11 Aralık 2017 Pazartesi

Bizim Gazete

SIR (ELEST BEZM-İ)

HANİFE BARIŞ

HANİFE BARIŞ

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

 

   Kalu Bela (Elestbezm-inde) başlar hayat sırrımız..Sır kapılarının açıldığı bir sözleşme ile başlar..Dünyaya giriş kapısı..Söz vermişizdir bir kere o sırra ermek için..Doğum ve ölüm arasındaki hayatı yaşamak için..

               Pek i bize bu kadar acıyı yaşatan dünyada sadece doğmak ve ölmek için mi varız..Yoksa bu sırra erebilmek için mi..Her insan yüce yaradanı tanıyacak özellik ve kabiliyette yaratıldı…Acı dedik ,Dünya dedik,Hayat dedik,Ağlamak,Gülmek..Bunlar bizim fıtri olaylarımız..Bunları yaşarken de zıtlaşmamamız gerektiği hatırlatıldı..

              Aksi taktirde insan mes’ul olacak ;hesap verecek denildi..Yaptıklarımızdan yada yapamadıklarımızdan…Evet doğarken ağlarız..İki şık vardır..Birincisi bebek doğduğu anda oksijen ciğere ilk girdiğinde yanmaya neden oluyor ve bunu verdiği acı ile bebek ağlamaya başlıyor..İkincisi ise Ebu hureyre’den bir rivayete göre ‘’yeni doğan her insan yavrusuna ,doğduğu anda şeytan mutlaka dokunuyor’’ deniliyor..

           İkinci şıkka baktığımızda bizim bu sırra nail olamamamız için ilk dokunuş başlıyor..Şeytan ve nesfis devrede..Biri bütün kötülükleri emrederken; diğeri  sefahat ve rahat yaşama düşkünlüğü vererek ,Yaratılan her insanı kıskıvrak çember içine alıyor..Karıncaya çizilen daire misali ,Etrafında dönen çemberden çıkamıyor..

           Ve gittikçe çember daralıyor..Üzüntü,keder,istek,ulaşamamak,gurur,ayrılık,maddi ve manevi birrr sürü dünya telaşı başlıyor..İştebınlarla mücadele ederken o sır kapısını açıldığını göremiyor ve hatta yaradılış gayemiz aklımıza bile getiremiyoruz..Peki  bu sırra erebilmemiz için ne yapmalıyız..

            Bunun tek bir yolu var     -TESLİMİYET-    teslim olana kapanır zindan kapıları,açılır mısır sarayları   Yusuf misali….

            Bu teslimiyet hiçbir şey yapmamak yada yapamamak değil,elindeki ile ,Rahmanın verdiği yetki ile,irademiz ile…yapmak yada yapamamak…Ve enn sonunda   teslim  olmak,teslimiyette olabilmek..İşte bu (SIR) kapısı..

             Şimdi gerçek mutluluğu yaşama zamanı,Herşeyi yine yeniden düşünme ve hayata geçirme zamanı..Fıtratımızla zıtlaşmadan..O  sırra erme zamanı..

             Bizler ‘’teslimiyeti’’ anlamaya çalışırken daha sırrında sırrına erenler oldu…

Sağlık,mutluluk ve sevinç hep sizinle olsun..

 

       GELİŞİM UZMANI

 HANİFE BARIŞ

 


21 Ağustos 2017 Pazartesi 21:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Kaya SRC hakkında bilgi verdi

Körfez İlçe de uzun yıllardır faaliyet gösteren Özel Kumlu Eğitim Kurumları yetkili Müdürü Turgut Metin

Hocalı Anıtı tamamlandı

Hocalı Anıtı tamamlandı

Hereke Kalesi’nde çalışmalar sürüyor

Bin 400 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor…

Atatürk, saygı ve özlemle anıldı

Atatürk, saygı ve özlemle anıldı

Rahmet ve minnetle anıyoruz

10 KASIM 2017 ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ

Baran; Saygıyla anıyoruz

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran; Saygıyla anıyoruz

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI