22 Temmuz 2018 Pazar

BİZİM GAZETE

VEREM HASTALIĞINA DİKKAT!

-verem-hastaligina-dikkat

VEREM HASTALIĞINA DİKKAT!
05 Ocak 2018 Cuma 11:56

 VEREM HASTALIĞINA DİKKAT!


Tüberküloz (verem), fark edilmeden ilerleyen ve dünyada hala en çok ölüme sebep olan hastalıklardan biri olarak biliniyor. Ülkemizde “İnce hastalık” adıyla da bilinen tüberküloz, solunum yoluyla kolayca bulaşabiliyor.


Tüberküloz bakterisinin kişi bağışıklığının en zayıf anını kollayarak hastalık yaptığını belirten, Kocaeli Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Ahmet Kazım Zorlu “1 - 7 Ocak Verem Savaş Haftası” nedeniyle tüberküloz hastalığının bulaşma ve korunma yollarına dikkat çekti.
Tüberküloz Nedir?


Tüberküloz (Verem) solunum yoluyla bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Sadece damlacık enfeksiyonu ile bulaşır. Hasta olan kişi konuşurken, hapşırırken ya da öksürürken ortama yayılan damlacıkların, solunum yoluyla karşı taraftaki kişi tarafından alınması sonucunda o kişi tüberküloz mikrobuyla karşılaşmaktadır. Fakat enfeksiyonu alan her kişide hastalık gelişmez. Aslında toplum içerisinde her insan bir şekilde tüberküloz bakterisine maruz kalmaktadır ama herkes hasta olmamaktadır. Enfeksiyonun vücutta olması ve hasta olmak farkı durumlardır. Enfekte olmak tüberküloz mikrobunu solunum yoluyla almak, hasta olmaksa o solunum yoluyla alınan mikrobun vücutta hastalık yapmasıdır.


Çok Sinsi Bir Hastalık


Tüberkülozun çok sinsi ilerleyebildiğini, aylar boyunca belirtilerinin anlaşılmayabileceğini vurgulayan Dr. Ahmet Kazım Zorlu, hastalığın belirtileri, tanısı ve tedavi yöntemleri hakkında ise şu bilgileri verdi;


“Halsizlik, yorgunluk, ufak, kuru, gıcık tarzında öksürükler olabilir bazen bu öksürükler alerji ya da astım öksürüğü gibi yorumlanabilmektedir. Belirtiler hafif başlar ve yavaş yavaş ilerler. Dolayısıyla aylar boyunca belirtiler fark edilememektedir. Eğer tüberküloz hastalığı akciğerde bir yara şeklinde ise kanlı balgam ya da direk öksürükle kan gelmesiyle de kendini gösterebilmektedir. En belirgin belirtiler; uzun süren kuru öksürük, göğüs ağrıları, iştahsızlık, akşamları yükselen ateş, halsizlik, kilo kaybı, nefes darlığı, öksürükle ağızdan kan gelmesidir.


Tedavi Süresi 6-24 Ay Arasında Değişmekte


Tüberküloz tedavisi özel antibiyotiklerle yapılmaktadır. Tüberküloz tedavisi en az 6 ay sürmektedir, doktorun yönlendirmesi ile bu süre daha da uzayabilmektedir. Kullanılan ilaçların takibi çok önemlidir. Verem savaş dispanserlerinde tedavi takibi yapılmaktadır.


Korunmak İçin Evinize Güneş ve Temiz Hava Girsin


Tüberkülozun ve diğer akciğer hastalıklarının iyileşmesinde en önemlisi istirahattir. Doğru beslenme ve uyku düzeninin önemi çok büyüktür. Bol sıvı tüketilmelidir. Sigaradan ve alkolden uzak durulması gerekmektedir. Aslında tedavide esas olan kişinin ilaçlarını her gün uygun dozda ve düzenli olarak içmesidir. Temiz hava da çok önemlidir. Tüberküloz hastalarının evinin iyi havalandırılması gerekmektedir. Güneş ışınları da tüberküloz mikrobunu öldürmektedir. Havasız ve oksijeni az yerlerde bu mikrop daha çabuk çoğalmaktadır.


Gecikmeden Aile Hekimlerine Başvurmalılar


Dr. Ahmet Kazım Zorlu, tüberküloz hastalığı belirtilerinden bir veya birkaçını hisseden hastaların, vakit kaybetmeden aile hekimlerine başvurmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Haberin etiketleri:

VEREM HASTALIĞINA DİKKAT!


Haber okunma sayısı: 1134

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

otobusler-nano-teknolojiyle-temizleniyor

Otobüsler nano teknolojiyle temizleniyor

21 Temmuz 2018 Cumartesi 09:20
-gtu-iranli-profesorleri-agirladi

GTÜ İranlı profesörleri ağırladı

12 Temmuz 2018 Perşembe 09:25
-yaz-aylarinda-artan-3-onemli-cilt-lekesi

YAZ AYLARINDA ARTAN 3 ÖNEMLİ CİLT LEKESİ

11 Temmuz 2018 Çarşamba 09:59
-obezite-cerrahisi-hakkinda-bilinmeyenler

Obezite Cerrahisi Hakkında Bilinmeyenler

11 Temmuz 2018 Çarşamba 09:55
-bu-meyveler-kilo-verdiriyor

Bu Meyveler Kilo Verdiriyor!

11 Temmuz 2018 Çarşamba 09:52

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Otobüs duraklarına güneş enerjisi ile aydınlatma

Otobüs duraklarına güneş enerjisi ile aydınlatma

Körfez’i en iyi onlar bildi

Körfez’i en iyi onlar bildi

KTO'dan, Körfez Kent Konseyine İade-i Ziyaret

KTO'dan, Körfez Kent Konseyine İade-i Ziyaret

Körfez rengarenk oldu

Körfez rengarenk oldu

Körfez’de ‘teşekkür’ turu devam ediyor

Körfez’de ‘teşekkür’ turu devam ediyor

Körfez'de dereler temizleniyor

Körfez'de dereler temizleniyor

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI