SAADET

23 Mart 2019 Cumartesi

Bizim Gazete

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünden “Sıfır Atık Projesine" Tam Destek

-kocaeli-il-saglik-mudurlugunden-sifir-atik-projesine-tam-destek

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünden “Sıfır Atık Projesine" Tam Destek
20 Ekim 2018 Cumartesi 17:06

 Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünden “Sıfır Atık Projesine" Tam Destek

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Türkiye genelinde hayata geçirilen Sıfır Atık Projesini sahiplenerek ve önemseyerek atık yönetimi konusunda yaptığı örnek uygulama ve çalışmalarla ilimiz kamu kurumları arasında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ön planda yer alıyor.  

 

İl genelinde sürekli eğitim ve etkinlikler yapılıyor. 

19.10.18 tarihinde Sıfır Atık Projesi kapsamında İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, kurum idarecileri ve kurum çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Ergüney "Kaynakların verimli kullanılması, atık oluşumunun olabildiğince engellenmesi ya da minimuma düşürülmesi, israfın önüne geçilmesi, oluşan atıkların kaynaklarına göre ayrı ayrı toplanması ve bu atıkların geri dönüşüm ile enerji kaynağı haline getirilmesi ve dolayısıyla çevreye zarar verecek bir durumun engellenmesi amacıyla gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi kapsamında aktif olarak eğitimler, farklı çalışmalar ve bilgilendirici etkinlikler düzenliyoruz. Bu sayede gelecek nesillere daha temiz ve kaynakların israf edilmediği bir gelecek bırakmanın sağlanmasını hedefliyoruz" diyerek İl Sağlık Müdürlüğü ve İl genelinde bulunan geri dönüşüm alanlarını kullanmaya davet etti.

 

Valilik Yerleşkesinde Geri Dönüşüm Alanları Oluşturuldu

 

Proje kapsamında Kocaeli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü hizmet binası bünyesinde kapsamlı bir bilgilendirme ve atık toplama standı yapılarak, Valilik Yerleşkesi kantin alanına plastik atıkların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla basketbol potası görünümlü atık kovası yerleştirildi. 

Valilik Yerleşkesi C giriş kapısına yakın bir noktada Sağlık Müdürlüğü hizmet binasına kurulan ambalaj (kağıt, plastik, cam, metal vb.) ve tehlikeli atıkların (kartuş-toner, floresan, atık pil, bitkisel atık yağ, elektronik atık vb.)  depolanabilmesi amacıyla geçici atık deposu kurularak Kocaeli’de bir ilke imza atılmış oldu. 

 

Sıfır Atık Projesinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi, sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı Çevre Yönetim Birimi koordinatörlüğünde oluşturulan Sıfır Atık Projesi bilgilendirme standı ve atık toplama noktasında atıkların geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor. Bu sayede; üretilen atık miktarı azaltılmakta ve çevre kirliliği önlenmekte, atıkların sanayide hammadde olarak kullanılması ile enerji tasarrufu sağlanmakta ve doğal kaynakların kullanımı azalmakta, böylece milli ekonomiye katkı sağlanmaktadır.

 

İl Sağlık Müdürlüğünce çevre mevzuatına uygun olarak atık yönetimi uygulamaları hız kesmeden devam ettirilerek tüm sağlık kuruluşlarına “Çevre Dostu Hastane” Belgesi alınabilmesi için çalışmalar yürütülmektedir.


https://youtu.be/59i3iT0SJLsHaber okunma sayısı: 2719

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de Cumhur İttifakından Gövde Gösterisi

Körfez’de Cumhur İttifakından Gövde Gösterisi

Körfez Belediyesi Meclisinde, Veda Oturumu

Körfez Belediyesi Meclisinde, Veda Oturumu

Yılmaz ve Söğüt Hereke’yi turladı

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ve AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt,

BARBAROS İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN ÖRNEK PROJE

BARBAROS İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN ÖRNEK PROJE

Körfez’de Şener Söğüt coşkusu

AK Parti’de Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt için düzenlenen aday tanıtım töreninde coşku ve

Aday tanıtım töreni sırası Körfez’de

AK Parti'de belediye başkan adaylarının belirlenmesinin ardından başlayan aday tanıtım töreni, yarın Körfez

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI