21 Mayıs 2019 Salı

Bizim Gazete

ACİL TIP TEKNİSYENLERİNİN ÜST ÖĞRENİM HAKSIZLIĞI BİTMELİDİR.

-acil-tip-teknisyenlerinin-ust-ogrenim-haksizligi-bitmelidir

ACİL TIP TEKNİSYENLERİNİN ÜST ÖĞRENİM HAKSIZLIĞI BİTMELİDİR.
25 Eylül 2018 Salı 13:05

 ACİL TIP TEKNİSYENLERİNİN ÜST ÖĞRENİM HAKSIZLIĞI BİTMELİDİR.

 

 

Üniversitelerin İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünün Acil Tıp Teknisyenliğinin (ATT) bir üst bölümü olduğunun idare mahkemelerinin vermiş olduğu karar neticesinde tescil edilmesi, Bir üst Mahkeme olan istinaf mahkemesince de kararın ATT’ler leyhine onaması hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi ve Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı.

  

         Türk Sağlık-Sen olarak açtığımız davalar ile üyelerimizin mağduriyetlerini gidermeye, onlara yapılan haksızlıkların önüne geçmeye devam ediyoruz. 

 

         Hatırlanacağı gibi bir çok ilde olduğu gibi Kocaeli’nde idareler  İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünden mezun olan  Acil Tıp Teknisyeni (ATT) kadrosunda görev yapan sağlık çalışanları ve  üyelerimizin intibaklarını iptal ettiler.

 

         İntibakların idarelerce iptal edilmesi neticesinde ATT’lerin zam ve tazminatlardan yoksun bırakılması üzerine sendika Avukatlarımız tarafından hakkını aramak isteyen  ATT olan üyelerimizin adına ülke genelinde ve   Kocaeli’nde  İdari Mahkemelerine dava açıldı.

 

         Acılan davaları görüşen  Kocaeli İdare Mahkemeleri, Anayasa mahkemesi’nin geçmişte vermiş olduğu karara atıfta bulunarak “Kazanılmış hak”; kişinin bulunduğu statüden doğan, tahakkuk etmiş ve kendisi yönünden kesinleşmiş ve kişisel alacak niteliğine dönüşmüş hak olarak bulunmaktadır. Diğer taraftan; Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun kararında ise gerek öğretide, gerekse uygulamada, kişilerin hukuki statülerini belirlemiş ve buna dayalı olarak da yeni hukuki durumların ve hakların elde edilmesine neden olmuş bir başka deyişle hukuki sonuçlarını yerine getirmiş olan durumların, artık geriye dönülmez, vazgeçilmez haklar olduğu, yani kazanılmış hak teşkil ettiği belirtilmiştir.

 

         03/03/2016 tarihinde YÖK’ün söz konusu bölümü üst öğrenim olmaktan çıkardığı kararının Nisan 2017’de iptal edildiğini belirterek idarelerin işleminin hukuka aykırı olduğuna karar vermişlerdir. İdarelerin yapmış olduğu Hukuka aykırı işlem nedeniyle ATT üyelerimizin yoksun kaldığı parasal hakların ödenmesine hükmetmişlerdi. 

 

        İdare Mahkemelerinin üyelerimiz ve adına vermiş olduğu LEYHTE kararlara  idareler itiraz etmişler, istinaf mahkemesine dava açmıştırlar. 

 

        Yapılan itiraz başvurusunu görüşen İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ikinci idare dava dairesi idarenin başvurusunu reddetmiş ve ATT üyelerimiz adına yapmış olduğumuz mücadelenin haklılığını onaylamıştır. Karar artık KESİNLEŞMİŞTİR. İş Sağlığı Güvenliği ATT’lerin üst öğrenimi olduğu kesinleşmiştir. Mahkemenin vermiş olduğu bu karar bölümü bitiren tüm ATT arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyoruz. 

 

          Mahkemelerin verdiği karar ortadayken idarelerin yapması gerekende bu tür işlere bir daha girişmemeleri olmalıdır.

 

          Mahkemelerin meşguliyeti, hem kamunun yararı düşünüldüğünde yapılacak en doğru işin hukuken tescillenmiş bu hakların verilmesinde kolaylık sağlamaktadır.

 

         Her çalışanı mahkemeye mecbur bırakmak yanlıştır. 

 

         Kaybedilen davaların vekalet ücretleri ve mahkeme masraflarını düşündüğümüzde idareler kamuyu zarara uğratmaktadırlar. 

 

         İdareler bunu düşünmeli üyelerin talepleri ile ilgili işlemlerde gerekli araştırmalar yapılmadan verilen kararlarla mağduriyetlere neden olmamalıdırlar.

 

         Çalışanların taleplerini içeren dilekçelerine sıradan bir evrak gibi değil, üzerinde araştırma yapılıp sonuca bağlanması gereken bir idari işlem olarak bakmalıdırlar.

 

        Çalışanlar dava açmadan bu haklarına kavuşabilmelidirler.

 

        Bu temennilerle kazandığımız davanın tekrar ATT’lere hayırlı uğurlu olmasını diliyor, çalışanların her zaman ve her şartta yanlarında olduğumuzu, mücadelemizden asla taviz vermeyeceğimizi ve haksızlıklara karşı mücadelede en ön saflarda olacağız. 

 

       Sağlık çalışanının kamuoyunun bilgisine sunarız. 

 Haber okunma sayısı: 1347

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfezli gençlerin geleceği Akademi Lise ile şekillenecek

Akademi Lise’yi Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi,

Sarı Kumbaralar ile 40 ton atık toplandı

Körfez Belediyesi tarafından tekstil atıklarının ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçenin 56 farklı

Körfez’de Ramazan geceleri

Körfez’de Ramazan Gecelerinde büyükler ilahiler ile güzel bir akşam geçiriyor, çocuklar ise gösteriler ile

‘Hacivat ve Karagöz’ ile kahkahaya doydular

Körfez’de bu sene de Ramazan ayı etkinliklerinin adresi Demokrasi ve Şehitler Meydanı oldu. Hava koşulları

Körfez’de ilk meclis toplantısı

Körfez Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI