15 Ağustos 2020 Cumartesi

bizimgazete

Büyükşehir’in örnek kırsal kalkınma hamlesinde imzalar atıldı

buyuksehirin-ornek-kirsal-kalkinma-hamlesinde-imzalar-atildi

Kandıra’ya 5 yılda doğrudan 28 milyon, çarpan etkisiyle 80 milyon TL kazandıracak olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik projesi imzalandı
28 Temmuz 2020 Salı 15:35

 Kandıra’ya 5 yılda doğrudan 28 milyon, çarpan etkisiyle 80 milyon TL kazandıracak olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik projesi imzalandı

 

 

 

Büyükşehir’in örnek kırsal kalkınma hamlesinde imzalar atıldı 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tarımsal kalkınmanın sağlanması amacıyla geliştirilen “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik” projesi için imzalar atıldı. Namazgah Kültür Merkezi’nde gerçekleşen imza töreni ile Kandıra ekonomisine 5 yılda 28 milyon doğrudan katkı sağlanacak. Çarpan etkisi ile ekonomik girdi 80 milyon TL’ye ulaşacak.

 

 

 

87 ÇİFTÇİ 1200 DÖNÜMDE ÜRETECEK

 

1200 dönüm alanda üreticiliği yapılacak olan tıbbi ve aromatik bitkilerin dikimi için 87 üreticiyle anlaşma imzalandı. İmza törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Aydınlık, Mustafa Altay, AK Parti Kandıra ilçe Başkanı Erol Ölmez, KOTO Başkanı Necmi Bulut, MHP Kandıra İlçe Başkanı Ahmet Uğur, SEKA Park A.Ş Genel Müdürü Bayram Karakuş, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, üretici firma temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

 

 

EKONOMİK GETİRİSİ YÜKSEK ÜRÜNLER TERCİH EDİLDİ

 

İmza töreninde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, köye dönüşün sürekli konuşulduğunu ancak köye dönüşün nasıl sağlanacağını kimsenin dile getirmediğini belirtti. Büyükşehir olarak bunun üzerinde çalıştıklarını kaydeden Başkan Büyükakın, “Buğday ektiğinizde elde edilen gelirle, tıbbi aromatik bitki ekildiğinde elde edilen gelir çok fark ediyor. Köylerdeki geliri arttırabilmek, çiftçilerin gelir düzeylerinin artması için tıbbi aromatik bitkiler ekimini desteklemek istedik. Ekonomik değeri yüksek olan bu bitkilerin ekimini teşvik edersek, gelir düzeyleri yükselir ve köyden kente göçü durdurur belki de geri dönüşü teşvik eder. Büyükşehir belediyeciliği açısından da diğer belediyelere örnek olacak bir proje” dedi.

 

 

 

TOPRAK ANALİZİ YAPILDI

 

Üretim için üç bitki seçtiklerini vurgulayan Başkan Büyükakın, Ziraat mühendisi arkadaşlarımız var. Onlar sahayı incelediler. Biberiye, Tıbbi Nane ve Oğul Otu yetiştirmeyi seçtik. Pilot alan seçmemiz lazımdı. Kandıra’yı seçtik. Burada başlayıp Kocaeli’nin diğer ilçelerine de yayılacağız. Tarımsal değerlendirmelerde Kandıra daha uygun göründü. 1200 dönüm alanda üretime başlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

“TARLALAR BİRLEŞTİRİLMELİ”

 

Kandıra’nın hikayesinin bu proje ile yazılacağını ifade eden Başkan Büyükakın, özellikle kadın emeğine yönelik projelere çok önem verdiğini ve kendisini mutlu ettiğini söyledi. Projenin kendisini çok heyecanlandırdığının altını çizen Başkan Büyükakın, “Tarlalar bölündükçe kalabalık ailelere bakamaz hale gelir. Tarlaların birleştirilerek üretimi yapılması lazım” dedi.

 

 

 

YAĞ BORSASI KOCAELİ’DE KURULACAK

 

Katma değerin yükseltilmesi için üretimin yeterli olmayacağını vurgulayan Başkan Büyükakın, “Sadece üretmek yetmez. Emek verip ortaya çıkardığımız ürünlerin bir de işlenmesi lazım. Böylelikle daha fazla ekonomik getiri sağlanır. Ekilen bitkilerin yağlarının çıkarılması için 40 dönüm alana tesis kurmaya karar verdik. Yağ borsasının kurulması için Kocaeli Ticaret Odası ile konuştuk ve desteklerini aldık. Yağ borsasını Kocaeli’de kuracağız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

TÜBİTAK İLE PROTOKOL İMZALANACAK

 

Yağ tesisi ve borsanın da yeterli olmayacağını ifade eden Başkan Büyükakın, “TÜBİTAK ile görüştük. Yağ çıkardıktan sonra kalan posalardan ilaç hammaddesi üretilmesi için gerekli çalışmayı yapacağız. Bu hammaddeler ilaç dışında kozmetik, kimya ve gıda gibi sektörlerde geniş bir pazara sahip. TÜBİTAK ile ilaç hammaddesi üretimi ile ilgili protokolü 9 Ağustosta Cumhurbaşkanımızın katılımıyla imzalamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

“EKO TURİZM MODELİ GELİŞTİRİLMELİ”

 

Eko turizmin önemine vurgu yapan Başkan Büyükakın, “Bu konuya çok dikkat çekmek istiyorum. Eko turizm modelini çalışmalı ve geliştirmeliyiz. Tarımsal kalkınmayı sağlarken bir yandan kentimizin kırsal yönünü bozmamış olacağız. Akıl dolu projelerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

 

 

HAK EDİŞLER AŞAMA AŞAMA ÖDENECEK

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin üretimi çeşitli aşamalardan geçecek. Eylülde dikimi gerçekleştirilen bitkiler mayıs ayında hasat edilecek. 1000 dönüme biberiye, 100 dönüme oğul otu ve 100 dönüme tıbbi nane dikilecek proje kapsamında 40 dönüm alanda yağ çıkarma tesisi kurulacak. Alım garantisi olan proje kapsamında çiftçilere hak edişleri belirlenen 8 iş adımı yapıldıkça ödenecek.Haber okunma sayısı: 1328

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Yarımca Nazende ışıl ışıl oldu

Körfez Belediyesi’nin Yarımca sahilinde hayata geçirdiği Nazende Kafe ve Restoran’ın bahçesindeki ağaçlar

Başkan Söğüt, “Uyarmaya, denetime devam edeceğiz”

Körfez Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin ile birlikte Körfez genelindeki ‘koronavirüs’ denetimlerine katılan

Körfez’de Ağustos ayı meclisi yapıldı

Körfez Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gündem

Körfez’de Kurban Pazar alanı temizlendi

Körfez’de Kurban Pazar alanı temizlendi

Mezarlıklarda bayram sonrası kapsamlı temizlik

Körfez Belediyesi, Kurban Bayramı sonrasında mezarlıklarda temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Mezarlıklarda bayram sonrası kapsamlı temizlik

Körfez Belediyesi, Kurban Bayramı sonrasında mezarlıklarda temizlik çalışması gerçekleştirdi.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI