23 Nisan 2019 Salı

Bizim Gazete

HALK SAĞLIĞI ÇALIŞMALARI HER YERDE

-halk-sagligi-calismalari-her-yerde

HALK SAĞLIĞI ÇALIŞMALARI HER YERDE
04 Eylül 2018 Salı 12:59

 HALK SAĞLIĞI ÇALIŞMALARI HER YERDE

 

Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri “Halk Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı; halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak olarak belirtiliyor.

 

  

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, yurdun en ücra köşelerine kadar ulaşan 100 bine yakın personeliyle vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunuyor. Birinci basamak sağlık hizmeti veren 202 Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), 177 Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi (ÇEKÜS), 100 Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM), 195 Entegre İlçe Hastanesi, 77 Entegre Sağlık Hizmeti Sunan Merkez ve 577 Göçmen Sağlığı Birimi, 3.438 Sağlık Evi bulunmaktadır. Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) ve KETEM’lerde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel,  ekip ruhu içerisinde hizmetlerine devam ediyor.

 

 

 

İLİMİZDEKİ HALK SAĞLIĞI ÇALIŞMALARI

 

İlimiz genelinde Sağlık Müdürlüğü koordinasyonuyla düzenlenen Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında bir dizi çalışma planlandı. Her ilçede, İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından sağlıklı yaşam araçlarıyla açılan stantlarda bilgilendirici faaliyetler yapılarak, koruyucu diş sağlığına yönelik hediyelikler dağıtılıyor.

 

İzmit yürüyüş yolu güzergahında bulunan sağlıklı yaşam aracı ile vatandaşlara yapılan bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları ve Halk Sağlığı Haftası hakkında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Dr. İnci Sobi önemli bilgiler aktardı.

 

SAĞLIK İÇİN PEDAL ÇEVİRİYORLAR

 

Haftaya Bisiklet Sürme  Etkinliği ile başladıklarını belirten Dr. İnci Sobi “Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü, İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kocaeli Bisiklet İl Temsilciliği ve vatandaşlarımızın katılımıyla 2.09.2018 Pazar günü  İzmit’ten Köseköy’e gerçekleştirdiğimiz  bisiklet sürme etkinliğimiz ile fiziksel aktiviteyi arttırma ve vurgulamaya dikkat çekmiş olduk. Bu tarz sportif ve fiziksel aktivitelerimiz hafta boyunca da devam edecek” diye konuştu.

 

KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRMELERİ

 

Kocaeli’deki tüm ilçelere sağlıklı yaşam araçlarıyla  İlçe sağlık personelleri tarafından  hafta boyunca vatandaşlara bilgilendirme çalışmaları yapılacağını söyleyen Dr. İnci Sobi “Koruyucu Sağlık Hizmetleri adına yaptığımız çalışmalarla tüm ilçelerimizde bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz.  Bu çalışmaların başında bulaşıcı hastalıklara karşı yaptığımız aşılama çalışmaları geliyor. Yine anne ve bebek sağlığını korumaya yönelik; çocuk, ergen, kadın, üreme sağlığı hizmetleri, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri, koruyucu ruh sağlığı hizmetleri, tütün başta olmak üzere diğer bağımlılık yapıcı maddelere karşı yapmış olduğumuz  birçok farkındalık çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızla ilgili sağlıklı yaşam araçlarımızda hafta boyunca ilimizin farklı noktalarında vatandaşlarımızı bilgilendirme çalışmaları yapmayı planladık.

 

ÜCRETSİZ KANSER TARAMALARINA DAVET

 

Koruyucu sağlık hizmetlerinde yine en önemli noktalardan biri kanserde erken teşhis tarama çalışmaları. İlimizde beş  ilçemizde bulunan KETEM’ lerimizde  bu hizmetler halkımıza ücretsiz sunulmakta.  1. Basamak Sağlık Hizmetleri sunumunda bizim en önemli çalışma noktalarımızdan biri de Aile Sağlığı Merkezleri. Aile hekimlerimiz tarafından koruyucu sağlık hizmetleri adına sunduğumuz tüm hizmetler ASM’lerde verilmekte. Vatandaşlarımız hem Aile Sağlığı Merkezinde kayıtlı oldukları hekimlerinden, hem de Sağlıklı Hayat Merkezi, Verem Savaş Dispanseri, Ana Çocuk Sağlığı ve Göçmen Sağlığı Merkezlerimizden koruyucu sağlık hizmetleri konusunda ücretsiz olarak yararlanabilirler. Koruyucu sağlık hizmetleri adına yaptığımız çevre sağlığı hizmetlerimiz var. Bireylerimizin sağlıklı bir şekilde yaşamaları adına çevre sağlığı hizmetlerimizi koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında müdürlüğümüz tarafından titizlikle yürütülmektedir” diye konuştu.

 

TÜM HALKIMIZI BEKLİYORUZ

 

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Dr. İnci Sobi, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası boyunca ilimizde gerçekleştirilen  hizmet ve etkinlik çalışmalarına  tüm halkımızı  davet etti.Haber okunma sayısı: 1169

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-her-sey-daha-guzel-bir-cevre-icin

HER ŞEY DAHA GÜZEL BİR ÇEVRE İÇİN

11 Nisan 2019 Perşembe 18:04
-kanserde-guncel-yaklasimlar

KANSERDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

11 Nisan 2019 Perşembe 13:16
-kanser-taramasi-yapildi

Kanser Taraması Yapıldı

09 Nisan 2019 Salı 10:52
-klinik-arastirmalara-isik-tutuyorlar

KLİNİK ARAŞTIRMALARA IŞIK TUTUYORLAR

04 Nisan 2019 Perşembe 13:21

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de ilk meclis toplantısı

Körfez Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

Faruk Denli ve İbrahim Çırpan Başkan Yardımcısı oldu

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, iki başkan yardımcısını belirledi. Bu görevlere Faruk Denli ve

Kaymakam Can’dan Başkan Söğüt’e ziyaret

Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’ü makamında ziyaret etti,

Şener Söğüt ilk atamasını gerçekleştirdi

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, ilk atamasını gerçekleştirdi. Özel Kalem Müdürlüğü görevine

Söğüt, “Şimdi hizmet zamanı”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, görev devir-teslimi sonrasında makamında tebrikleri kabul etti.

Körfez’de türkü ve şiir dolu gece

Körfez İgsaş Ortaokulu öğretmenleri tarafından hazırlanan ‘Türkülerle Şiirler’ programı, Körfezlilere

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI