16 Ocak 2021 Cumartesi

Dinsizin Dini

M.Enes ÜNLÜ

M.Enes ÜNLÜ

E-Posta : bizimgazete41@gmali.com


Osmanlının son yılları. Hasta adam öldü, ölecek. Etrafında o gittikten sonra yerini doldurmayı bekleyen güçlü devletler. Osmanlı kurulduğunda daha emekleyen ama şuan onun ölümünü bekleyen o devletler. Zamanında Osmanlıdan yardım isteyen ama şimdi daimi saldırıda bulunan devletler. Nasıl oldu da bu kadar güçlendiler?

Osmanlı tebaası devletin geri kalmışlığı ve güçsüzlüğünden şikayet edip batıya doğru yüzünü döndüğünde, batının her şeyini alırsak bizde gelişiriz diye düşündü. Gerisi belli zaten; aniden ülkeye gelen milliyetçilik, sosyalizm, modernizm vs. gibi kavramlar ve alafrangalık. Aslında her şeyi güzel bir şekilde taklit ettiler. İyide batı gelişimine devam ederken biz niye geriledik ve o şekilde devam ettik ?

Aslında anlaşılmayan ve çöküşü hızlandıran olay, Avrupa’nın gelişim sebeplerini kültürleri, inançları, düşünce yapıları vs. sanmamızdı. Oysa onlar sadece bir kamuflajdı. Gelişimin altında başka nedenler yatmaktaydı. Peki neydi bu nedenler ?

Öncelikle sekülerleştiler (Dini konulardan ayrılıp dünyevi hareket ettiler), bir reform geçirdiler. Yani artık dini yobazlıktan kurtuldular(!). Oysaki her “izm” de bir dindir aslında.

“Din halkların afyonudur” der Karl Marx. Avrupa için doğrudur. Artık Hristiyanlık papanın elindeki bir afyona dönmüştür. Halkı soyar dolandırır kandırır acılarını da onlara bir takım afyonlar sunarak dindirir. Atlanılan şey ise, Karl Marx buna karşın dinsizliği sunduğunu zanneder ancak yanılmıştır.

Hiçbir insan dinsiz olamaz . Herkes en az bir idol(put), ideoloji(inanç düzeni), fenomen(üstün ve takip edilen insan) sahibir. Marx aslında bir fenomen olmuş ve Marksizm dinini sunmuştur insanlara. Afyona dönüşen Hristiyanlığa karşı kendisini bir peygamber ,işçi sınıfını mürid, Kapital sistemi de şeytan ilan etmiştir. Alternatif bir din türetmiştir yani. Tıpkı Anarşistler, Kapitalistler ve Ateistler gibi. Sekülerizm aslında onları ruhbanlaşmış Hristiyanlıktan kurtarsa da yeni prangalara sürüklemiştir.

İdeolojiler oluşmaya başlamıştır. Her biri tasmadan farksız ideolojiler. Eğer bir ideolojiye dahil olursanız, o sistemi oluşturanın tasmasına girmiş olursunuz. Misal bir kapitalist para için yaptığı gaddarlığı görmez çünkü sistem ona bunu söyler ve kâr dışında bir şeyi düşünmeniz yasaktır. Radikallerin (kesin değişimcilerin) inandıkları değer için her yol mübahtır. Bir Modernist eski olan şeylerin tamamen vadesinin dolduğunu ve kalkması gerektiğini iddia eder. Bunların hepsi mantıksal bir desteği olmayan, hissel çıkarım ve kısıtlamalardır. Yani inançları reddetseler de bir Milliyetçi sadece inandığı için kendi ırkını üstün tutarken aynı şekilde bir Faşist de bir ırkı aşağılar. Sadece inandıkları için insani ahlak ve değerleri yok sayabilirler. Ortada akıl karı bir şey yoktur.

Yani sekülerleşmek sağlamadı gelişmelerini. Hatta oda bir afyondu. Yeni inançlarının kötülüğünü görmelerini engelleyen bir afyon. Yeni inançları ise şiddet, para ve güçtü.

Aslında açıklaması oldukça kolaydır bu durumu. Siz bir insana, ölümden sonraki hayatın olmadığını ve yaptıklarının bedelini ödemeyeceğini, 70 sene sonra yok olacağını söylerseniz; oda bu 70 yılı en iyi şekilde yaşamak için her şeyi yapar. Çalmaya, düşünmeden adam öldürmeye başlar. İyi insanları görünce onları sömürür. Güce tapar ve para kazanmak için herkesi harcayabilir.

Tam olarak da bu oldu aslında. Afrika, Avusturalya(Aborjinler), Amerika(Kızılderililer), Arap Diyarı gibi yerleri sırf onlardan değiller ve gelişmemişler diye sömürmeye ve yok etmeye başladılar. Her türlü sorunu şiddet ile çözdüler. Bu şiddet ve öfke o kadar büyüdü ki sonunda birbirlerine saldırmaya başladılar. Sonra bir düzen oturdu. Herkesin bencil ve kendisi için yaşadığı adi bir düzen. Sonraki hedefleri de bu düzene uymayanları yok etmek ve sömürmek oldu.

Yani Bilge Kralın da dediği gibi “Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı, devam edegelen sömürgeciliği; döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur.."

Osmanlı yıkıldı ancak Türkiye Cumhuriyeti onun veraseti ile yaşamına devam etmektedir ve biz hala gelişimin batıdan geleceğine inanmaktayız. Elbette yenilikleri gelişmeyi bilimi ve teknolojiyi takip edeceğiz. Fakat taklit gelişim sağlamaz. Avrupa’nın gelişimini başlatan şey, onların eline geçen İslam alimlerinin eserleriydi. İslam alimlerini geliştirende, inandıkları din ve Antik Yunan öğretileriydi. Gelişimi yakalayan bu medeniyetlerin hepsi, dünyayı takip etmiş ancak taklit etmemiştir. İslam alimlerinin büyüklerinden olan Farabi, öğretilerini Aristo’dan almıştır. Öyle ki Aristo dünya üzerinde birinci öğretmen, Farabi de ikinci öğretmen kabul edilmiştir. Ancak Farabi Yunan’ın alimliğini görüp İslam’dan dönse ve onlar gibi yaşasa; giyimi, dili, kültürü onlar gibi olsa, gelişimi sağlar mıydı? Gelişmek için gidip herhangi bir milletin kültürünü ithal etmek kadar absürt ve saçma bir durum daha yoktur.

Uzun lafın kısası gereken şey, dinsizin dinini taklit etmek değil; Özümüzde bulunanı bulmak ve onu yeniden yüceltmektir. Gelişimi sağlayan kim olursa olsun gelişimi almaktır. Bu gün bir Yahudi yeni bir şey bulduğunda, ne bulan Yahudi diye yenliğe karşı çıkmak, ne de yenilik Yahudi’den geldi diye onlara benzemek gerekir. Belli bir ölçütümüz, özümüzde bir inancımız, yaradılıştan bir görüşümüz vardır. Buna karşı olan kısımları yanlış, buna uyan kısımları doğrudur.

Özümüzde ne yattığını da Erbakan hocamız çok manidar bir sözünde ifade etmiştir:

“Bu milletin külüne üflesen altından iman çıkar!”

 


02 Mayıs 2020 Cumartesi 10:28
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Başkan Söğüt’ten 16 Ocak mesajı

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 16 Ocak Basın Onur Günü sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Körfez’de ortak akılla yönetim

Körfez’de ortak akılla yönetim

Başkan Söğüt, “Hereke Halısı’na değer katacağız”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Hereke’de halıcı esnafı ile bir araya geldi. Hereke Halısı’na

Körfez’de 2020’de 858 çift ‘evet’ dedi

Körfez’de 2020 yılında 858 çift mutluluğa ‘evet’ dedi. Nikahlardan bir kısmına Başkan Şener Söğüt de

Körfez’de 2020’de 858 çift ‘evet’ dedi

Körfez’de 2020 yılında 858 çift mutluluğa ‘evet’ dedi. Nikahlardan bir kısmına Başkan Şener Söğüt de

Başkan Söğüt Hereke esnafıyla buluştu

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Hereke’de esnafla buluştu. Yoğun ilgilyle karşılanan Başkan

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI