SAADET

16 Şubat 2019 Cumartesi

Bizim Gazete

Sıfır atık projesi ile atıklar en aza indiriliyor

-sifir-atik-projesi-ile-atiklar-en-aza-indiriliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, atıkların en aza indirilmesi konusunda çalışmalarına devam ediyor.
09 Ekim 2018 Salı 10:44

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, atıkların en aza indirilmesi konusunda çalışmalarına devam ediyor.

 

 

 

Sıfır atık projesi ile atıklar en aza indiriliyor 

 

 

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması amacıyla çalışmalar sürdürülüyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde Sıfır Atık Projesine öncülük eden Büyükşehir Belediyesi; İl Çevre Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı işbirliği ile toplumun her kesimini proje hakkında bilgilendiriyor. Bu kapsamda SDKM’de Çevre Kontrol Daire Başkanlığı’nın koordinesinde düzenlenen programla okul müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği ve site yöneticilerine sıfır atık projesi hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

 

 

“ATIĞIN EN AZA İNDİRİLMESİ”

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çevreye verdiği önemi, gerçekleştirdiği ve desteklediği projelerle bir kez daha gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından İl Çevre Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi için gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında TEMA Vakfı Kocaeli Şube Başkanı Nermin Tol ve İl Çevre Müdürlüğü temsilcisi sunum gerçekleştirdi. SDKM’de gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında okullarda ve sitelerde bulunan atık geri dönüşüm kutuları hakkında bilgi verildi. Atıkların kaynağında toplanmasının öneminin vurgulandığı toplantıda ayrıca sıfır atık projesiyle atıkların en aza indirilmesi konusunda bilgi verildi.

 

 

 

YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN

 

“Sıfır Atık” projesi bilgilendirme toplantısında konuşan TEMA Vakfı Kocaeli Şubesi Başkanı ve Başkan Danışmanı Nermin Tol; “En değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için atık konusunun çözülmesi gerekiyor. Bunu çözmenin yolu da israfı önlemekten geçiyor. Bu da daha az atık üretmek, doğal kaynakları verimli kullanmak anlamına geliyor. Atıkları geri kazanarak ekonomiye katkı sağlamak, atık miktarını azaltmak ve atıkları kaynağında ayrıştırmak gerekiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, atıkları kaynağında ayrıştırma konusunda birçok çalışmaya imza attı. Bu çalışmalarla birçok belediyeye örnek oldu. Sıfır Atık Projesi ile atık miktarının en aza indirilmesi hedefleniyor.” dedi.

 

 

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

 

İklim değişikliği hakkında bilgilendirme yapan Nermin Tol, İklim değişikliğini tüm insanlığı ilgilendiren bir sorun, iklim değişikliğini, çevre kirliliğini önlemek, azaltmak için eğitim çalışmaları çok önemlidir. Eğitim çalışmalarını okullarda ve kurumlarda sürdürecek olan değerli öğretmenlerimize çok büyük görev düşüyor. “Sıfır Atık projesi ile israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi hedefleniyor. Atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim sistemi uygulanıyor” ifadelerini kullandı. Nermin Tol ayrıca “Evlat Aşkına” isimli proje hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

 

 

 

SIFIR ATIK PROJESİNİN ÖNEMİ

 

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşıyor.Haber okunma sayısı: 263

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de Şener Söğüt coşkusu

AK Parti’de Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt için düzenlenen aday tanıtım töreninde coşku ve

Aday tanıtım töreni sırası Körfez’de

AK Parti'de belediye başkan adaylarının belirlenmesinin ardından başlayan aday tanıtım töreni, yarın Körfez

Farklı kültürler bizim zenginliğimiz

AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, SKM programları kapsamında Körfez Mardinliler

AK Parti Körfez’de mülakatlar tamamlandı

AK Parti’de ilçe belediye meclis üyesi aday adayları için Körfez’de mülakat heyecanı yaşandı

Körfez Belediyesi’nden Bir Köprü Daha

Körfez Belediyesi’nden Bir Köprü Daha

Körfez’e Yeni ve Modern Parklar

Körfez’e Yeni ve Modern Parklar

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI