19 Ocak 2018 Cuma

Bizim Gazete

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir

-kemik-erimesine-ne-iyi-gelir

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir
11 Ocak 2018 Perşembe 22:11

 Kemik Erimesine Ne İyi Gelir

   Genellikle 50 yaş üstü kişilerde görülen kemik erimeleri kemik sertliklerinin azalıp kalitelerinin bozulması sonucunda daha zatıf ve kırılgan hale gelmeleridir. Bir bölgeyi değil genel olarak vücudumuzda bulunan bütün kemikleri etkileyen bir rahatsızlıktır.  Bu hastalığa günümüzde çok sık rastlanabilmektedir.  Genelde sessiz bir şekilde ilerleyen osteoporoz ilerleyen dönemlerde kendisini kemik kırıkları ile göstermektedir.  Kırık riskleri kadınlarda erkeklere oranla biraz daha fazladır. En tehlikeli kırıklar ise kalça bölgesinde görülen kırılmalardır.

   Erken menopoza giren kadınlar kemik erimesi rahatsızlığında daha öncelikli risk gruplarındandır. Ufak tefek kişiler ve beyaz tene sahip olanlar kemikleri iri olan kişilere oranla daha erken yaşlarda kemik erimesi ile karşılaşmaktadırlar. Eğer ailede kemik erimesi var ise genetik faktökterler de etkilidir. Kortizon, guatr gibi ilaçlar kemik yıkımı hızını artırabilir. Sigara içmek, fazla kahve tüketimi, alkol kullanmak, dengesiz ve kalsiyum yönenden vücuda yeterli miktarda besin almamak, D vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmemek de kemik erimesine zemin hazırlamaktadır. Egzersiz yapmayan ve hareketsiz yaşayan bireyler, uzun süreli yatak istirahıtında olanlar, kronik böbrek yetmezliği olanlar da diğer risk grupları arasında gösterilebilir.

   Kemik erimesinde görülen en temel belirti kemiklerde meydana gelen kırıklardır. Bu kırıklar daha çok kalça, el bileği, omurlarda görülür. Genelde ağrılar kırık öncesi değil kırıktan sonra meydana gelir. Oluşan kırık sonrasında kişilerde ani ve şiddetli bel, sıt ağrıları görülür. Kemik erimesine bağlı olarak boyda kısalmalar olabilmektedir. Kemik erimesine ne iyi gelir?

·         Kemik erimesi tedavisinde yapılacak ilk şey vücudun kalsiyum seviyesini artırmak olmalıdır. Bunun için süt, yoğurt, peynir, muz, mercimek gibi kalsiyum yönünden zengin besinleri tüketmekte fayda vardır.  Besinler dışında doktorun tavsiye edeceği ilaçlar yardımı ile de takviye yapabilirsiniz.·         Kemikler için çok faydalı olan D vitamini kemik erimesi rahatsızlığı bulunan hastaların olmazsa olmazları arasındadır. D vitaminini vücudumuza sokmanın en sağlıklı şekli güneş ışınlarıdır. Direk güneş ışığına vücudumuzu tutarak günde 10 dakika da olsa alacağımız bu ışınlar ile yeterli bir D vitamini takviyesi yapmış oluruz.

·         Yapılan araştırmalar sonucunda kuru erik tüketiminin kemik yoğunluğunu artırdığı gözlemlenmiştir.  Kemiklerinizin güçlenmesi için gün içerisinde yiyeceğiniz birkaç adet kuru erik size bu konuda fayda sağlayacaktır.

·         Kemik erimesine etkili bir diğer besin de hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağını ve ya suyunu içerek tüketebilirsiniz. Ayrıca vücudunuza süreceğiniz hindistan cevizi yağı da kemiklerinize yararlı olacaktır.

·         Badem ve süt içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunur. Küçük parçalar haline getireceğiniz bademi sütünüze karıştırarak tüketebilirsiniz.

·         Susam içerdiği zengin kalsiyum yönü ile kemik erimesi rahatsızlıkları için tam bir vitamin deposudur.  Çekilmiş susamı sütünüze karıştırarak içebilirsiniz. Günde bir bardak bu karışımı tüketebilirsiniz. Bunun yanında sütü içtikten sonra güneşe çıkmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Sadece kalsiyum değil magnezyum, bakır, çinko yönünden de zengin bir besindir susam.

·         Kişniş demir, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengin ve faydalı bir besindir. Hazırlayacağınız kişniş çayını kemik erimesi rahatsızlıklarında tüketebilirsiniz. Bunun için iki tatlı kaşığı kadar kişnişi bir su bardağı sıcak suda demlenmeye bıraktıktan sonra içebilirsiniz. Kişniş tohumunu süte karıştırarak da içebilirsiniz.

 

Haberin etiketleri:

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir


Haber okunma sayısı: 182

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Başkan Baran’dan karne mesajı

Başkan Baran’dan karne mesajı

Körfez’de 2018’in ilk meclisi yapıldı

Körfez’de 2018’in ilk meclisi yapıldı

Kanallar temizleniyor

Kanallar temizleniyor

Sarmaşık Dere’ye araç geçiş köprüsü

Sarmaşık Dere’ye araç geçiş köprüsü

Hereke sahilindeki otopark genişletildi

Hereke sahilindeki otopark genişletildi

Körfez Savcılığından Dev Holdinge Operasyon

Milliyet ve Hürriyet gazetesinin haberine göre Kocaeli Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü akaryakıt

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI