23 Ocak 2019 Çarşamba

Bizim Gazete

Kocaeli’nde mezarlık bulmak artık daha kolay

kocaelinde-mezarlik-bulmak-artik-daha-kolay

“Kocaeli Mezarlık Bilgilendirme ve Yönlendirme” uygulamasıyla Kocaeli genelindeki on binlerce mezar kolaylıkla bulunabiliyor
14 Haziran 2018 Perşembe 12:10

 “Kocaeli Mezarlık Bilgilendirme ve Yönlendirme” uygulamasıyla Kocaeli genelindeki on binlerce mezar kolaylıkla bulunabiliyor

 

 

 

Kocaeli’nde mezarlık bulmak artık daha kolay 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi geliştirdiği “Kocaeli Mezarlık Bilgi ve Yönlendirme Sistemi” akıllı uygulamasıyla vatandaşlar, istedikleri kişinin mezarını kolay bir şekilde bulabiliyor. 17 kabristanlıktaki yaklaşık yüz bin mezarın tek tek fotoğrafı çekilerek kurulan sistem ile mezar yerinin bulunması için uygulama indirildikten sonra isim ve soy isim bilgilerinin girilmesi yeterli.

 

 

 

YÜZBİN MEZARIN FOTOĞRAFI TEK TEK ÇEKİLDİ

 

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi ile Mezarlıklar Şube Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla ortaya çıkan projede, yüzbin mezarın fotoğrafı tek tek çekildi. Her mezarın yeri, harita üzerinde ayrı ayrı olarak konumlandırıldı. Özverili bir çalışmanın sonucunda kullanıma sunulan uygulamada ‘git’ denildiğinde özel araç, toplu taşıma veya yürüme seçeneklerinden herhangi biriyle mezarlığa ulaşım sağlanabiliyor.

 

 

 

VATANDAŞA KOLAYLIK SAĞLAYAN UYGULAMA  

 

Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Mezarlık Bilgilendirme ve Yönlendirme uygulamasıyla, vatandaşların mezar ziyareti sırasında zahmet çekmeden istediği mezarı bulabilmesi amaçlandı. Uygulama ile “Kabir Arama” bölümünde mevtalar ad, soyadı, baba adı ve ölüm tarihi kriterlerine göre sorgulanabiliyor. Sorgu sonucunda mezar taşı fotoğrafı görüntülenebilmekte, “Kabire Git” butonu ile araç/toplu ulaşım/yürüme kategorilerinde rota oluşturulabilmekte ve sesli navigasyon yapılabilmekte. Uygulama İOS ve Android marketlerinden, akıllı cep telefonlarına, tablet ve diğer mobil cihazlara kolaylıkla indirilebiliyor. 

 

 

 

AKILLI ŞEHİR UYGULAMASI

 

Uygulamayla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram “Arkadaşlarımı bu güzel uygulamayı ve vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırdıkları için teşekkür ediyorum. Hakikaten biz Kocaeli'nde vatandaşlarımıza Akıllı Şehir Kocaeli derken belediye hizmetlerine çok kolay ulaşabilmelerini temin etmeyi amaçlıyoruz. Bu uygulama vatandaşlarımızın ihtiyaç duyabileceği ve kullanabileceği bir uygulama. Kısacası insanları mutlu etmek bu şehirde yaşamaktan memnun olmalarını temin etmek için böyle uygulamaları hayata geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

 

4 ANA BÖLÜM

 

Genel Sekreter Bayram, ”Vatandaşlarımızın vefatlar, cenaze merasiminin yapılacağı yer, defnedilecek mezarlık alanı gibi bilgilerden haberdar olması amaçlanıyor. Uygulama içerisinde Günlük Vefat Bilgileri, Mezarlıklar, Kabir Arama, Cenaze Hizmetleri/Bilgilendirme olmak üzere 4 ana bölüm bulunuyor. “Günlük Vefat Bilgileri” bölümünde vefat edenin kimlik bilgileri, cenaze merasiminin yapılacağı yer, cenazenin kaldırılacağı vakit bilgilerine ulaşılabiliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

SESLİ NAVİGASYON

 

‘’Mezarlıklar” bölümünde Mezarlık Adı, Adresi, Sorumlu kişinin iletişim bilgisi bulunmaktadır. Aynı zamanda “Nasıl Giderim” butonu ile araç/toplu ulaşım/yürüme kategorilerinde rota oluşturulabilmekte ve sesli navigasyon yapılabilmektedir. ‘’Cenaze Hizmetleri/Bilgilendirme” bölümünde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak verilen cenaze hizmetleri listelenmektedir. Uygulamayı kullanabilmeniz için Android uyumlu mobil cihazınız ile Google Play Store platformundan veya IOS uyumlu mobil cihazınız ile Apple Store platformundan "Kocaeli Mezarlık" kelimeleri ile sorgulayıp uygulamamızı yüklemeniz yeterlidir. 

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.bel.kocaeli.mbys linkini tıklayarak da Google Play Store platformundan kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.Haber okunma sayısı: 337

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Mezunu olduğu okulda bu kez karne verdi

AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, mezunu General Edip Bayoğlu İlkokulu’nda düzenlenen

16 Ocak, Kocaeli için onur günüdür

16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Şener Söğüt; 16 Ocak, Kocaeli için onur günüdür

Beyanname için son tarih 28 Şubat

Körfez Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü’nden uyarı; Beyanname için son tarih 28 Şubat

Başkan Baran, MHP’lileri ağırladı

Başkan Baran, MHP’lileri ağırladı

Hacı Osman’a bir işletme daha

Hacı Osman’a bir işletme daha

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI