19 Şubat 2018 Pazartesi

Bizim Gazete

BU AYIBIN İZAHI YOK;

-bu-ayibin-izahi-yok

BU AYIBIN İZAHI YOK; PERSONEL EKSİKLİĞİNDEN KARDİYOLOJİ BİRİMİ KAPANDI
30 Eylül 2017 Cumartesi 09:34

 BU AYIBIN İZAHI YOK;

PERSONEL EKSİKLİĞİNDEN KARDİYOLOJİ BİRİMİ KAPANDI

Darıca Farabi devlet hastanesindeKardiyoloji Servisininpersonel eksikliği gerekçe gösterilerek kapatılmasına, Sağlık personelinin kadro ünvanı dışında idari memur olarak çalıştırılmasına Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Darıca Farabi devlet hastanesi Baş Temsilcisi, İdris Çakır, Temsilci Hakan Şahin, Sendika üyesi Özlem Cağınilebirlikte  Şubede basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. 

Hükümetin değerli üyeleri ve ilimizdeki yerel siyasetçilerin dillerinden düşürmedikleri bir cümle var sağlık da devrim yaptık. Bu Büyülü, sihirli söylemler ile vatandaşımızı aldattıklarını ve kandırdıklarını sanmaktadırlar, aslında söyledikleri dillerinden düşürmedikleri bu süslü ve sihirli söylemlere kendileri de inanmamaktadırlar. 

Söyledikleri süslü ve sihirli söylemlerin gerçeklerin üzerini örtemediğini yaşanan son örnek ortaya koymuştur. Temennimiz hükümet üyeleri ve yerel siyasetçiler bundan sonra süslü söylemler ve vaatler yerine, sorunlara çözüm üretirler.   Değişe, değişe ve dönüşe dönüşe bir garip hale gelen sağlık sistemimizin geldiği son durumu Darıca Farabi devlet hastanesinde yaşanan durum özetlemektedir. Darıca Farabi devlet hastanesinde Kardiyoloji Servisi personel eksikliği nedeniyle kapatılmıştır. Artık hizmet vermemektedir. 

Sağlığa ulaşımda ses hızı seviyesine gelindiğinin iddia edildiği bir ortamda ne yazık ki hastanelerin bazı bölümlerinin kapandığına şahit olmak acı bir çelişkidir.İlimizde görevden alınması gereken en son Hastane yöneticisi olması gereken eski yöneticinin yerine yenisini atayamayan anlayışın, sağlık da devrim yaptık söylemlerine artık vatandaş gülüp geçmektedir.    

Yüzbinlerce sağlık çalışanı atama beklerken, atanamadıkları için simitçilik, garsonluk, mermercililk, pazarcılık yapmak zorunda kalan kalifiye sağlık personelinin standart kadro oranlarına göre ”PDC” doğrultusunda personel atamalarını yapmayarak mevcut personellere köle muamelesi yapmak Sağlık Bakanlığına yakışmamaktadır.

Türkiye Kamu Hastaneler Kurumunun17.08.2017 tarihinde yayınlamış olduğu PDC oranlarına baktığımızda Darıca Farabi Devlet Hastanesinde yaklaşık tüm meslek guruplarında eksiklik mevcuttur. Örnekleyecek olursak hastanede görev yapması gereken 22  adet Acil Tıp Teknisyeni olması gerekirken yaklaşık  10, 74 ebe olması gerekirken yaklaşık 45, 340 Hemşire olması gerekirken yaklaşık 270 hemşire görev yapmakta olup yaklaşık 111eksik personel bulunmaktadır.

Yasak olduğu halde idareciler sağlık personelini kadro ve ünvanı dışında idari görevlere de usulsüz bir şekilde çalıştırmaktadırlar. Bu durum çalışma barışına sekte vurmakta çalışanda ise kurumu sahiplenme duygularında zafiyete sebebiyet vermektedir.  

Ülkemizde ve ilimizde personel eksikliğinden hastanelerde servislerin kapanması gibi bir durumun yaşanması tek kelime ile garabettir. 

Türkiye’nin çeşitli üniversite hastanelerinde personel eksikliğinden dolayı servislerin kapatıldığını duymuştuk ama görülüyor ki bu sıkıntı artık kamu hastanelerinde de başlamıştır. Bakanlık buna acil çözüm üretmelidir. 

Bu yetersiz istihdamın yarattığı bir diğer önemli sorunda görev yapan çalışanlara aşırı iş yükünün binmesi ve sonu gelmeyen nöbetlere mahkum edilmesidir. Sağlık çalışanlarının aylık çalışması gereken saat dışında gün aşırı nöbet yazılmak suretiyle aylık 120- 130 saat fazla mesai yapmaya zorlanmakta normal mesaileri ile birlikte ay içerisinde yaklaşık 280 ile 290 saat çalıştırılmaktadırlar.

Nöbetlerde yasal sınırlar çoktan aşılmış, nöbetler artık katlanılmaz bir hal almıştır.  Çalışan memnuniyeti hızla azalarak yok olmaktadır. 

Korkarız ki bu işin sonu personel istifaları, başka birimlerin kapanması gibi olayları da tetikleyecektir. Bunun önüne geçilmelidir. 

Zor şartlar altında vatandaşa kolay ulaşılabilir kaliteli hizmet sunmaya çalışan sağlık çalışanlarına köle muamelesi yapılırken, diğer taraf dan kanun yönetmelik tanımayan ben yaptım oldu mantığı ile olaylara yaklaşan, kul hakkından korkmadıkları gibi vicdanlarını tatile yollamış,siyasetçilere yaranmak için her türlü taklayı atan bazı idareciler ise bazı sağlık personelini kurumda görev tanımları dışında masa başı idari görevlerde yaklaşık 20 kişi çalıştırmaktadırlar. Örnek verilecek; Elif G., Hemşire Eczane Sarfda çalışıyor.,Yetkin K., Hemşire Kadrosunda Disiplin Biriminde görev yapıyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Sağlık personelini asıl görevlerinde çalıştırmayarak personel eksikliğinden  kardiyoloji servisinin kapanmasına sebebiyet verenler hakkında gerekli yasal işlemin yapılması içinyetkilileri göreve davet ediyoruz. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız.

Maliye Bakanı yaptığı açıklamada kamuya bu yıl 74 bin personel alınacağını ifade etmiştir. Bu sayıya bakıldığında sağlıkta personel istihdamında yine hayal kırıklığı yaşanacağı ve sorunların kronikleşerek yaygınlaşacağı görülmektedir. 

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı bu duruma müdahale etmeli ve personel istihdamını üst seviyeye çıkarmalıdır. 

Bunlar giderilmediği takdirde sağlık çalışanından mutlu ve verimli çalışmayı bekliyor olmanız hayal olacaktır. Buradan sizleri ve tüm yetkili mercileri uyarıyoruz. Yeterli kadro sayısını ve insani çalışma koşullarını hastanelerde sağlayın.

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum. 

 

Ömer ÇEKER

 Şube Başkanı

 

Haberin etiketleri:

BU AYIBIN İZAHI YOK;


Haber okunma sayısı: 1297

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Tuğgeneral Dalkıran’dan KOTSİAD’a iade-i ziyaret

Tuğgeneral Dalkıran’dan KOTSİAD’a iade-i ziyaret

Körfez’i yeşiliyle, kültürüyle koruyarak geliştireceğiz

Körfez’i yeşiliyle, kültürüyle koruyarak geliştireceğiz

Körfez’de ulaşım ağı genişliyor

Körfez’de ulaşım ağı genişliyor

İlimtepe Mezarlığı genişletiliyor

İlimtepe Mezarlığı genişletiliyor

Bir saat kulesi de Fatih Mahallesi’ne

Bir saat kulesi de Fatih Mahallesi’ne

Başkan Baran’a ‘Hocalı’ teşekkürü

Başkan Baran’a ‘Hocalı’ teşekkürü

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI