24 Eylül 2018 Pazartesi

BİZİM GAZETE

‘Çocuk edebiyatına çocuklar karar vermeli’

cocuk-edebiyatina-cocuklar-karar-vermeli

Bu yıl “Çocuk Edebiyatı” temasıyla kapılarını kitapseverlere açan Kocaeli 10. Kitap Fuarı’nda çocuk edebiyatı yazarları, ‘yazılan eserlerin belirleyicisi çocuklar olmalı’ ortak görüşünde bulundu.
05 Mayıs 2018 Cumartesi 23:24

 Bu yıl “Çocuk Edebiyatı” temasıyla kapılarını kitapseverlere açan Kocaeli 10. Kitap Fuarı’nda çocuk edebiyatı yazarları, ‘yazılan eserlerin belirleyicisi çocuklar olmalı’ ortak görüşünde bulundu.

 

 

 

‘Çocuk edebiyatına çocuklar karar vermeli’ 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği 10. Kitap Fuarı’nda açılışın ardından tüm salonlarda söyleşiler, kitapseverlerin yoğun katılımı ile başladı. Fuarın ilk gününde Kılavuz Gençlik Sahnesinde gerçekleştirilen “Çocuk Kitaplarında Pedagojik Duyarlılık ve Yanlış Avcılık” konulu söyleşide 10. Kitap Fuarı’nın onur konuğu yazar Mustafa Ruhi Şirin ile yazar Hüseyin Kaya ve yazar Mevlana İdris Zengin kitapsever, veliler ve çocuklar ile buluştu. Çocuk edebiyatı yazarları ‘Çocuk Edebiyatı’ temalı fuarda ‘çocuklar için yazılan kitapların içeriğine ve okunmasına çocuklar karar vermeli’ ortak görüşünde bulundular.

 

 

 

MEVLANA İDRİS MODERATÖRLÜK YAPTI

 

Söyleşiye moderatörlük yapan yazar Mevlana İdris Zengin, “Çocuk kitaplarında geçen herhangi bir ifade cımbızlanıp, pedagojik anlamda farklı algılanabiliyor. Herhangi bir çocuk kitabında yanlış bulunan bir şeye veli mi karar veriyor çocuk mu karar veriyor? Bunun bir sınırı var mıdır? Çocuk edebiyatı yazarlarını uzaydan gelen biri gibi lanse edilmenin hakkı var mı? Eğer okuduğumuz bir kitap bütünüyle onayladığımız bir kitapsa, içinde bizi değiştirecek bir şey yoksa, burada yeni bir şey okumuş olmayız. Kötüyü bilmeden iyiyi tespit edemeyiz. Herhangi bir kitaba bakarken farklı düşüncelerle karşılaşınca biraz sakin olmalıyız” dedi.

 

 

 

KÖKTEN İTİRAZIM VAR

 

Söyleşide 10. Kitap Fuarı’nın onur konuğu yazar Mustafa Ruhi Şirin ise, “Çocuk edebiyatı çocukların nasıl olmasına yönelik bir edebiyat alanı. Fakat buna önce yetişkinler karar veriyor. Hep belirleyici olan yetişkinler olmuş. Hep öğretici olması istenmiş. Bu modele kökten itirazım var. Burada hemen devreye sansür makası giriyor. Biz edebiyatçılar olarak çocukların tek tip kalıpta yetişmesini istemiyoruz. Çocuklarımızın hayalleri olması gerekiyor” dedi.

 

 

 

ÇOCUKLARDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM

 

“Yazdığım kitapları önce çocukların görüşüne sunarak çıkardım” diyen Şirin, “Bir kitap yeni bir yolculuğa çıkartabiliyorsa orada çocuk hayal kurar ve hayalini değiştirir. Çocuklardan çok şey öğrendim. Yazdığım şiir, öykü, masal çocuklara değiniyor mu? Burada belirleyici önce çocuk olmalı. Yayıncılardan da önce çocukların görüşünü almalarını tercih ediyorum. Ne zaman bu anlayış ülkemize gelir, o zaman edebiyatta yol kat etmiş oluruz. Siz siz olun, kitaplarınızı kendiniz seçin” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

BELİRLEYİCİ ÇOCUK OLMALI

Söyleşide “Tüm dünyadaki yetişkinler çocuğa ham madde muamelesi yapıyor” diyen yazar Hüseyin Kaya, “Özellikle son yıllarda tüm dünyada çocuk kitaplarına aynı bakış açısı var. Bununla beraber çocuklar çocukluğunu yaşayamıyor ve çocukça dünyaya bakamamış bireyler ortaya çıkıyor. Çocukluk temeli ilahi bir temeldir. Çocukların okuyacağı kitaplarda seçici ve belirleyici çocuk olmalıdır” şeklinde konuştu.Haber okunma sayısı: 611

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Valilikten İntihar olayına açıklama geldi

Valilikten İntihar olayına açıklama geldi

O Babanın çocuklarına Fenerbahçe Sahip Çıktı

Kocaeli’de lisede okuyan oğluna okulun istediği pantolonu alamadığı için bunalıma girip intihar eden İsmail

TEM'de Feci Kaza üzdü

TEM Otoyolu Körfez ilçesi Şirinyalı mevkiine geldiğinde, sağ ön lastiğinin patlaması sonucu kontrolden

Körfez Belediyesi’nden AZEZ’E OKUL

Her şey minik Yahya’nın bir çağrısı ile başlamıştı; Körfez Belediyesi’nden AZEZ’E OKUL

Körfez Zabıtası’ndan o gence destek

Köpeği sırtında taşıyarak veterinere götürmüştü… Körfez Zabıtası’ndan o gence destek

KOSGEB Müdüründen KTO’ya Ziyaret

KOSGEB Müdüründen KTO’ya Ziyaret

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI