23 Ekim 2020 Cuma

bizimgazete

EY GENÇ KARDEŞİM!..

MEHMET IRAK

MEHMET IRAK

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com


EY GENÇ KARDEŞİM!..


Sözlerime Abdurrahim Karakoç ile başlayıp, Cemil Meriç'in sözü ile bitirmek istiyorum.
"Yürüyen heykellerle aynı müzedeyim ben.
Konuşan mumyalara kimden söz edeyim ben.
Fikren işkencedeyim, ruhen cezadayım ben.
Korkaklığın sükûtu kol geziyor her yerde
Sanki tek başımayım, tek kişilik mahşerde."
A.Karakoç

Diyerek başladık söze, bizi onbinlerce insanın takip ettiğini çok çok iyi biliyorum. Elimizden ve dilimizden geldiğince usul, üslup ve yazdığımız konulara da önemle dikkat ediyorum. Asla iftira atmam. Sosyal paylaşımlarda belden aşağı çirkin siyaset yapmam. Bunu bütün takipçilerim çok iyi bilir. Partili olmak demek, haksızlık karşısında susmak demek değildir. Biat etmek ancak insanın inandığı dinin emirleri gereğince yerine getirmektir. Kula dost doğru olduğu müddetçe yol arkadaşlığı yapılır. Yanlışı olursa yüzüne söylenir. Düzeltmezse yollar ayrılır. Eskiden uzak yol arkadaşlara ulaklar aracılığıyla mektuplar yazılır, tebliğler edilirdi. İnanın o gün Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri olsaydı, ulaklara da ihtiyaç duyulmaz, aşikâr ifade edilir, kişi kendini Nizam-ı Aleme uygun bir hayatı seçme imkanı verirdi. Bizim niyetimiz önce kendimizi düzeltmektir. Biçilmemiş gömleği başkasına nasihat etmeyiz. Yaşamımız boyunca hamdolsun kul hakkı yemediğimizi biliyorum. Sehven yapılmış ise de onu Allah biliyor affıda ahiret de bekliyorum.
Borcumuzu gününden önce vermişizdir. Namuslu adamlar borcuna sadık olur. (borcuna sadık iken düşen tüccarları tenzih ederim) hiç kimsenin dini, dili, ırkı ve mezhebi bizi ilgilendirmez. Ancak ahlakı bizi çok ilgilendirir. Hiç kimsenin dinine, inandığı değerlere, partisine ve liderlerine küfür etmem, hakaret etmem, iftira atmam ki, onlar da bize söyleyemesinler.
Değerli dostlarım, kıymetli kardeşlerim.
Bu pandemi döneminde gördük ki sağlık her şeyin üstünde ve son 20 yılda siyasetten de gördük ki idoloji diye bir şey kalmamıştır. Eğer sizler siyasette bu milleti asil ve aziz görerek hizmet ederseniz, bu sizin insanlığınızı ortaya çıkaracaktır. Çıkarları için, menfaatleri için, susanlar şeytanların ta kendisidir. Ancak günümüz şartları öyle bir hâl doğurmuştur ki, rızkı için susanlara mübah görür hale gelmişiz, sindirilmiş ve korkutulmuşlar, bakmakla yükümlü oldukları kişiler için bu duruma düşmüşlerdir. Çakallar aslanları yönetir olmuşlar, lakin blmezlerki, çakallar ormanı işgal etmesinler diye aslanlar susmak da. Eğer birgün aslanlar kükremeye başlarsa, siz o zaman çakalların halini görün.
Doğruyu söylemekten kaçınmayın, susmayın, namuslu siyasetçi iyi yetişmiş hakkını en iyi savunan seçmenlerden doğar. Bu vatan hepimizin, hiç kimse layüsel değildir. Gelişmiş ülkelerde seçmenler asla seçtikleri kişi için çarpışmaz ve onu ilah gibi görmez. Ancak cahiller ve gelişmemiş ülkelerde seçmenler lider tartışması yapar. Kişiye bağlı partiler, konjektör partiler ve misyon partilerin genel başkanları da bizi ilgilendirmemeli. Bizi ilgilendiren çocuklarımızın geleceği için nasıl bir ülke yönetmeye talip, yalan mı söylüyor, söylemleri ve eylemleri birbirini tutuyor mu biz ona bakmalıyız.
Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen mutaassıp lider, insanı değerler gereği kul hakkı yemeyen abdestsizden daha aşağılıktır.
Namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek ve her altı ayda bir umre yapmak kişiyi erdemli insan yapmaz. Erdemli insan hakkı ve insanı üstün tutan anlayıştır. Mazlumun yanında vav gibi, zalimin karşısında elif gibi durandır.
Genç kardeşlerim. Her birinizin hayalleri var, bu hayalleri yerine getirmek sizin elinizde. Hiç kimsenin eline bakmayın, eğilmeyin, lakin çok çalışın.
Duruşunuzdan ve verdiğiniz sözlerden asla kaçmayın. Birgün ardınıza baktığınızda çok temiz bir yol bıraktığınızı ve durduğunuz yere baktığınızda ise hayal ettiğiniz noktada olduğunuzu göreceksiniz.
Siyaseti hiçbir zaman kişiye endeksli siyaset olarak yapmayın. Onların yaşadıklarına bakın, lakin medet ummayın. Birgün göreceksiniz ki, sizin büyük gördüğünüz siyasetçiler o kadar da büyük değillermiş. Ve hepsi ardınızda kalmış. İşte o zaman kendinize şunu söyleyeceksiniz, iyi ki minnet ve Ram etmemişim. Her biri bugün var, yarın yok. Onlarca başbakan, yüzlerce bakan, binlerce milletvekili, onlarca Belediye başkanı, onlarca il ve ilçe başkanları, yüzlerce meclis üyeleri, binlerce yönetici gördük. Kimi rahmet ve minnetle, kimi de bela ile anıldı.
Nerede olmanız gerektiğinin kararını siz vereceksiniz. İnandığınız değerlere sahip çıkarak, omurgalı bir siyaset yapın. Birgün gelecek hepsinin ve kendinizin de siyasette yok olduğunu göreceksiniz. Geçmişinden Onur duymak istiyorsan onurlu ve omurgalı yaşa.
Sözlerimi Cemil Meriç'in şu sözleri ile sonlandırmak istiyorum.
"Evlat bu ülkede, sağcı-solcu, ilerici-gerici yoktur. Namuslu ve namussuzlar vardır. Siz namusluların safında olunuz. Göreceksiniz çok kalabalık olacaksınız..."
Saygılarımla...
Mehmet Irak

 


20 Eylül 2020 Pazar 11:13
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Başkan Söğüt, “İstişare kültürü ile yatırımlara yön veriyoruz”

Başkan Söğüt, “İstişare kültürü ile yatırımlara yön veriyoruz”

Başkan Söğüt, “İstişare kültürü ile yatırımlara yön veriyoruz”

Başkan Söğüt, “İstişare kültürü ile yatırımlara yön veriyoruz”

“Bugünün fidanları yarınların nefesi olacak”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, İgsaş Ortaokulu bahçesinde fidan dikti. Başkan Söğüt, “Bir

20 milyonluk proje ile Gebze’de su kesintilerinin önüne geçiliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından Gebze ilçesinde gerçekleştirilen içme suyu

Fen Lisesi’ne 200 kişilik konferans salonu

Körfez Belediyesi, eğitim kurumlarına desteğini sürdürüyor. Bu kapsamda da son olarak Körfez Med Marine Tuncer

Söğüt; “Mahallelerimizde gelişimi birlikte sağlayacağız”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Körfezli muhtarları ağırladı.

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI