünüp ona hak vermiş. Hemen ülkesine dönüp vezirini serbest bıraktırmış. Ama yine soruyu sormuş; “Hadi benim elimin kesilmesini anladık, peki senin zindana girmendeki “hayır” nedir demiş.

Vezir de; “bende zindana girmeyip sizinle gelseydim, yerliler şimdi diğerleri gibi beni de kurban etmiş olacaklardı demiş.”

        Ön fikirli olmak, doğruları irdelememek, insanı yanlışa götürür. Bu nedenle var olanlara aldanmamak gerekir. Görüntüler, her zaman arkasında bir gerçekleri barındırır. Bu yüzden Mevla'mız, 'SİZİN ŞER GÖRDÜĞÜNÜZ ŞEYLERDE HAYIR; HAYIR GÖRDÜĞÜNÜZ ŞEYLERDE ŞER OLABİLİR' diye buyurmaktadır. Bilinmeli ki, gönülden ve hissedilerek yapılan dua, var olacak olan olumsuzlukların önüne geçecek en büyük kalkandır. Yukarıda anlatılan hikayede olduğu gibi 'HER OLUMSUZ GİBİ GÖZÜKEN ŞEYDE BİR HAYIR VARDIR' diyerek, teslimiyetimiz Mevla'ya olmalıdır. Ve denilmelidir ki, 'Allah razı geldikten sonra dünya küsse hiç ehemmiyeti yok; eğer Allah razı olmadıktan sonra dünya mutu olsa kıymeti yok'  İnsanın düsturu bu olursa, olumsuzluklar var olur mu insanda... Hele bakın şöyle etrafınıza veya hayatınıza; kim bilir dün olumsuz olarak gördüğünüz ve çok üzüldüğünüz şeyler, belki bu gün bir anı ve güzel bir durum olarak karşınıza çıkıyor; aynı şekilde dün çok güzel olarak gördüğünüz şeyler, bu gün sizin karşınıza hüzün vererek geliyor.... Bu yüzden teslimiyetimiz, Mevla'mıza, güvenimiz dostlarımıza, güzel temennilerimiz gönlü güzel insanlaradır.... Bilmem anlatabildim mi?

 


24 Temmuz 2017 Pazartesi 11:01
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Başkan Söğüt, “Çözüm üretmek için varız”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Yeniyalı Mahallesi’nde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Başkan Söğüt, “Gelecek her fikre açığız”

“Her fikre açığız” diyen Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, STK temsilcilerini makamında

Başkan Söğüt, “Körfez sizi asla unutmayacak”

Körfez Kaymakamlığı görevinden İstanbul Vali Yardımcılığı’na atanan Dr. Hasan Hüseyin Can için

Hacet Bayramı 25 Ağustos’ta

Körfez’de uzun yıllara dayanan bir gelenek olan Hacet Bayramı, bu sene de 25 Ağustos Pazar günü Hereke

Başkan Söğüt’ten Ankara çıkarması

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Gençlik ve Spor

Körfez’e 1 altın 2 bronz madalya

15 Temmuz Şehitleri anısına Ankara’da düzenlenen Wushu Kung Fu Avrasya Şampiyonası’ndan 1 altın ve iki bronz

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI