bizimgazete

22 Kasım 2019 Cuma

Bizim Gazete

Miço Koyu Kadınlar Plajında Mavi Bayrak dalgalanacak

-mico-koyu-kadinlar-plajinda-mavi-bayrak-dalgalanacak

Miço Koyu Kadınlar Plajı’na 6. Mavi Bayrak 29 Haziran Cumartesi günü teslim edilecek
27 Haziran 2019 Perşembe 13:38

 Miço Koyu Kadınlar Plajı’na 6. Mavi Bayrak 29 Haziran Cumartesi günü teslim edilecek.

 

 

 

Miço Koyu Kadınlar Plajında Mavi Bayrak dalgalanacak 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yatırımları meyvelerini veriyor. Dev projelerle sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli’nin plajlarında artık Mavi Bayraklar dalgalanıyor. Kentte yaşayan vatandaşların pırıl pırıl denizlerde kulaç atması için yapılan çalışmalarla, Kocaeli’deki sahiller bir bir Mavi Bayrak alıyor. Merkezi Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın belirttiği 33 kriterin tamamlanıp alındığı Kocaeli’deki Mavi Bayrak sayısı, Kandıra Miço Koyu Kadınlar Plajı ile 6’ya yükseldi. Türkiye’nin üçüncü, Marmara bölgesinin ise tek Mavi Bayraklı Kadınlar Plajı olan Miço’da, 29 Haziran Cumartesi günü saat 11.00’da bayrak teslim töreni yapılacak

 

 

 

KANDIRA’NIN EN ÖZEL PLAJI

 

Kandıra ilçesinin en güzel plajlarından biri olan Miço Koyu Kadınlar Plajı bu yıl mavi bayrak aldı. 200 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde olan Plajda bayanlara yönelik hizmetler veriliyor. WC, otopark, bisiklet park alanı, gölgelik, soyunma kabini, cankurtaran ve sağlık hizmetleri, duş alma ve güneşlenme alanları, güvenli denize girme sahası, plaj temizlik hizmetleri bulunan Miço Koyu Kadınlar Plajı’nda engelli vatandaşlara yönelik de hizmetler veriliyor.

 

 

 

MAVİ BAYRAKLI KADINLAR PLAJI

 

81 dönüm alan üzerinde sadece kadınlara yönelik olarak yapılan Miço Koyu, 2016 yazında kullanıma açılmıştı. Miço Koyu etaplar halinde kadınların özel yaşam alanı haline getirildi. Etrafı çevrilerek otopark, soyunma kabinleri, tuvalet, yürüyüş parkurları yapılan Miço Koyu Kadınlar Plajı’nda spor alanları, sosyal donatılar da bulunuyor. KOSKEM’e bağlı iki bayan cankurtaranın da görev yaptığı Miço Koyu Kadınlar Plajı, Türkiye’de 3. ,  Marmara Bölgesi’nin ise ilk Mavi Bayraklı kadınlar plajı olma özelliğini taşıyor.

 

 

 

MAVİ BAYRAKLAR İÇİN ÖNEMLİ KRİTERLER

 

Mavi bayrak almanın yanı sıra mavi bayrakları korumak da önem arz ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda Mavi Bayraklı plajlarda önemli çalışmalar yapıyor. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılıyor. Ayrıca, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulunuyor. Sahillerde su sporları ile yüzme alanı ayrılarak, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanıyor. Plajlar 33 kriter esas alınarak Mavi Bayrak veriliyor.

 

 

 

YÜZME SUYU KALİTESİ MÜKEMMEL OLMALI

 

Büyükşehir Belediyesi sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapıyor. Yapılan her analiz raporunda yüzme suyu kalitesinin AB yüzme suyu yönetmeliğine göre “mükemmel” olması gerekiyor. Her bir plaj için yüzme suyu profil dokümanın bulunması gerekiyor.

 

 

 

CAN GÜVENLİĞİ VE HİZMETLER

 

Büyükşehir Belediyesi Mavi bayraklı plajlarda can güvenliği hizmetlerine büyük önem veriyor. Bu kapsamda ihtiyaca cevap verebilecek sayıda cankurtaran ve gerekli tüm malzemeleri plajda bulunduruluyor. Plajda ilkyardım malzemeleri, kaza ve kaza risklerine karşı sağlık personeli bulunduruluyor. Boğulma vakaları için Plajlarda Bayan cankurtaranlar görev yapıyor.

 

 

 

İLK MAVİ BAYRAK 2012’DE ALINDI

 

Çevre yatırımları kapsamında İzmit Körfezi’nin çevresini İleri Biyolojik Arıtma tesisleri ile donatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Atık Suları yüzde yüzü oranında arıtıyor. İzmit Körfezine atık suların akmasını engelleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ödül olarak İlk Mavi Bayrağını 2012 yılında Karamürsel Altınkemer Plajı ile aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu başarısı her geçen yıl artarak devam etti. 2013 yılında ikinci mavi bayrağını da Kandıra Cebeci Halk Plajı ile alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında üçüncü Mavi Bayrağını Kerpe Plajı, 2017 yılında dördüncü mavi bayrağını Bağırganlı Halk Plajı, 2018 Yılında ise beşinci mavi bayrağını Kumcağız Halk Plajı ile aldı. Bu yıl ise Kandıra Miço Koyu Kadınlar Plajı Mavi Bayrak aldı. Kocaeli’nde mavi bayraklı plajların sayısı 6’ya yükselHaber okunma sayısı: 289

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Yunus Emre’ye 3 bin ton sıcak asfalt

Altyapı çalışmalarının tamamlandığı Çamlıtepe Mahallesi Yunus Emre Caddesi’nde Büyükşehir Belediyesi

Kapaklıkaya, “İnsana sevginizi gösterin”

Körfez Belediyesi tarafından düzenlenen programa katılan eğitimci-yazar Alişan Kapaklıkaya, “İnsanlar sizin

“Kocaeli’den mutlu bir şekilde ayrılacaksınız”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, İlimtepe İlkokulu tarafından hazırlanan proje kapsamında ilçemize

“Mazeret üreten değil, çözüm üreten olduk”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nin toplantısına konuk oldu.

Viyadük altına peyzaj düzenlemesi

Körfez Belediyesi, kentin daha güzel görünüme bürünmesini sağlamak amacıyla ilçe genelindeki peyzaj ve

10 ayda 26 riskli yapı yıkıldı

Körfez Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, 2019 yılının ilk 10 ayında 26 riskli yapının yıkım

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI