SAADET

21 Mart 2019 Perşembe

Bizim Gazete

438 organ nakilli hasta Guinness rekoru kırdı

-438-organ-nakilli-hasta-guinness-rekoru-kirdi

438 organ nakilli hasta Guinness rekoru kırdı
02 Temmuz 2018 Pazartesi 13:41

 438 organ nakilli hasta Guinness rekoru kırdı

 

 

 

Başkent Üniversitesi, Sandoz İlaç’ın katkılarıyla aynı anda, aynı yerde bir araya gelen en yüksek sayıdaki organ nakli hastası rekorunun sahibi oldu. Rekor denemesinde organ nakliyle hayata tutunan 438 hasta buluşurken, bu alandaki Guinness Rekoru da dünyada Türkiye’ye geçmiş oldu. 

 

 

 

Organ naklinin önemine dikkat çekmek isteyen Başkent Üniversitesi, Sandoz İlaç’ın katkılarıyla önemli bir rekora imza attı. Üniversitenin Bağlıca Kampüsü’nde düzenlenen rekor denemesine Türkiye’nin dört bir yanından Başkent Üniversitesi Kuruluşları’nda böbrek, kalp ve karaciğer transplantasyonu yapılan hastalar katıldı. Bu oragnizasyonla toplam 438 hasta bir araya gelerek ABD’ye ait olan 314 hasta rekorunu kırdı. Böylece bu alanda Guinness Dünya Rekoru, Amerika’dan Türkiye’ye geçmiş oldu. Guinness bu rekoru tescilleyerek kayıtlara geçirdi.

 

 

 

Türkiye’ye dünya rekoru getiren organizasyona ağırlıklı böbrek ve karaciğer nakilli hastalar olmak üzere; Adana, İzmir, Konya, İstanbul, Antalya, Zonguldak, Adapazarı, Amasya, Adıyaman, Afyon, Artvin, Balıkesir, Batman, Bingöl, Muğla, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Ordu, Antep, Hakkari, Giresun, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Uşak, Van ve Yozgat’tan Ankara’ya geldi ve destek verdi.

 

 

 

Sandoz Türkiye Genel Müdürü ve Novartis Grup Türkiye Başkanı Dr. Altan Demirdere “Bu rekor organ nakli operasyonlarında Türkiye’nin önemli merkezlere sahip olduğunu dünyaya gösterdiği için iyi bir fırsat oldu. Organ bağışı bilincinin de artması adına yapılan bu değerli projede Sandoz olarak yer almaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal da yaptığı konuşmada, organ naklinde 1975 yılından bu yana uzun bir yol aldıklarını belirterek, “Dünyada ve Türkiye’de organ nakli konusunda bir çok ilkleri gerçekleştirdik. Organ nakli yasalarının çıkmasında çalışmalar yaptık, 1979 yılında 2238 ve 1982 yılında 2594 yasaları çıktı. Bu yasalar ülkemizde hem her türlü doku ve organ nakli yapılmasını hem de bugün maalesef önemli bir sorun olan organ ticaretini önledi. Ayrıca bu yasa Dünya Sağlık Örgütü ve birçok ülkeye örnek oldu. Artık ülkemiz bilim ihraç ediyor. Rekorlar kırıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

Rekor ABD merkezli Donate Life Run/Walk kuruluşundaydı

 

 

 

 

ABD merkezli Donate Life Run/Walk kuruluşu 30 Nisan 2016 tarihinde 314 organ nakli hastasının katılımıyla dünyanın en büyük organ nakli buluşması gerçekleştirmişti. ABD’nin Fullerton şehrindeki Kaliforniya Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleşen buluşmada; kalp, bağırsak, böbrek, karaciğer, akciğer ve pankreas nakli ile çoklu organ nakli yapılan hastalar bir araya gelmişti.

 

Yeni rekor kaydına bu linkten ulaşılabiir: http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/405044-largest-gathering-of-organ-transplant-recipientsHaber okunma sayısı: 303

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de Cumhur İttifakından Gövde Gösterisi

Körfez’de Cumhur İttifakından Gövde Gösterisi

Körfez Belediyesi Meclisinde, Veda Oturumu

Körfez Belediyesi Meclisinde, Veda Oturumu

Yılmaz ve Söğüt Hereke’yi turladı

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ve AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt,

BARBAROS İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN ÖRNEK PROJE

BARBAROS İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN ÖRNEK PROJE

Körfez’de Şener Söğüt coşkusu

AK Parti’de Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt için düzenlenen aday tanıtım töreninde coşku ve

Aday tanıtım töreni sırası Körfez’de

AK Parti'de belediye başkan adaylarının belirlenmesinin ardından başlayan aday tanıtım töreni, yarın Körfez

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI