15 Ekim 2019 Salı

BİZİM GAZETE

HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM

FERİDE ARSLANTAŞ

FERİDE ARSLANTAŞ

E-Posta : bizimgazete41@gmali.com


        Mustafa Kemal ATATÜRK: "Eğitimdir ki;bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır;ya da esâret ve sefalete terk eder."Eğitim insana en çok yakışan,insan benliğinin anne karnından ölünceye dek ayrılmaz parçası olan bir gerçektir.Eğitim insan olmak,bilinçli olmaktır.Yaşama dair becerilerini öğrenmek ve kazanmak demektir.Çocuklarımıza  öğretmenlerine, toplumda,nasıl davranması gerektiğini öğretebiliyor muyuz?  Okullara gönderip sınıfını bilmeyen velilerimiz,defterlerini açıp kontrol etmeyen,bugün okulda ne yaptın?Nasıl geçti? diye sormayan ailelerimiz var.Okula gönderiyoruz "öğretmenler uğraşsın işi ne" diye söyleyen velilerimiz, herhangi bir şey olduğunda da hemen okul idaresini suçluyor.Peki;biz veliler  çocuklarımıza karşı nasıl yaklaşıyoruz? Gerçekten çocuklarımızla ilgileniyor muyuz? Çocuklarımıza iyi bir okul ve öğretmen seçmekle eğitim bitmiyor.Bizler nasıl bu arayışlar içerisinde oluyorsak;öğretmenlerimiz de;sorumluluklarını bilen veliler istiyorlar.

        Ben de bir anneyim;okul idarisinin disiplinli olmasını,giriş çıkışların güvenliği, çocuklarımızın kılık kıyafetlerinin okula uygun olmasını,sınıfların 40-50 öğrenciyle değil;eşit bir şekilde daha az öğrencilerle eğitim verilip derslerin boş geçmemesini,okulda ki derslere,aktivitelere katılmalarını,saygılı,çalışkan, üretebilen gençler yetiştirilip, topluma kazandırılması taraftarıyım lakin!Sadece öğretmen ve öğrenciyle yeterli olmuyor.Maalesef gördüklerime duyduklarıma inanamadığım;o güzel gençlerimizden bazıları;Okul düzenini bozmakla kalmıyor;Kaba kuvvetle okul ortamında ahkam kesip,lavabolarda sigara içenler,argo sözlerle rahatsızlık verenler,kapıları tekmeyle açıp çete kuran gençlerimizi görüp duyunca üzülüyorum.Öncelik evde ve okulda "disiplin "ve "Sevgiyle" yetiştirmemiz gereken gençlik!Çocuklarımızın okul puanlarından önce;ayaklarının üzerine sağlam basmasını,kendi sorumluluklarını bilen, özgüvenle yetişen saygılı bireyler yetiştirmek."SEVGİNİN" açamayacağı kapı,kilit yoktur!

        Biz anne babalar;karşı taraftan nasıl saygı duyulmasını bekliyorsak,saygı duyan nesiller yetiştirmek zorundayız.Unutmayalım ki;Çocuklarımızın toplum içerisinde ki davranışları;ailede ki yaşantıyı sergiler.Ne ekersek,onu biçeriz!

        Bizler çocuklarımıza güvenip,sevgiyle büyütürsek,karşılığını da çok güzel bir şekilde alırız.Çocuklarımıza topluma karşı,ahlaklı,saygılı, davranmasını öğretemeyen ebeveynler,o evlatlarından da vatanına,milletine hayır beklemesinler.Çocuklarımızın ilk öğretmeni anne ve babasıdır.Evde aile,okulda öğretmenleridir.Tüm yükü ne öğretmenlerimizin,ne de velilerimizin üzerine yüklememek gerekir.Öğretmen,öğrenci veli üçgeni oluşturulup sağlam bir bağ kurulup çocuğun geleceğine ışık tutarsak;Vatana,millete hayırlı pırıl pırıl evlatlar yetiştirmiş oluruz. ATATÜRK'ün de dediği gibi; Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına;onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik (uygulama) mevkiine konduğu vakit;Türk milleti yükselecektir.!


20 Eylül 2019 Cuma 19:56
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Eğitime desteğimiz her zaman sürecek

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Yarımca Ortaokulu, Hedise Evyap İlkokulu ve Körfez Fen Lisesi’ni

Başkan Söğüt, “Bizim tek derdimiz hizmet”

Körfez’de Halk Meclisi Toplantısı Hacı Osman Mahallesi ile devam etti. “Siyaseti kapıda bırakarak içeriye

Körfez Belediyesi’nde eğitimler sürüyor

Körfez Belediyesi’nde üst düzey yöneticilere yönelik ‘Stratejik Plan Yazılımı ile İç Kontrol ve Risk

Körfez’de sonbahar temizliği

Körfez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde bahar temizliği kapsamında mahalle

Körfez ilçesi sahil parkları tertemiz

Büyükşehir Belediyesi ekipleri Körfez ilçesi sahil parklarında günlük temizlik çalışması yapıyor

Pazarlarda sıkı denetim

örfez Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların güvenli ve huzurlu bir şekilde alışveriş

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI