KELEŞOĞLU

14 Ağustos 2018 Salı

Bizim Gazete

Sağlık bakımında sepsisi önlemek ellerinde

saglik-bakiminda-sepsisi-onlemek-ellerinde

Sağlık bakımında sepsisi önlemek ellerinde
24 Mayıs 2018 Perşembe 23:16

 “Sağlık bakımında sepsisi önlemek ellerinde’’ sloganı ile el hijyeninin önemine farkındalığın  oluşturulması ve el hijyene uyumun artırılmasına yönelik  Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde  düzenlenen ‘’Dünya El Hijyeni Günü” çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bu günü organize eden Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon  Kontrol Komitesi üyeleri; Enfeksiyon  Kontrol Komitesi başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emel Azak,  Enfeksiyon Kontrol Komitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı temsilcisi Prof. Dr. Aynur Karadenizli, Enfeksiyon kontrol hemşireleri Hemş. Nesrin Altındağ Okekar, Hemş.Melike Kurt ve  Hemş. Dilek Sinağ’ı  Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Gonca İlter ve tıp fakültesi öğrencileri yalnız bırakmadı.

’Dünya El Hijyeni Günü” ile ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emel Azak el hijyeninin önemine dünya çapında bir farkındalık oluşturmak için bu günün kutlanmasının çok önemli bir fırsat olduğunu ve düzenlenen kampanyalarla el hijyeninin önemini destekleyen yeni katılımlar sağlanması ile el hijyeninin önemini destekleyen kişi sayısının artırılmasının hedeflendiğini söyleyerek, sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonların dünya çapında önemli bir sorun olduğunu, her yıl milyonlarca hastayı etkilediğini, sağlık bakımı alan her 10 hastadan birinde sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyon geliştiğini ve bu enfeksiyonların hastaya ek bir hastalık yükü oluşturmakla birlikte önemli bir ekonomik yüke de neden olduğunu belirtti. Sağlık bakımında mikroorganizmaların başlıca yayılım yolunun eller olduğunu ve sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlardan korunmada en etkili, kolay uygulanabilir ve ucuz enfeksiyon kontrol önleminin el hijyeni olduğunu belirtti. Elleri Yıkamak Hayat Kurtarır sloganıyla 2009 yılından beri başlatılan kampanyalarda her yıl el hijyeninin önemini vurgulayacak daha geniş bir konu teması ekleyerek kampanyaya öncülük eden Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yıl “Sağlık Bakımında Sepsisi Önlemek Ellerinde” temasıyla el hijyeninin öneminin vurgulandığını belirtti. Sepsis enfeksiyona kontrolsuz bir yanıt sonrası doku veya organlarımızda hasarla sonlanan yaşamı tehdit eden bir hastalık olup her yıl sepsisten 30 milyon kişi, 3 milyon yenidoğan ve 1.2 milyon çocuk etkilenmektedir ve 6 milyon ölüme neden olmaktadır. 

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi el hijyeni günü etkinliği kapsamında kurulan stantlarda sağlık çalışanlarına doğru el yıkama teknikleriyle ilgili bilgiler verilirken uygulamalı olarak el hijyeni testi yapıldı ve el hijyeninin önemini vurgulayacak posterler ile eğitimler verildi. Eğitim alan sağlık çalışanlarına “Enfeksiyona Dur Demek Elimizde” yazılı rozetler verilerek farkındalığın sürekliliğini sağlamak için çalışma saatleri içinde takılması istendi. O gün yemekhane masalarında el hijyeninin önemini vurgulayan broşürler yer aldı. El hijyeninin önemini lider konumunda olan hastane yöneticilerinin de  katılımıyla oluşturulan geniş bir grupla daha önce yapılan video çekimi stand alanında sürekli gösterildi. 

 Haber okunma sayısı: 759

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-dengeli-diyet-cikolata-kistinden-koruyor

DENGELİ DİYET ÇİKOLATA KİSTİNDEN KORUYOR

13 Ağustos 2018 Pazartesi 00:11
-darica-farabiye-yeni-kardiyoloji-uzmani

DARICA FARABİYE YENİ KARDİYOLOJİ UZMANI

09 Ağustos 2018 Perşembe 11:19
sivrisineklere-amansiz-mucadele

Sivrisineklere amansız mücadele

08 Ağustos 2018 Çarşamba 11:43
evde-bakim-icin-arac-destegi

EVDE BAKIM İÇİN ARAÇ DESTEĞİ

07 Ağustos 2018 Salı 12:10
-sicaklarda-kalbi-koruyan-9-onemli-kural

SICAKLARDA KALBİ KORUYAN 9 ÖNEMLİ KURAL!

06 Ağustos 2018 Pazartesi 11:01

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Baran’ın 17 Ağustos Deprem Mesajı

'Unutmayacağız, Unutturmayacağız' Belediye Başkanı İsmail Baran’ın 17 Ağustos Deprem Mesajı

Körfez’in köylerine Osmanlı çeşmeleri

Körfez’in köylerine Osmanlı çeşmeleri

Mezarlık yoluna ve çevresine asfalt

Mezarlık yoluna ve çevresine asfalt

Körfez’de hacı adayları dualarla uğurlandı

Körfez’de hacı adayları dualarla uğurlandı

‘Barış Masası’ 4 bin kişiye yardımcı oldu

‘Barış Masası’ 4 bin kişiye yardımcı oldu

Kurban pazarı ilaçlandı hijyen için poşet dağıtıldı

Kurban pazarı ilaçlandı hijyen için poşet dağıtıldı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI