KELEŞOĞLU

14 Ağustos 2018 Salı

Bizim Gazete

“Sağlıklı Okul Hareketi” Kocaeli’de öğrencilerle buluştu

-saglikli-okul-hareketi--kocaelide-ogrencilerle-bulustu

“Sağlıklı Okul Hareketi” Kocaeli’de öğrencilerle buluştu
08 Haziran 2018 Cuma 22:48

 “Sağlıklı Okul Hareketi” 

Kocaeli’de öğrencilerle buluştu

GSK Türkiye ve Toplum Gönüllüleri Vakfı yeni iş birliği ile 1000 ilkokul öğrencisine sağlık okuryazarlığı eğitimi vermeyi hedefliyor. Türkiye’nin çeşitli illerindeki ilkokullarda 400 Toplum Gönüllüsü genç ve GSK çalışanları temel sağlık konusunda atölyeler gerçekleştirecek. Kocaeli’nde ilkokul öğrencileri ile buluşan Toplum Gönüllüsü genç ve GSK çalışanları ile sınıf içerisinde uygulanan Hangi Duygu, Önerme, Hareketli Tiyatro, Origami ve Masal atölyeleri vasıtasıyla öğrencilere sağlık bilinci kazandırıldı.

GSK Türkiye, 2013 yılından bu yana iş birliği yaptığı Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile başlattığı yeni projeyle, Türkiye’nin çeşitli illerinde yer alan imkanı kısıtlı 20 okulun fiziksel şartlarının iyileştirilmesine ve çocukların temel sağlık konusunda bilgilendirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştiriyor.

Sağlıklı Okul Hareketi kapsamında Toplum Gönüllüsü gençler ve GSK çalışanları Kocaeli’de bir ilköğretim okulunda çalışmalarda bulundu. Etkinliğin ilk gününde, yaklaşık 20 öğrenci ile sağlık atölyeleri gerçekleştirildi. İkinci günde ise yaklaşık 20 Toplum Gönüllüsü genç, okulun kütüphanesinde ve dış cephesinde fiziki iyileştirme çalışmaları gerçekleştirdi. Turuncu Pedal, Sağlık Okuryazarlığı için döndü

GSK Turuncu Pedal bisiklet ekibi de projeye destek verdi. TOG ile yapılan iş birliği kapsamında Caddebostan’dan Kocaeli’ye kadar 106 kilometre pedal çeviren Turuncu Pedal, çocukların büyük ilgisiyle karşılaştı.

GSK İletişim ve Hasta İlişkileri Departman Lideri Selcen Çökdü, çocuklara ve gençlere yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarıyla onları kendi sağlıkları ve gelecekleri konusunda bugünden bilinçlendirmek istediklerini ifade etti. Çökdü “Sosyal sorumluluk çalışmalarımızda çalışanlarımız etkin biçimde yer alıyor. Turuncu Pedal bunun en güzel örneklerinden biri. GSK Türkiye’de sosyal sorumluluk içeriden doğan ve dışarı yayılan bir hareket. Çalışanların kendilerinden bir şeyler katabildiği sosyal sorumluluk projelerinin daha sürdürülebilir olduğuna ve başarıya ulaştığına inanıyoruz. Bu proje ile Türkiye’nin farklı illerinde, çalışanlarımız Toplum Gönüllüsü gençler ile birlikte toplamda 16 okulda iyileştirme çalışmalarına katıldı.” dedi. 

8 ayda 28 ilde 2.317 gence eğitim verildi

Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Jülide Erdoğan da projenin gençleri sağlık okuryazarlığı temelinde güçlendirerek gençlerin kişisel gelişim süreçlerini desteklemeyi ve gençler aracılığı ile daha sağlıklı bir Türkiye için yatırım yapmayı hedeflediğini aktardı. Erdoğan şu bilgileri verdi: “Sağlıklı Gençlik Hareketi kapsamında bugüne kadar Toplum Gönüllüsü gençler vasıtasıyla 28 ilde 2.317 gence eğitim verildi. Türkiye genelinde 400 Toplum Gönüllüsü genç ve GSK çalışanlarının temel sağlık bilgilerinin yaygınlaşması için birlikte hayata geçirdikleri proje ile bireylerin ilkokul çağından itibaren sağlık okuryazarlığı konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyoruz.”

Toplum Gönüllüleri Vakfı hakkında

 

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) gençliğin enerjisini toplumsal faydaya dönüştürmeyi amaçlayan bir değişim ve dönüşüm projesi. Aralık 2002’de kurulan vakıf, gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde toplumsal barış, dayanışma ve değişimi amaçlıyor. Toplum Gönüllüsü gençler, Türkiye’nin 81 ilinde üniversitelerinde 133 adet öğrenci kulübü, topluluğu veya grubu olarak bir araya gelerek, belirledikleri ihtiyaçlara göre sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyor. Bu projeler, sadece topluma katkı sağlamakla kalmıyor, gençlerin sorumluluk sahibi aktif bireyler olmalarını sağlayarak kişisel gelişimlerini de destekliyor. 2017 yılında, Türkiye’nin dört bir yanından 74.613 gencin katılımıyla 1.839 yerel, ulusal ve uluslararası sosyal sorumluluk projesi/etkinliği/kampanyası gerçekleştiren Toplum Gönüllüleri, yerel kaynağı da harekete geçirerek yerel halkın katılımını sağladılar. Geçtiğimiz yıl 872 akran eğitimi alan ve bu eğitimlerle güçlenen gençler 825.920 kişiye çok çeşitli alanlarda temas etmeyi başardılar. www.tog.org

 Haber okunma sayısı: 492

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

turkiyeyi-durdurma-operasyonudur

“Türkiye’yi durdurma operasyonudur”

14 Ağustos 2018 Salı 16:53
fuarda-sagopa-coskusu-yasandi

Fuar’da Sagopa coşkusu yaşandı

09 Ağustos 2018 Perşembe 11:17
heidi-kocaelili-cocuklarla-bulusuyor

Heidi, Kocaelili çocuklarla buluşuyor

09 Ağustos 2018 Perşembe 11:17
ihtiyac-sahiplerinin-catilarini-oruyoruz

İhtiyaç sahiplerinin çatılarını örüyoruz

09 Ağustos 2018 Perşembe 10:18

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Baran’ın 17 Ağustos Deprem Mesajı

'Unutmayacağız, Unutturmayacağız' Belediye Başkanı İsmail Baran’ın 17 Ağustos Deprem Mesajı

Körfez’in köylerine Osmanlı çeşmeleri

Körfez’in köylerine Osmanlı çeşmeleri

Mezarlık yoluna ve çevresine asfalt

Mezarlık yoluna ve çevresine asfalt

Körfez’de hacı adayları dualarla uğurlandı

Körfez’de hacı adayları dualarla uğurlandı

‘Barış Masası’ 4 bin kişiye yardımcı oldu

‘Barış Masası’ 4 bin kişiye yardımcı oldu

Kurban pazarı ilaçlandı hijyen için poşet dağıtıldı

Kurban pazarı ilaçlandı hijyen için poşet dağıtıldı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI