18 Şubat 2018 Pazar

Bizim Gazete

BAĞDAT CADDESİ’NDE NELER OLUYOR?

Cemal Açıkgöz

Cemal Açıkgöz

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

İnsan için yapılmayan hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Yapılan her türlü çalışma ve yatırım, insan için olmalıdır. İnsan için yapılan yatırımlar, insana zarar vermemesi gerekiyor.
 Yapılan yatırımlar, planlı-programlı yapılmalıdır. Hiçbir kimse, yapılan yatırımlar için ‘neden yatırım yapılıyor’ gibi tepkisel bir ifadeye başvurmaz. Bilakis, yatırımın yapılması için elinden gelen gayreti gösterir. Ki, toplumumuz yapılan yatırımlardan değil, yapılmayan hizmetlerden, gerçekleştirilmeyen yatırımlardan, alınamayan hizmetten şikâyet ederler.
Ancak, Körfez ilçe Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi’nde yaşayan insanlar, bu durumun tam tersini yapıyor. Yetkililere göre bu caddeye ciddi yatırım yapılıyor. Vatandaşa göre ise, eziyet ediliyor.
Neden mi? 
Bakınız şimdi: Bu caddede nereden bakarsınız bakın 2 yıldır çalışma yapılıyor. Süreye göre yapılan çalışmaları değerlendirildiği takdirde, yapılan çalışma sürenin yanında bir katre kadar yer tutmuyor.
Yani, plansız, programsız, vurdumduymaz, insanları tanımaz, halkı düşünmez hakikatleri içinde yapılan çalışma, insanlara hizmetten ziyade, eziyet veriyor. Caddenin her gün bir yeri kazılıyor, diğer yeri kapatılıyor. Bu gün kazılan yer, bir sonra ki gün tekrar kazılıyor. Kim, ne yapıyor? Bilen yok. Nasıl bir çalışma gerçekleştiriliyor? Anlayan yok.
Belediye yetkilileri her gittiği yerde, ’12 milyon liralık buraya yatırım yapıyoruz’ diyor; vatandaş yapılan yatırımı şimdilik görmüş değil.  Burada ki çalışma ne zaman tamamlanacak? Bilen yok. Vatandaş hangi kurumda bilgi alacak? Söyleyen yok. Ama ortada bir gerçek var. Burada ki çalışma gerçekten milleti rezil etmiş durumdadır. Esnaflar iş yerini kapatmak zorunda kalıyor. Burada ki bazı esnaflar iş sıkıntısından dolayı başka yerlere taşınmak zorunda kaldı. Öyle ki burada ki çalışmaların uzun sürmesinden dolayı Körfez’i terk eden esnaflar bile var.
Yazık değil mi? Bu millete zulüm edilir mi? Yetkililer neden ama neden hala bu konuya eğilmiyorlar? Biz bu caddede geziyoruz-dolaşıyoruz. Her bir insanın dediği tek bir şey var. O da ‘Keşke belediye burada çalışma yapmasaydı. Eski haliyle kalsaydı’ diyorlar. Bu söylemi ifade etmelerinin tek bir nedeni var, çekmiş oldukları sıkıntılardır.
Öyle bir plansızlık var ki, her tarafı caddenin kazılmış durumda. Allah muhafaza burada bir yangın olsa, itfaiye aracı yangına ulaşana kadar, karşı taraf kül olur. Dua edelim yangın olmasın. Dua edelim, yağmur yağmasın ki, bu yollar çamur deryasına dönmesin.  İşte yapılan yatırımın(!) insana ne kadar eziyet verdiğini görmek isteyen varsa, Bağdat’ta ki çalışmalara baksınlar. Anlarlar hizmetin nasıl eziyet ve zillet olduğunu…

        Maalesef, Bağdat Caddesi mağduriyeti ve burada ki esnafın perişanlığı devam ediyor. Yetkililer ise yatırım adı altında insanlara zulüm etmeye devam ediyor. Esnaflar bireysel olarak tepkilerini dile getiriyorlar. Toplumsal olarak tepkilerini dile getiremedikleri için ise, belediye ve diğer çalışma yürüten insanlar, istedikleri gibi hareket etme imkânına kavuşuyorlar. İnanıyor ve biliyorum ki, insanlar bir araya gelse, belediyeye ve diğer kurumların kapısına dayansa bak burada ki çalışma bir ay içinde nasıl biter. Ama yok böyle toplumsal tepki gösterecek birliktelik. İşte bu yüzden de burada ki çalışma bitmez ve yetkili kurumlar istediği gibi meydanda atlarını oynatırlar.

        Şimdi yetkililere sesleniyorum…! Ekonomik darboğazdan geçtiğimiz şu günlerde esnaflara yaptığınız bu işkenceye son vermek için ya yatırımları acilen bitirin ya da bundan sonra ki yapacağınız yatırımları durdurun ve bu caddeyi asfaltlayın. Sorsalar size, ‘Millete zulüm ediyor musunuz? Diye, diyeceğiniz söz, ‘ O ne biçim soru ve böyle bir şey yok’ ama gerçekten zulm ediyorsunuz. Bu milleti inim inim inletiyorsunuz. Yatırım adı altında milleti perişan ediyorsunuz. Biz burada ki halk gibi, ‘Yatırımınızı alın başınıza çalın’ demiyoruz; yatırımı bir an önce tamamlayın da vatandaş geçimini sağlayacak imkânları yakalasın. Acele edin…
 


29 Eylül 2012 Cumartesi 09:53
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Tuğgeneral Dalkıran’dan KOTSİAD’a iade-i ziyaret

Tuğgeneral Dalkıran’dan KOTSİAD’a iade-i ziyaret

Körfez’i yeşiliyle, kültürüyle koruyarak geliştireceğiz

Körfez’i yeşiliyle, kültürüyle koruyarak geliştireceğiz

Körfez’de ulaşım ağı genişliyor

Körfez’de ulaşım ağı genişliyor

İlimtepe Mezarlığı genişletiliyor

İlimtepe Mezarlığı genişletiliyor

Bir saat kulesi de Fatih Mahallesi’ne

Bir saat kulesi de Fatih Mahallesi’ne

Başkan Baran’a ‘Hocalı’ teşekkürü

Başkan Baran’a ‘Hocalı’ teşekkürü

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI