27 Eylül 2020 Pazar

bizimgazete

BU MEKANLARDA HES UYGULAMASI ZORUNLU

-bu-mekanlarda-hes-uygulamasi-zorunlu-

BU MEKANLARDA HES UYGULAMASI ZORUNLU
25 Ağustos 2020 Salı 10:04

 BU MEKANLARDA HES UYGULAMASI ZORUNLU 

 

Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile “Covid-19 riskini azaltmak için kamu kurumlarına girişlerin Hayat Eve Sığar (HES) kodu veya GBT sorgulaması ile yapılması”  ve “Düğün salonu, otel, misafirhane, sosyal tesisler, restoran, çay bahçesi gibi işletmelerde gerçekleştirilen düğün, nişan, sünnet vb. toplu organizasyonlarda davetlilerin salonlara “Hayat Eve Sığar (HES)” kodu sorgulaması ile alınması” kararlarının ardından vatandaşlar HES kodunun nasıl alınacağı sorusunun yanıtlarını araştırıyor.

 

HES NEDİR?



 

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşılmasına yarayan bir koddur. Paylaşılan HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabiliyor. Bu uygulamaya https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/  adresinden ulaşılabiliyor.

 

HES KODU NASIL ALINIR?

 

HES kodu; telefondan Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ve 2023 kısa numarasına gönderilen SMS ile alınabiliyor. Mesaj yoluyla almak için cep telefonunuzdan mesaj metnine HES yazarak, aralarında boşluk ile sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS gönderilmesi yeterli oluyor.

 

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek alabiliyor.

 

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek HES koduna ulaşabiliyor.

 

E-Devlet üzerinden HES kodu almak için ise; e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebiliyor.

 

Aynı zamanda 18 yaş altı çocuklar için de HES kodu SMS ile oluşturulabiliyor.

 

 

 

Nasıl Kullanılır?

 

Üretilen HES kodları kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşılabiliyor. Kurum ya da kişiler, paylaşılan HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını sorgulayabilir durumda. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodları uygulama üzerinden sorgulatılarak, risk durumları görülebiliyor.

 

Yeni koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yönelik tedbirlere destek olmak, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı belirlemek adına ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararlarına uygun davranmak için herkesin HES kodunu alması gerekiyor.

 



Haber okunma sayısı: 2850

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

İlimtepe’nin çehresini değiştirecek yolda ilk adım atıldı

Körfez İlçesi İlimtepe Mahallesine inşa edilecek modern yol bölgenin çehresini değiştirecek

Sağlıklı bir çevre için atık piller toplanıyor

Körfez Belediyesi, atık pillerin toplanarak geri dönüştürülmesi adına başlattığı proje kapsamında 1.600

Okullara bakım-onarım desteği

Körfez Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki okullarda bakım ve onarım

“En iyi hizmeti sunmak için düzenliyoruz”

Körfez Tütünçiftlik sahilinde bulunan ve tadilat çalışmaların son aşamaya geldiği Nazende Restoran ve

Mahallelerde çalışmalar sürüyor

Körfez Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde mahallelerdeki küçük sorunlara anında

Başkan Söğüt, “Milletimiz için çalışıyoruz”

Halka Hizmet, Hakka Hizmettir’ düsturuyla gece gündüz demeden Körfez için çalıştıklarını belirten Başkan

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI