22 Ekim 2018 Pazartesi

BİZİM GAZETE

Ramazan'ı Sağlıklı Geçirmek İçin, Sağlıklı Beslenin

ramazani-saglikli-gecirmek-icin-saglikli-beslenin

Kocaeli Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Osman Onur Daloğlu, Ramazan ayını daha zinde ve sağlıklı geçirmek için şu önerilerde bulundu.
22 Mayıs 2018 Salı 21:04

 Kocaeli Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Osman Onur Daloğlu, Ramazan ayını daha zinde ve sağlıklı geçirmek için şu önerilerde bulundu.

 

Bu yıl da yaz aylarına denk gelen ve oruç süresinin uzun olduğu bir Ramazan ayı yaşayacağız. Böyle uzun ve sıcak günlerde saatlerce aç ve susuz kalmak, dikkat edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Kocaeli Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Osman Onur Daloğlu, yaklaşık 17 saat sürecek Ramazan ayını zinde ve sağlıklı geçirmek için şu önerilerde bulundu.

 

Sağlıklı Besinler Tüketin 

 “Açlık süresinin uzun olması ve besinlerin az öğünler şeklinde fakat fazlaca yenilmesi, vücudumuzun çok da alışık olmadığı bir beslenme düzeninin içine girmesine neden oluyor. Buna bir de hatalı beslenme alışkanlıkları eklenince, kilo alımının yanı sıra metabolizmanın yavaşlaması, kan şekerinde düzensizlik, sinirlilik, yorgunluk, dikkatsizlik, konsantrasyon kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, uykuya meyil, hazımsızlık, şişkinlik ve mide bulantısı gibi pek çok sağlık sorunları gelişebiliyor. Kızartma ve kavurma gibi sağlıksız pişirme yöntemleri yerine ızgara, haşlama, buğlama ve fırında pişirme yöntemleri ile yapılmış besinleri tercih edilmelidir”.

 

Porsiyonları Küçültün

 

“Gün boyu tükettiğimiz besinleri az miktarda azaltmak, mideyi ve sindirimi rahatlatarak Ramazan’a hazırlanmamızda önemli katkı sağlıyor. Örneğin, yiyeceğiniz bir et yemeğinin miktarını azaltıp, öncesine bir kase çorba ekleyebilirsiniz. Böylece hem vücuda sıvı alımını artırmaya başlamış hem de çeşitliliği artırarak porsiyonlarınızı küçültmüş olursunuz”.

 

Bol Su Tüketin

 

“Ramazan'da en çok dikkat etmemiz gereken şey su kaybı. Su ile ilgili ihtiyacımızı mutlaka gidermemiz gerekiyor. Çay, kahve, meyve suyu, soda, limonata ,kola gibi içecekler suyun yerine geçmez. İftar ile sahur arasındaki dönemde bol bol su içmeliyiz ve su içmek için susamayı beklemeyin”.

 

Sahura Mutlaka Kalkın!

 

“Oruç tutulurken sahura kalkılması önemlidir. Bu sayede açlık süresi azaltılmış ve normal beslenmedeki öğün düzeni kısmen sağlanmış olacaktır. Sahura kalkılmadığı takdirde daha uzun süre aç kalınacağından; hem sindirim sistemi sorunlarının oluşumu kolaylaşır hem de kan şekeri düşüklüğü ve yüksek tansiyona bağlı rahatsızlıklar görülür.

 

Yemek Yiyip Yatmayın

 

“Sahurda dolu mide ile hemen yatmak da mide sağlığı açısından yanlış bir davranıştır. Bu durum reflü ve hazım problemlerini ortaya çıkarabilir. İdeal olan sahurda kahvaltı gibi hafif bir beslenme uygulayıp, üzerinden en azından yarım saat geçtikten sonra yatmaktır. Yatarken yatak başının hafif yüksek tutulması daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku sağlayacaktır”.

 

Ramazanda sık yapılan hatalar

 

Sahura kalkmamak

İftarda hızlı yemek

Sofrada uzun süre oturmak

Misafirlere daha fazla yemeleri için ısrar etmek

Yağlı, kızartma, kavurma, fazla tuzlu ya da ağır yemekler yemek

Çok fazla yemek çeşidi yapmak

Sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünleri tüketmek

Şerbetli tatlılar yemek, sıvı olarak gazlı, kolalı içecekler, ya da fazla çay, kahve tüketmek

Sigara ile orucu açmak, oruçlu iken içilemeyen sigaraları iftardan sonra telafi etmeye çalışmak

İftar yaptıktan sonra televizyon karşısında atıştırmak

Oruçlu geçirilmesi gereken zamanı uyuyarak geçirip, sahura kadar uyanık durmak."Haber okunma sayısı: 657

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Büyükşehir tarihinin en büyük projesinin temeli atıldı

Kocaeli’nin ilk metro hattı olacak olan Gebze OSB -Darıca Sahil Hattının temeli atıldı

Körfez’de ‘eksik gramaja’ ceza

Körfez’de ‘eksik gramaja’ ceza

MHP Körfez’den KTO’ya Ziyaret

MHP Körfez’den KTO’ya Ziyaret

Viyadük altları bakıma alındı

Viyadük altları bakıma alındı

Ekmek Dünyası’nı Başkan Baran açtı

Ekmek Dünyası’nı Başkan Baran açtı

Bu iş aşk işi, gönül işi

Bu iş aşk işi, gönül işi

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI