15 Ekim 2019 Salı

Bizim Gazete

Konjoktivit ve Korunma Yöntemleri

-konjoktivit-ve-korunma-yontemleri

Konjoktivit ve Korunma Yöntemleri
13 Haziran 2019 Perşembe 08:55

 Konjoktivit ve Korunma Yöntemleri

 

Halk arasında kızarık göz olarak bilinen ve hijyen kurallarına uyulmadığında çok çabuk yayılabilen bir hastalık olan “Konjonktivit” tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açıyor.

 

SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Meryem Köksal Cengiz, hastalığın nedenlerine ve tiplerine bağlı olarak değiştiğini söyleyerek tedavinin buna bağlı olarak doğru şekilde yapılması gerektiğini söyleyerek açıklamalarda bulundu. 

Doğru Teşhis ve Tedavi Önemli

 

Konjonktivitin akut ve kronik olarak sınıflandırıldığını belirten Cengiz “Akut konjonktivitler 3 haftadan kısa ve genellikle 7-8 gün sürer. Kronik konjonktivitler ise 3 haftadan uzun sürer ve beraberinde kronik rahatsızlıklar da mevcuttur. Hastalığın değerlendirilmesinde hastanın yaşı, aile öyküsü, çevresel faktörler, kaşıntı ve hastanın maruz kaldığı durumların sorgulanması gibi yaklaşımlar doğru teşhis ve tedavide önem taşımaktadır” dedi.

 

Çocuklarda Çok Sık Karşılaşılıyor

 

Hastanın gözünde kaşıntı olmasının alerjik konjonktiviti, sabah uykudan kalktığında çapaklanma ve yapışma olmasının ise bakteriyel konjonktiviti düşündürdüğünü belirten Cengiz “En sık karşılaşılan ve çocuklarda da sıklıkla görülen bakteriyel konjonktivit; genellikle kalın, sarımsı ve yeşil renkte akıntı, göz kapağında kolaylıkla fark edilebilen şişlik, hassasiyet, gözde belirgin kızarıklık, çapaklanma, bazen göz yaşarması, ışığa karşı hassasiyet, kulak çevresinde lenfadenopati ve ağrı gibi belirtiler ile kendini gösterir” dedi.

 

Güneş Gözlüğü ve Şapka Kullanın

 

Gözlerde kaşınma, yanma ve batma hissi, çapaklanma, kanlanma, sulanma, ışığa ve güneşe karşı hassasiyet, görme bozukluğu ve ağrı gibi şikayetlerinin genelde  alerjik konjonktivit belirtileri olduğunu ifade eden Cengiz “Alerjik konjonktivit; alerjiye neden olan etken ile temas sonucu şikayetlere sebep olur. Alerjik konjontivit ile birlikte burun akıntısı, kaşıntı, tıkanıklık ve alerjik rinit görülebilir. Geç çocukluk döneminde ve genç erişkinlerde daha sık görülür. Polenlerden ve güneş ışığından korunmak için güneş gözlüğü ve şapka kullanmak büyük oranda hastalıktan korunma sağlar” dedi.

 

Temiz Olmayan Deniz ve Havuzlara Girmeyin

 

Konjonktivitin yeteri kadar temiz olmayan havuz ve denizlerden de bulaşabildiğini aktaran Op. Dr. Meryem Köksal Cengiz  “Bu nedenle hijyenik olmayan sulara girmememiz gerekiyor. Doğru korunma yöntemlerini uygulayarak hastalıktan korunmak mümkün. Bunları sıralayacak olursak; eller sık sık yıkanmalı, başkalarının kullandığı özel eşyalar kullanılmamalı, ortak kullanılan toplu taşıma araçlarına binenler ellerini yıkamadan mümkün olduğunca gözlerine dokunmamalı, lens kullananlar lenslerinin hijyenine dikkat etmeli ve lens solüsyonları sık sık değiştirilmeli, bilgisayar ekranlarına gereksiz yere bakılmamalı ve bilgisayar başında çalışanlar göz kuruluğu olmaması için sık sık göz kırpma egzersizleri yapmalı ve monitör göz hizasında olmalı, tozlu ortamlarda çalışanlar gözlük vb malzemeler kullanmalı ve gözler ovuşturulmamalıdır. Alınacak bu tarz basit önlemler sayesinde hastalığa yakalanma riskini minimale indirebiliriz. Bu tarz benzer şikâyetleri olan kişilerin vakit kaybetmeden hekime başvurması hastalığın yayılmaması ve tedavisi açısından büyük önem taşıyor” dedi. Haber okunma sayısı: 902

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Eğitime desteğimiz her zaman sürecek

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Yarımca Ortaokulu, Hedise Evyap İlkokulu ve Körfez Fen Lisesi’ni

Başkan Söğüt, “Bizim tek derdimiz hizmet”

Körfez’de Halk Meclisi Toplantısı Hacı Osman Mahallesi ile devam etti. “Siyaseti kapıda bırakarak içeriye

Körfez Belediyesi’nde eğitimler sürüyor

Körfez Belediyesi’nde üst düzey yöneticilere yönelik ‘Stratejik Plan Yazılımı ile İç Kontrol ve Risk

Körfez’de sonbahar temizliği

Körfez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde bahar temizliği kapsamında mahalle

Körfez ilçesi sahil parkları tertemiz

Büyükşehir Belediyesi ekipleri Körfez ilçesi sahil parklarında günlük temizlik çalışması yapıyor

Pazarlarda sıkı denetim

örfez Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların güvenli ve huzurlu bir şekilde alışveriş

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI