21 Mayıs 2019 Salı

BİZİM GAZETE

KO-MEK 9. Dönem Aile Okulu’nda dersler sürüyor

ko-mek-9-donem-aile-okulunda-dersler-suruyor

Hayrettin Karaüzüm, Aile kavramı üzerine geniş kapsamlı bir eğitim verdi
16 Kasım 2018 Cuma 10:38

 

Hayrettin Karaüzüm, Aile kavramı üzerine geniş kapsamlı bir eğitim verdi

 

  

KO-MEK 9. Dönem Aile Okulu’nda dersler sürüyor

 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları 9. Dönem Aile Okulu’nun dersleri devam ediyor. Bu haftaki dersi eğitimci-yazar Hayrettin Karaüzüm verdi. Aile kavramının tüm yönleriyle ele alındığı “Çocukta Aile Bilinci” konulu derste, çocuğun yaşam serüveninden yola çıkılarak, aidiyet bilinci, ergenlik, eşlerin birbirlerine davranışı ve değer aktarımı konularında kursiyerlere kapsamlı bilgi aktarıldı.

 

 

 

KO-MEK KURSİYERLERİ KATILDI

 

Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşen 9. Dönem Aile Okulu’nun ikinci dersine KO-MEK kursiyerlerinin yanı sıra birim sorumluları katıldı.

 

 

 

YAŞAMDAKİ İLK 6 YILIN ÖNEMİ

 

Hayrettin Karaüzüm, insanın aklını olumlu yönde kullanması durumunda kâinatın kendisine hizmet ettiğini söyledi. İnsan yaşamında ilk 6 yılın önemine vurgu yapan Karaüzüm, “Yaşamdaki ilk 6 yıl bir insanın ana gövdesini oluşturuyor. Bu dönemde çocuk, sevgi, ilgi, şefkat görmüşse kendini ileriki yaşlarında da değerli hissediyor. Ama çocuk 6 yaşına kadar dar kalıplara sokulmuşsa, gelecekte de dünyaya o dar kalıptan bakıyor” dedi.

 

 

 

İNSANIN ANA VATANI ÇOCUKLUĞUDUR

 

Yazar, derste verdiği altın değerindeki tavsiyeleriyle ilgi gördü. Konuşmasında, Yunan filozof Epiktetos’un “İnsanın ana vatanı çocukluğudur” sözünü hatırlatan Hayrettin Karaüzüm, “Çocuklar ancak kendilerini güvende hissettiklerinde ebeveynleriyle aidiyet kurar. Bu nedenle çocukların kendilerini ait hissetmeleri son derece önemlidir. Siz bu aidiyeti kuramazsanız bu defa çocuklarınız bu açığı başkalarında arar” şeklinde konuştu.

 

 

 

CEZA YERİNE BEDEL

 

Çocuk eğitiminde önemli bir başlık olan ceza ve ödül konusu da gündeme geldi. Yazar Karaüzüm, çocukları disipline ederken, gönül köprülerinin yıkılmaması gerektiği üzerinde durarak, “Çocuğa ceza vermek yerine bedel kavramı anlatılmalı. Bu yöntem çocuğun davranışlarında olumlu yönde süreklilik arz edecektir” dedi. Ergenlik konusunda da fikirlerini paylaşan yazar, bu dönemde gençlere değerli olduklarının hissettirilmesi gerektiği üzerinde durdu ve “Bunu yaparsak ergenlik dönemi hem genç hem de ailesi açısından rahat geçer. Birileri farkına varmadan bizlerin evlatlarımızın farkına varmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

EVLİLİK VE EŞLERİN BİRBİRLERİNE DAVRANIŞLARI

 

9. Dönem Aile Okulu’nun ikinci dersinde çocuklara davranış yöntemlerinin yanı sıra evlilik ve buna bağlı olarak eşlerin birbirlerine olan davranışları ele alındı.

 

 

 

BAĞLILIK VE BAĞIMLILIK

 

Yazar Karaüzüm bu başlığa nişanlılık dönemine dikkat çekerek başladı. Nişanlılığın, eşlerin birbirlerine tanıklık sözü vermesi anlamına geldiğini anlatan Karaüzüm, “Bu bir bağlılık adımıdır. Ama bağlılıkla bağımlılığı birbirinden ayırmak gerekiyor. Bağlılıkta bireylerin özgürlükleri devam eder. Ailenin oluşmasında eşler değerlerini koruyabilirse aile sağlam oluyor. “Biz” kavramında ne kadar bir araya gelinirse, ailenin ömrü de o kadar uzun oluyor. Eşler şartsız saygı, sevgi, doğruluk, sıfır beklenti, aidiyet, tebessüm, kolay affedilme, kolay mutlu olma, şeffaflık ve güven duygusu içinde olmalı. Sevgi, saygı, sabırdan oluşan saç ayağı ne kadar güçlüyse aile de o kadar güçlü olur” dedi.

 

 

 

KARAÜZÜM’DEN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

 

İki saat süren dersin sonunda yazar Karaüzüm, kendisini KO-MEK Ailesiyle buluşturduğu için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Yaygın Eğitim Şube Müdürü Murat Yavuz da değerli bilgilerini KO-MEK kursiyeriyle paylaşan yazar Hayrettin Karaüzüm’e teşekkür ederek, günün anısına bir ebru tablosu hediye etti. Yazar Karaüzüm, “Çocukta Aile Bilinci” başlıklı dersinin ikinci seansını ise aynı gün öğleden sonra Gölcük Kongre Sarayı’nda Gölcüklü kursiyerler için verdi.

 

 

 

DERSLER ÇİZELGESİ

 

9. Dönem Aile Okulu’nun dersleri 20 ve 27 Kasım tarihlerinde devam edecek. Dersler, Gölcük Kongre Sarayı ve İzmit Fuar içi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda sabah ve öğlen olmak üzere iki seansta yapılacak.

 

Aile Okulu’nun ders çizelgesi şöyle :

 

 

 

Mehmet Baki Öztürk,  “Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları” 20 Kasım Salı

 

        10.00-12.00 Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu

 

                                    14.00-16.00 Gölcük Kongre Sarayı

 

 

 

Dr. Ravza Cihan,         “Medya ve Aile” 27 Kasım Salı

 

 10.00-12.00 Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu

 

                                      14.00-16.00 Gölcük Kongre SarayıHaber okunma sayısı: 853

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfezli gençlerin geleceği Akademi Lise ile şekillenecek

Akademi Lise’yi Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi,

Sarı Kumbaralar ile 40 ton atık toplandı

Körfez Belediyesi tarafından tekstil atıklarının ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçenin 56 farklı

Körfez’de Ramazan geceleri

Körfez’de Ramazan Gecelerinde büyükler ilahiler ile güzel bir akşam geçiriyor, çocuklar ise gösteriler ile

‘Hacivat ve Karagöz’ ile kahkahaya doydular

Körfez’de bu sene de Ramazan ayı etkinliklerinin adresi Demokrasi ve Şehitler Meydanı oldu. Hava koşulları

Körfez’de ilk meclis toplantısı

Körfez Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI