15 Ekim 2019 Salı

BİZİM GAZETE

Tatil beldelerindeki sokak köpeklerine sağlık denetimleri

tatil-beldelerindeki-sokak-kopeklerine-saglik-denetimleri

Kandıra Cebeci ve diğer tatil beldelerindeki sokak köpekleri, Büyükşehir Belediyesi Veteriner ekipleri tarafından sağlık denetimlerinden geçti
21 Haziran 2019 Cuma 18:14

 Kandıra Cebeci ve diğer tatil beldelerindeki sokak köpekleri, Büyükşehir Belediyesi Veteriner ekipleri tarafından sağlık denetimlerinden geçti

 

 

 

Tatil beldelerindeki sokak köpeklerine sağlık denetimleri



 

 

 

Her canlının yaşam hakkı olduğu gibi sokak köpekleri de şehir ve köy hayatının ayrılmaz bir parçası olarak varlıklarını sürdürüyor. Doğaya, yeşile ve canlı varlıklara önem veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sokak köpeklerinin de bakımını özenle gerçekleştiriyor. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü, şehrin belirli noktalarında gruplaşan, sokak köpeklerini sağlık denetimlerinden geçiriyor, aşılıyor ve kısırlaştırıyor. Veteriner Şube Müdürlüğü ekipleri Kandıra Belediyesi ekipleriyle birlikte Cebeci ve diğer tatil beldelerinde sokak köpeklerini toplayarak, Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’nde sağlık denetimlerine tabi tutuyor. Geçici Bakım Evi’nde kısırlaştırılan ve aşıları yapılan sokak köpekleri daha sonra alındıkları yerlere geri bırakılıyor.     

 

 

 

TATİL BELDELERİNDEKİ SOKAK HAYVANLARI

 

Özellikle yaz mevsiminde şehir dışından ve Kocaeli’nin birçok yerinden gelen vatandaşlar, tatil için Cebeci ve diğer sahil bölgelerini seçiyor ve bu bölgelerde nüfus popülasyonu da artmış oluyor. Artan insan yoğunluğuyla ortaya çıkan artık yemek, çeşitli besin maddeleri ve diğer nedenlerden dolayı sokak köpeklerinde de artış oluyor. Yaşanan artışla birlikte sokak köpekleri gruplaşarak özellikle çocuk ve yaşlı vatandaşları rahatsız edebiliyor.

 

 

 

GEÇİCİ BAKIM EVİNDE KISIRLAŞTIRILIYORLAR

 

Son dönemde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 153 Çağrı Merkezi’ni arayarak şikâyet de bulunan vatandaşların talebi üzerine Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve Kandıra Belediyesi ekipleri, Cebeci ve diğer tatil beldelerindeki sokak köpeklerini özenle alarak Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’ne götürdü. Alındıkları mevki veya yerin kaydı tutularak işaretlenen sokak köpekleri Geçici Bakım Evi’nde yapılan kısırlaştırma ve aşı işlemlerinden sonra alındıkları yerlere geri bırakıldı.

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

 

Yaz aylarında Cebeci’de yaşadığını belirten Aydın Aras (66), “Köpeklerden gerçekten rahatsız oluyoruz, çocuklarımızla yürüyemiyoruz. Özellikle gece saatlerinde mahalle aralarındaki sokaklarda çok fazla köpek var. Bu köpeklerin toplanıp aşılanması lazım. Yoksa her sene köpekler çoğalıyor. Bu çalışmasından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

“GEREKLİ VE ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA”

 

Tatil için Cebeci’ye geldiğini ifaden eden Hüden Keskin (65), “Köpekler hakikaten çok burada. Halkımızda haliyle korkuyor. Yani bazen de saldırıyor köpekler. Gerçekten gereği neyse yapılırsa çok seviniriz. Halkımız da rahat eder. Kokuyoruz ve çocuklarımızı dışarı kolay kolay bırakamıyoruz. Köpekler gündüz var akşam var, özellikle akşam vakitlerinde daha da çoğalıyorlar. Birilerinin ısırılmadan önlem alınması gerekli güzel bir çalışma” dedi. 

 

 

 

2019 YILINDA 3 BİN 145 KÖPEK VE KEDİ KISIRLAŞTIRILDI

 

2019 yılında toplanan ve Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evleri’ne getirilen köpek ve kedilerden 3 bin 145’i kısırlaştırdı. Ayrıca kedi ve köpeklerin 3 bin 238 tanesi kuduz aşısı olurken 609 tanesi de sahiplendirildi. 5 bin 644 çeşitli türde hayvanla ilgili işlemin yapıldığı Geçici Bakım Evleri’nde, 3 bin 249 hayvanın tedavisi yapıldı.



Haber okunma sayısı: 1241

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Eğitime desteğimiz her zaman sürecek

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Yarımca Ortaokulu, Hedise Evyap İlkokulu ve Körfez Fen Lisesi’ni

Başkan Söğüt, “Bizim tek derdimiz hizmet”

Körfez’de Halk Meclisi Toplantısı Hacı Osman Mahallesi ile devam etti. “Siyaseti kapıda bırakarak içeriye

Körfez Belediyesi’nde eğitimler sürüyor

Körfez Belediyesi’nde üst düzey yöneticilere yönelik ‘Stratejik Plan Yazılımı ile İç Kontrol ve Risk

Körfez’de sonbahar temizliği

Körfez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde bahar temizliği kapsamında mahalle

Körfez ilçesi sahil parkları tertemiz

Büyükşehir Belediyesi ekipleri Körfez ilçesi sahil parklarında günlük temizlik çalışması yapıyor

Pazarlarda sıkı denetim

örfez Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların güvenli ve huzurlu bir şekilde alışveriş

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI