03 Haziran 2020 Çarşamba

bizimgazete

Tarih öğrencileri, Milli Mücadele kahramanını tiyatro ile tanıdı

tarih-ogrencileri-milli-mucadele-kahramanini-tiyatro-ile-tanidi

Kocaeli Üniversitesi Tarih bölümü öğrencileri, Kocaeli Şehir Tiyatroları “Kulis Saati Söyleşilerine” konuk oldu.
16 Nisan 2019 Salı 11:17

 

Kocaeli Üniversitesi Tarih bölümü öğrencileri, Kocaeli Şehir Tiyatroları “Kulis Saati Söyleşilerine” konuk oldu.

 

  

Tarih öğrencileri, Milli Mücadele kahramanını tiyatro ile tanıdı

 

 

 

Kocaeli Şehir Tiyatroları “Kulis Saati Söyleşileri” ile seyirciyi, sahnelenen oyunun kadrosu ve oyuncuları ile buluşturuyor. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen son buluşma Milli Mücadele döneminin önemli kahramanlarından Fatma Seher Hanım’ın hayatının ele alındığı “Kara Fatma” oyunu için gerçekleştirildi. Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencileri söyleşi ile Milli Mücadele kahramanımızı daha yakından tanıma fırsatı buldu.

 

 

 

MİLLİ MÜCADELENİN ÖNEMLİ KAHRAMANI

 

Süleyman Demirel Kültür Merkezi Büyük Sahnede gerçekleştirilen “Kulis Saati Söyleşilerine” Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğrencileri katıldı. Söyleşiden bir gün önce, Milli Mücadele kahramanı “Kara Fatma” lakaplı Fatma Seher​'in hayatını konu alan ve tiyatro perspektifiyle tarihsel bir gerçeğin sahneye taşındığı oyunu izleyen KOÜ Tarih bölümü öğrencileri merak ettikleri soruların cevaplarını oyunun kadrosu ve oyunculardan aldı. Söyleşide Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sevdi ve Prof. Dr. İbrahim Şirin hazır bulundu.

 

 

 

“TARİHSEL BİR OLAYI SAHNELİYORUZ”

 

Söyleşi öncesi kısa bir konuşma yapan Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sevdi; “Aylar öncesinden bu görüşmenin planlarını yaptık. Şehir Tiyatroları olarak tarihsel olay ve önemli kahramanları yeni yeni sahneye taşımaya başladık. Ve bunlardan birisi Kocaeli’nin Milli Mücadele döneminde kadın kimliği ile bir kurtuluş mücadelesinin önemli bir kahramanı Kara Fatma’yı sahneye taşıdık. Bu söyleşiler bizim için önemli. Her oyundan sonra bu kulis saati söyleşilerini gerçekleştiriyoruz. Seyirci görüşlerine önem veriyoruz. Bizim gelişimimiz için önemli bir rol oynuyor” dedi.

 

 

 

“KARAKTERİN BİR ÖZELLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARIYORUZ”

 

Tarihsel bir oyunun sahneye taşınmasının önemli zorlukları olduğunu ifade eden Kara Fatma tiyatro oyununun yönetmeni Doç. Dr. Mustafa Sekmen; “Bu oyun tarihsel bir gerçeği sahneye taşıyor. Yönetmen olarak burada beni ne etkiliyor diyerek özel bir seçim yaptık. Oyuna düğün sahnesi ile başladım. Düğünde niçin silah kullanıldı. Neden bıçaklar kullanıldı. Çünkü kültüründe savaşmayı, savaşçılık ile ilgili şiddet örtülerini kullanan bilen biriktirmiş bir kültürün bu potansiyelin ortaya çıkardığını kadınının da aslında geçmişte savaşçı olduğu vurgusunu kendimce tercih ettim. Yani amacımız tarihsel anlamda olaylara müdahale etmek değil, olayların farklı görülmesini sağlamak. Tiyatro sanatı açısından bu oyuncular için de böyledir. Oynarken karakterin bir özelliğini ön plana çıkartırız.

 

 

 

GERÇEĞE UYGUNLUK İÇİN

 

Tarihsel oyunlardaki en büyük zorluğun, gerçeğe uygunluk olduğunu ifade eden Sekmen” Bu bizde dizilerde sinema filmlerinde çok tartışılan bir konudur. Tarih bilimi ya da tarihçilik yapmakla tiyatro yapmak arasında çok büyük bir fark var. Biz bu gerçekliği yakalamak için o dönemle ilgili kostümleri nasıl oluyor. O günlerde insanların birbiriyle nasıl konuştukları ya da nasıl tutumlar belirledikleri, yani sosyal ilişkilerin tarihsel boyutlarını da sahneye taşımayı amaçladık. Tarihsel gerçekliği sabit verileri ile bunun tiyatro sanatındaki seyirciye etkileyecek yanı arasındaki tercihlerin denklemini bulmaya çalıştık. Tiyatro için doğru, fakat etkisiz ve sanatsız olay bizim için değer taşımaz” açıklamasında bulundu.

 

 

 

ÖĞRENCİLER OYUNCULAR İLE BULUŞTU

 

Kocaeli Üniversitesi tarih bölümü öğrencileri, söyleşi ile tarihimizden gelen Milli Mücadele Kahramanı “Kara Fatma” oyunun ekibi ve oyuncuları ile tartışma imkanı yakaladı. Prömiyeri 8 Mart 2019 'da ta gerçekleştirilen oyunu Türel Ezici’nin yazdı. Mustafa Sekmen’in yönettiği oyunun sahnelenmesinde Nursel Çeliktürk, Azer Şelte, Başar Alemdar, Cansu Mengüç, Duygu Mine Özcan, Emre Işık, Ezgi Özbalı, Sarper Saydam, Sezen Düzakar, Tunç Efe, Zeynep Dilara Saydam ve Ufuk Tuncer rol alıyor. Oyunun yaratıcı kadrosunda ise;  Yardımcı Yönetmen- Ufuk Tuncer, Dekor -Emre Satı, Kostüm -Duygu Irmak, Işık-Cafer Yiğiter, Koreograf -Gökmen Kasabalı, Görsel- Aktürk Aksoy, Müzik -Gürkan Çakıcı, Korrepetitör -Agah Eroğlu, Reji Asistanı- Ali Doğru görev yapıyor.

 

 

 

KARA FATMA KİMDİR?

 

Fatma Seher (nam-ı diğer Kara Fatma ) Kurtuluş Savaşı’nda, verdiği milli mücadeleyle şanlı tarihimizin önemli kahraman kadın askerlerinden biridir. Cephede vermiş olduğu mücadele, harap haldeki memleketin tüm kadınlarına moral olmuş ve birçok kadının savaşa katılmasını sağlamıştır.  Fatma Seher’in milli mücadele sorumlu olduğu bölge Kocaeli Yarımadası’dır. Kara Fatma ve çoğu kadınlardan oluşan taburu, Sakarya, Kocaeli, İznik ve Yalova hattında Ermeni ve Rum çeteleri ile mücadelede orduya destek vermiştir.

 

 

 Haber okunma sayısı: 1112

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Köseler ve Sipahiler Camii tamamlandı

Körfez Belediyesi tarafından yapımına başlanan Himmetli Köseler Camii ve Sipahiler Korucuköy Camii tamamlandı

Büyükşehir arabada sinema etkinliklerine devam ediyor

Kültür etkinliklerini yeni döneme uygun olarak yeniden hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, “Arabada

Başkan Söğüt, çalışmaları yakından inceledi

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Körfez genelinde devam eden üst yapı yenileme çalışmalarını yerinde

Başkan Söğüt, “Esnaflarımızın her zaman yanındayız”

Körfez Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yahya Öztürk’ü ziyaret eden Başkan Şener Söğüt,

Hat 250, 1 Haziran’da seferlerine başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden UlaşımPark’a ait Hat 250, 1 Haziran’da Sabiha Gökçen

Muhtarlara maske dağıtıldı

Körfez Belediyesi, ilçe genelindeki tüm muhtarlara maske dağıttı. Muhtarlar, belediye yetkililerine teşekkür

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI