SAADET

16 Şubat 2019 Cumartesi

Bizim Gazete

MHP, BAHÇELİ ve GERÇEKLER

Cemal Açıkgöz

Cemal Açıkgöz

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

MHP, BAHÇELİ ve GERÇEKLER
        Partiler, siyasetin ana unsuru, demokrasinin en önemli kuralıdır. Bir ülkede demokrasiden bahsedebilmenin ana unsuru, siyasi partilerin mevcudiyeti ile doğru orantılıdır. Bireyin, hür iradesini yönetime yansınması, ancak ve ancak siyasi partilerle mümkün olur. Çok partili olmak, farklı düşüncedeki insanların düşüncelerini meclise yansıtması anlamına gelir.
        MHP, de ülkemizdeki siyasi partilerden biridir. Hem de en önemlisidir. Bu partiye mensup olan insanların ifadesiyle, MHP’ye sahip çıkmak, anayasanın ilk üç maddesine sahip çıkmak anlamı taşımaktadır. 
        MHP, 10. kurultayını önceki gün gerçekleştirdi. Demokrasin bütün unsurları, bu seçimde kendini gösterdi. Ülke menfaatlerini ön planda tutan MHP, kendi menfaatlerini bir kenara bırakı ve rakiplerine tam bir demokrasi örneği sergiledi.
        Üç adaylı bir seçim yapıldı. Mevcut Genel Başkan Devlet bahçeli, Koray Aydın ve Musavvat Dervişoğlu…
        Uzun zamandır çalışma içindeydiler bu parti mensupları. Türkiye’nin birçok yerini gezdiler. Delegeleri ve parti mensuplarını kendilerini desteklemeleri konusunda ikna etmeye çalıştılar. Hiç şüphesiz ki bu konuda en fazla efor sarf eden Koray Aydın’dı. Değişim isteyen, Devlet Bahçeli’ye ‘yeter’ diyenler, Koray Aydın yanında yer aldı. Elbette Koray Aydın’ın mevcut düzeni değiştirmesi zordu. Zora talip olmuştu Koray Aydın. Ama beklenen netice ile sonuçlandı kurultay. Devlet Bahçeli 6. Defa genel başkan seçildi.
        Devlet Bahçeli, tam bir devlet adamı. Kendine göre prensipleri var. Ancak liderlik özellikleri tartışılabilir. Devlet adamı olması, son kurultayda da ön plana çıktı. Salona kendi resmini astırmadı. Diğer adaylara haksızlık olur düşüncesi içinde salona kendi resmini astırmaması, rakiplerinin dahi hoşuna gidecek bir tavır olarak kayıtlara geçti. Düşünebiliyor musunuz? Demirel varken karşısına kimse çıkmazdı. Tansu Çiller’e kimse yan bakmadı. Turgut Özal varken hiçbir aday ‘bende varım’ diyemedi. Ecevit’in karşısına aday hiçbir zaman çıkmadı. Kemal Kılıçtaroğlu’nun karşısında da aday bulunmadı. Ak Parti’yi söylemeye zaten gerek yok. Neden mi? O tam bir diktatörlük gibi yönetiliyor. Kim cüret edebilir, Erdoğan’nın karşısına aday olarak çıkmaya. Çıksın bakalım, Görün gününü. Alır dersini.
        MHP’de durum böyle olmadı. Üç aday yarıştı. Demokrasi hâkim oldu. Ancak bahçeli ile de hiçbir şey olmayacağını belirtmek isterim. Yine MHP, kendi etrafında dönüp duracak. Yine, olduğu yerde çırpınıp duracak. Yine, iktidar özlemi, bu davaya gönül veren insanların özlemi olarak kalacak. Aynı tas aynı hamam olacak. Herkes biliyor ki, Devlet Bahçeli, bu yükü kaldırmakta zorlanıyor. Bu yükü taşımakta güçsüz kalıyor. Milliyetçilerin enerjisini durağanlaştırıyor. Yok ediyor. Milletimize bir hareket getiremiyor. Milletimizin önüne yeni bir slogan koyamıyor. Kâğıttan okuyarak, parti yöneten bir lider konumunda bulunmaktan öteye gidemiyor. Gidemeyecekte. Üzgünüz….
        Öyle zannediyorum ki, Devlet Bahçeli’nin tekrar kazanması ile birlikte en çok sevinen kesinlikle Ak Parti ve CHP olmuştur. Biliyor ki MHP’yi iktidara taşıyamayacak bir liderdir Devlet Bahçeli. O yüzden seviniyorlardır.
        Kongreye tekrar dönecek olursak, kongrede önemli konuların altı çizildi. Bunları başında ise vatan birliği, ülke bütünlüğü vardı. Önemlidir bu mesele milletimiz ve memleketimiz için. Onun için hakiki manada devlet adamı olan Devlet Bahçeli, konuşmasının 36 yerinde ‘bölünme’ konusuna dikkat çekti ve milletimizi bu konuda duyarlı olmaya davet etti. Kürt sorunu yoktur dedi, hakiki bir duruma parmak bastı. Ak Parti’nin kongresini eleştirdi ve ‘Barzani sizin olsun, şehit anaları bize yeter’ deyince, salon inledi. Konuşmasına iyi hazırlanıştı Bahçeli. Dersine çalışmıştı. Çalıştığının karşılığı aldı. 1240 delegeden 725’inin oyunu aldı ve genel başkan seçildi. Koray Aydın 441 oy alırken, diğer aday Musavat Dervişoğlu ise 48 oyda kaldı.
        Bu saatten sonra bize hayırlı olsun demek düşer. HAYIRLI OLSUN.


05 Kasım 2012 Pazartesi 10:55
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de Şener Söğüt coşkusu

AK Parti’de Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt için düzenlenen aday tanıtım töreninde coşku ve

Aday tanıtım töreni sırası Körfez’de

AK Parti'de belediye başkan adaylarının belirlenmesinin ardından başlayan aday tanıtım töreni, yarın Körfez

Farklı kültürler bizim zenginliğimiz

AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, SKM programları kapsamında Körfez Mardinliler

AK Parti Körfez’de mülakatlar tamamlandı

AK Parti’de ilçe belediye meclis üyesi aday adayları için Körfez’de mülakat heyecanı yaşandı

Körfez Belediyesi’nden Bir Köprü Daha

Körfez Belediyesi’nden Bir Köprü Daha

Körfez’e Yeni ve Modern Parklar

Körfez’e Yeni ve Modern Parklar

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI