19 Nisan 2019 Cuma

Bizim Gazete

HER ŞEY DAHA GÜZEL BİR ÇEVRE İÇİN

-her-sey-daha-guzel-bir-cevre-icin

HER ŞEY DAHA GÜZEL BİR ÇEVRE İÇİN
11 Nisan 2019 Perşembe 18:04

 

 

HER ŞEY DAHA GÜZEL BİR ÇEVRE İÇİN

 

   

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, bağlı sağlık kuruluşlarında görev yapan personellere yönelik olarak atık pillerin kaynağında doğru şekilde ayrılması konusunda farkındalık çalışması kampanyası yürütülüyor.

 

 

 

Derince ve Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğüne Plaket

 

Bu kapsamda atık pillerin çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak uygunsuz şekilde atılmasının önlenmesi ve diğer atıklardan ayrı olarak atık pil toplama kutularında toplanması konusundaki verimliliğinin arttırılması amacıyla Sağlık Kurumları arasında düzenlenen Atık Pil Toplama Kampanyasında Derince ilçe Sağlık Müdürlüğü ve Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü başarılı oldu.

 

 

 

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı Çevre Yönetim Birimi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’nin katkılarıyla yürütülen kampanyanın plaket töreni İl Sağlık Müdürlüğü Ertuğrul Gazi Toplantı Salonunda gerçekleşti.

 

 

 

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney başkanlığında düzenlenen plaket törenine;  Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Muhammed Coşkun Güler, Personel ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Öztürk Kupşen, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İrfan Kaynar, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Işık Çelik, Çevre Yönetim Birimi Sorumlusu Çevre Mühendisi Mustafa Ürüt, Kocaeli Büyükşehir  Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nda görevli Kimya Mühendisi Lokman Karagöz ve Çevre Mühendisi Ece Şimşek ile atık pil toplama kampanyasında başarılı olan Derince İlçe Sağlık Müdürü Şenol Çavuşoğlu, Çevre Sağlığı Teknisyeni Bahaddin Emek ile Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapan Çevre Sağlığı Teknisyeni Ahmet Özer katılım sağladı.

 

 

 

Her Şey Daha Güzel Bir Çevre İçin

 

Aynı zamanda katılıcılar ile görüş alışverişinin yapıldığı törende konuşan İl Sağlık Müdürü Ergüney “Sağlık Müdürlüğü olarak sıfır atık projesi kapsamında çeşitli çalışmalar ve etkinlikler gerçekleştirdik. Müdürlüğümüz bünyesinde atık yönetimi ve geri dönüşüm konularında birçok proje devam ediyor. Bu tarz programlar çevre ve sağlık açısından önem arz ediyor. İlimiz ve ilçemizde Büyükşehir Belediyesi bu konuda çok başarılı ve ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Sağlık Müdürlüğümüzde bu ve buna benzer bütün etkinlikleri destekliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu yoğun çalışmalar sonucunda toplumda da farkındalık ve duyarlılık oluşacağını düşünüyoruz. Her şey daha güzel bir çevre için” dedi.

 

 Atık Pillerin Çevreye ve İnsan Sağlığına Zarar Vermeden Geri Dönüşümü Sağlandı

 

Atık pil toplama kampanyası kapsamında; Müdürlüğümüze bağlı sağlık kuruluşlarında görev yapan tüm personellerin desteği ile kampanya sürecinde atık piller toplanarak çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden geri dönüşümü sağlanmış oldu.

 

 

 

“Bir Kalem Pil; 4 m³ Toprağı Zehirli Hale Getirmekte ve 600.000 Litre Suyu Kirletebilmektedir”  

 

Piller; cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt gibi kimyasal maddelerden üretilmektedir. Bu pillerin gelişigüzel toprağa atılması veya evsel atıkların içerisine atılması, doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi çevre açısından büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Pillerdeki metaller toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışarak besin zinciri yoluyla vücudumuza girebilmektedir. Bir kalem pil; 4 m³ toprağı zehirli hale getirmekte ve 600.000 litre suyu kirletebilmektedir.  

 

 

 

Sağlık Müdürlüğü Sıfır Atık Çalışmaları

 

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından daha temiz çevre için sıfır atık konusunda birçok başarılı proje hayata geçirildi. Başlatılan kitap toplama kampanyası ile evde kullanılmayan kitaplar toplanarak, kullanılabilecek durumda olanlar Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ihtiyacı olan yerlere, kullanılamayacak durumda olanlar ise geri dönüşümü sağlanmak üzere ilgili yerlere iletiliyor. Kullanılmış bitkisel yağ toplama kampanyası ile atık yağ getiren kişilere bez torba ve deterjan hediye edilerek toplumda atık yönetimi bilinci oluşturulması hedefleniyor. Aynı zamanda elektronik, plastik, pil vs gibi atıklar toplanarak geri dönüşüm ve atık yönetimi ile hem çevreye yarar hem de yeniden kullanım ile israfın önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

 Haber okunma sayısı: 161

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-her-sey-daha-guzel-bir-cevre-icin

HER ŞEY DAHA GÜZEL BİR ÇEVRE İÇİN

11 Nisan 2019 Perşembe 18:04
-kanserde-guncel-yaklasimlar

KANSERDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

11 Nisan 2019 Perşembe 13:16
-kanser-taramasi-yapildi

Kanser Taraması Yapıldı

09 Nisan 2019 Salı 10:52
-klinik-arastirmalara-isik-tutuyorlar

KLİNİK ARAŞTIRMALARA IŞIK TUTUYORLAR

04 Nisan 2019 Perşembe 13:21

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de ilk meclis toplantısı

Körfez Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

Faruk Denli ve İbrahim Çırpan Başkan Yardımcısı oldu

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, iki başkan yardımcısını belirledi. Bu görevlere Faruk Denli ve

Kaymakam Can’dan Başkan Söğüt’e ziyaret

Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’ü makamında ziyaret etti,

Şener Söğüt ilk atamasını gerçekleştirdi

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, ilk atamasını gerçekleştirdi. Özel Kalem Müdürlüğü görevine

Söğüt, “Şimdi hizmet zamanı”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, görev devir-teslimi sonrasında makamında tebrikleri kabul etti.

Körfez’de türkü ve şiir dolu gece

Körfez İgsaş Ortaokulu öğretmenleri tarafından hazırlanan ‘Türkülerle Şiirler’ programı, Körfezlilere

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI