20 Haziran 2018 Çarşamba

BİZİM GAZETE

KARTEPE BELEDİYE AĞUSTOS MECLİS TOPLANTISI

-kartepe-belediye-agustos-meclis-toplantisi-

KARTEPE BELEDİYE AĞUSTOS MECLİS TOPLANTISI
04 Ağustos 2017 Cuma 09:13

 KARTEPE BELEDİYE AĞUSTOS MECLİS TOPLANTISI 

Kartepe Belediyesi meclis oturumunda konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, İmar revizyon planına Herkesin itiraz hakkı vardır hukuki yollara da başvuru yapılabilir” dedi. Meclis oturumunda Sırbistan Sancak Bölgesi Novi Pazar şehrinde yapılacak olan “Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’ne gidecek meclis üyeleri de belirlendi  

 

Kartepe Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis oturumu Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapıldı. Meclis toplantısına Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez başkanlık yaptı. Meclis oturumu öncesinde Belediye Başkanı Üzülmez, yapılan imar revizyon planı hakkında bilgi verdi. Üzülmez “2008 yılında çıkan yasa ve 2009 yılında ki seçimlerle Kartepe İlçesi 10 beldenin bir araya getirilmesi ile oluşturuldu. Belde belediyelerinin birleşmesinden önce her belediye tarafından ayrı ayrı imar planlaması yapılmıştı” dedi.

 HAK VE HAKKANİYET İÇERİSİNDE

Kartepe İlçesi’nin oluşması sonrasında bir çok belde ve köylerde imar planlaması yapılmamış yada tamamlanmamıştı diyen Başkan Üzülmez “Farklı düşüncelerin yanı sıra İller Bankası tarafından yapılan planlar vardı. Bazı yerler hiç planlanmamıştı. Büyüyen ilçemizin hızlı bir şekilde planlanması gerekiyordu. Bir önce ki dönemde çalışmalar başlatılmıştı. Revizyon imar planlarının başlangıcı ve ihaleleri yapılmıştı. Biz geldiğimiz zaman başlayan bu işin hak ve hakkaniyet içerisinde, kimsenin hak ve hukukuna dokunmadan ama kanunun bize mecbur kıldığı konularda da kanunsuz iş yapmamak için vizyonumuzu ortaya koyduk” açıklamasında bulundu.

 

NİHAİ KARAR VERİLMEKTEDİR

“Bizler buraya Allah için hizmet etmek için geldik” diyen Üzülmez “Dua almaya geldik, beddua almaya gelmedik. Biz bu düşünce ile hareket ediyoruz. Planlarımızı yaparken hiçbir şekilde siyasi düşünce içerisine girmedik. Bizler planları hazırlayarak Büyükşehir Belediyesi’ne sunuyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından nihai karar verilmektedir. Kartepe’de yaşayan vatandaşlarımızın hak ve hukuklarını korumak için 3.5 yıldır mücadele sergiledik. Kartepe’nin vizyonunu belirlerken ticaret ve turizm öne çıkacak şekilde belirledik. Yüzde 100 başarılı olabildik mi değil. Kanuni ve hukuki kısıtlamalar var. Vatandaşlarımızın yerlerinin değerlendirilmesi için elimizden geleni yaptık” ifadelerini kullandı. 

 

BİZLERE BİLDİRİLMİŞTİR

“Yapılan imar planları için vatandaşlarımızın yasal itiraz ve hukuki yollara başvurma hakkı vardır” diyen Başkan Üzülmez “Tepetarla Mahallesi’nde iki konu öne çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi fay hattıdır. Burada vatandaşlarımızı başka yere alınması, halka ve bizlere ciddi külfet getireceği görülmektedir. Mevcut fay hattının planlara işlenmesi bizim sadece teknik bir işimizdir. Burada ki fay hattının çalışması bakanlık tarafından yapılmaktadır. Planlama yapılırken burada fay hattı olacaktır planlara işleyeceksiniz, fay hattını bir tarafa kaydıramazsınız. Fay hattını belediye meclis kararı ile kaydırıyorum diye bir şey olamaz. Unutmayalım ki kentimiz 1999 yılında asrın felaketini yaşamıştır. Fay hattı tamamen bizim yetkimiz dışındadır. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar sonrasında bizlere bildirilmiştir” şeklinde konuştu.

 

KARARA İTİRAZIMIZ OLMAZ

“Tepetarla’dan kat konusunda yaşanan sorunlarda olabilir” diyen Üzülmez “Planlama yapılırken artacak nüfusa göre planlama yapılmaktadır. Biz Tepetarla, Balaban, Nusretiye, Şirinsulhiye, Suadiye’nin bir kısmı olmak üzere aynı durumda olan yerler için önerilerimizi hazırladık. Büyükşehir Belediyesi tarafından iki kat olarak belirlenmiştir. Bende sizin gibi düşünmekteyim. Buraya iki kat yetersizdir. Fay hattının ve etrafının şekillenmesi tamamen bakanlık tarafından yapılmıştır. Herkesin itiraz hakkı vardır hukuki yollara da başvuru yapılabilir. Fay hattını kaldırma gibi bir yetkimiz yoktur. Olsa bile bunun vicdan azabıyla yaşayamam. Hukuki olarak verilecek karara itirazımız olmaz” dedi. 

 

MECLİS ÜYELERİ BELLİ OLDU

Meclis oturumunda Sarımeşe, Uzunbey, Ataevler Mahallesi imar raporları Teleferik Tesisi Yapımı kabul edilirken, kültür sanat etkinlikleri kapsamında Sırbistan Sancak Bölgesi Novi Pazar şehrinde yapılacak olan “Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’nemeclis üyelerinden Selahattin Aktop, Hikmet Çelebi, Ergül Şirin, Ahmet Sağırkaya ve Ahmet Atlı’nın gitmesine karar verildi. Festival maliyeti Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından karşılanacak. CHP grup kararı aldığı için festival için meclis üyesi ismi vermedi.   

 Haber okunma sayısı: 298

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-uzulmezden-ramazan-bayrami-mesaji-

ÜZÜLMEZ’DEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

14 Haziran 2018 Perşembe 11:12
-kartepede-model-ucak-festivali-

KARTEPE’DE MODEL UÇAK FESTİVALİ

19 Mayıs 2018 Cumartesi 13:09
-kartepede-19-mayis-coskusu

KARTEPE'DE 19 MAYIS COŞKUSU

19 Mayıs 2018 Cumartesi 13:07
-kartepede-23-nisan-coskusu

KARTEPE’DE 23 NİSAN COŞKUSU

23 Nisan 2018 Pazartesi 14:03

KÖRFEZ GÜNDEMİ

İdari ve Mali İşler Müdürü Göreve Başladı.

İdari ve Mali İşler Müdürü Göreve Başladı.

Ak Partililer Hacı Osman Mahallesinde Esnaf Ziyareti Yaptı

Ak Partililer Hacı Osman Mahallesinde Esnaf Ziyareti Yaptı

Ulaşımda yaz dönemine geçiliyor

Büyükşehir Belediyesi UlaşımPark, ulaşım araçlarında yaz dönemi sefer saatlerini değiştiriyor

Körfez Devlet Hastanesi’nde Sürpriz İftar

Körfez Devlet Hastanesi’nde Sürpriz İftar

Siyasetimizin özü; Vatandaşa hizmet

Siyasetimizin özü; Vatandaşa hizmet

Körfez Trabzonlular’da devir teslim yapıldı

Körfez Trabzonlular’da devir teslim yapıldı

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI