21 Ekim 2018 Pazar

Bizim Gazete

Sağlık bakımında sepsisi önlemek ellerinde

saglik-bakiminda-sepsisi-onlemek-ellerinde

Sağlık bakımında sepsisi önlemek ellerinde
24 Mayıs 2018 Perşembe 23:16

 “Sağlık bakımında sepsisi önlemek ellerinde’’ sloganı ile el hijyeninin önemine farkındalığın  oluşturulması ve el hijyene uyumun artırılmasına yönelik  Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde  düzenlenen ‘’Dünya El Hijyeni Günü” çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bu günü organize eden Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon  Kontrol Komitesi üyeleri; Enfeksiyon  Kontrol Komitesi başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emel Azak,  Enfeksiyon Kontrol Komitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı temsilcisi Prof. Dr. Aynur Karadenizli, Enfeksiyon kontrol hemşireleri Hemş. Nesrin Altındağ Okekar, Hemş.Melike Kurt ve  Hemş. Dilek Sinağ’ı  Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Gonca İlter ve tıp fakültesi öğrencileri yalnız bırakmadı.

’Dünya El Hijyeni Günü” ile ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emel Azak el hijyeninin önemine dünya çapında bir farkındalık oluşturmak için bu günün kutlanmasının çok önemli bir fırsat olduğunu ve düzenlenen kampanyalarla el hijyeninin önemini destekleyen yeni katılımlar sağlanması ile el hijyeninin önemini destekleyen kişi sayısının artırılmasının hedeflendiğini söyleyerek, sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonların dünya çapında önemli bir sorun olduğunu, her yıl milyonlarca hastayı etkilediğini, sağlık bakımı alan her 10 hastadan birinde sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyon geliştiğini ve bu enfeksiyonların hastaya ek bir hastalık yükü oluşturmakla birlikte önemli bir ekonomik yüke de neden olduğunu belirtti. Sağlık bakımında mikroorganizmaların başlıca yayılım yolunun eller olduğunu ve sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlardan korunmada en etkili, kolay uygulanabilir ve ucuz enfeksiyon kontrol önleminin el hijyeni olduğunu belirtti. Elleri Yıkamak Hayat Kurtarır sloganıyla 2009 yılından beri başlatılan kampanyalarda her yıl el hijyeninin önemini vurgulayacak daha geniş bir konu teması ekleyerek kampanyaya öncülük eden Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yıl “Sağlık Bakımında Sepsisi Önlemek Ellerinde” temasıyla el hijyeninin öneminin vurgulandığını belirtti. Sepsis enfeksiyona kontrolsuz bir yanıt sonrası doku veya organlarımızda hasarla sonlanan yaşamı tehdit eden bir hastalık olup her yıl sepsisten 30 milyon kişi, 3 milyon yenidoğan ve 1.2 milyon çocuk etkilenmektedir ve 6 milyon ölüme neden olmaktadır. 

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi el hijyeni günü etkinliği kapsamında kurulan stantlarda sağlık çalışanlarına doğru el yıkama teknikleriyle ilgili bilgiler verilirken uygulamalı olarak el hijyeni testi yapıldı ve el hijyeninin önemini vurgulayacak posterler ile eğitimler verildi. Eğitim alan sağlık çalışanlarına “Enfeksiyona Dur Demek Elimizde” yazılı rozetler verilerek farkındalığın sürekliliğini sağlamak için çalışma saatleri içinde takılması istendi. O gün yemekhane masalarında el hijyeninin önemini vurgulayan broşürler yer aldı. El hijyeninin önemini lider konumunda olan hastane yöneticilerinin de  katılımıyla oluşturulan geniş bir grupla daha önce yapılan video çekimi stand alanında sürekli gösterildi. 

 



Haber okunma sayısı: 779

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Büyükşehir tarihinin en büyük projesinin temeli atıldı

Kocaeli’nin ilk metro hattı olacak olan Gebze OSB -Darıca Sahil Hattının temeli atıldı

Körfez’de ‘eksik gramaja’ ceza

Körfez’de ‘eksik gramaja’ ceza

MHP Körfez’den KTO’ya Ziyaret

MHP Körfez’den KTO’ya Ziyaret

Viyadük altları bakıma alındı

Viyadük altları bakıma alındı

Ekmek Dünyası’nı Başkan Baran açtı

Ekmek Dünyası’nı Başkan Baran açtı

Bu iş aşk işi, gönül işi

Bu iş aşk işi, gönül işi

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI