21 Mayıs 2018 Pazartesi

Bizim Gazete

BOZ IRK HAYVANCILIĞINA TEŞVİK

-boz-irk-hayvanciligina-tesvik

BOZ IRK HAYVANCILIĞINA TEŞVİK
08 Temmuz 2017 Cumartesi 08:14

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca uygulanan; “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri” kapsamında “Genetik Kaynakların Korunması Kapsamında Kocaeli Yöresinde Boz Irk Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması ve Sürdürülebilirliği Yayım Projesi” nin Teşvik Müsabakası Körfez İlçesi, Yukarı Hereke mevkiinde düzenlendi. 

TÜM PROTOKOL EKSİKSİZ MÜSABAKADAYDI

İl Müdürüİlhan ÖZEL, Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin CAN, Körfez Belediye Başkanı İsmail BARAN, İl Müdürü İlhan ÖZEL, Tüpraş Sosyal İşler Müdürü Sedat ZIMBA, Gübretaş Yarımca Tesis Müdürü Cemil KANAT, Şube MüdürleriTeoman BOZOĞLUER, Halide SANCAR, Fatma KARAYEL,Körfez İlçe Müdürü Semra KOŞUMCU, Gölcük İlçe Müdürü Nebahat HOCAOĞLU, Dilovası Tarım Müdürü Mustafa ÖZYAR, Ziraat Bankası Müdürü Aydın AYGAN, Kocaeli Kasaplar Odası Başkanı Rasim ÖZKUL, Derince Ziraat Odası Başkanı İsmail DEMİR, Körfez Muhtarlar Dernek Başkanı Yusuf YANAR, Tarım Kredi Kooperatif Müdürleri Müge ODUNCU, İsmail BULUT, İlçe Daire Müdürleri, İlçe Mahalle Muhtarları, Proje ortağı olan Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde görevli aynı zamanda proje sorumlusu Yüksek Ziraat Mühendisi Semih SEVİM, Birlik Başkanları, İl ve İlçe den gelen teknik personeller ve Boz Irk üreticileri katıldılar.  Dr. Semih Bey tarafından proje tanıtıldı. Ortağı oldukları projenin dünden bugüne gelişimi hakkında bilgi verdi. “Bakanlığa sunulan 270 proje arasından değer bulan ilk 10 projeden birisi olması yanı sıra Eğitim ve Yayımlar Dairesi Başkanlığınca yürütülmekte olan tek hayvancılık projesi olmasına dikkat çekti, yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. 

Protokol konuşmalarında; 

İl Müdürümüz İlhan ÖZEL, “Boz ırk hayvanımızın son 200 yılda hayvanlarla ıslah çalışmaları bazı verim özelliklerine göre yoğunlaşmış ve üstün ırklar elde edilmekte, son 30 yılda 6000 memeli ve kuş türünün maalesef 1350 çeşidi yok olmuştur. Ülkemizde son 30 yılda 60 memeli ırkının 35’i yok olmuştur. Denetim altında olan bu boz ırkın kurtulması için bir ıslah çalışması başlattık. Vatandaşımız ekonomik olarak bundan istifade ediyor, hiç kullanılmayan arazilerimiz kullanılıyor. İstikbali için ülkemizin bu tür ırkların mutlaka muhafaza edilmesi gerekiyor. Hem bilimsel açıdan muhafaza hem de ülkemizin varlığı ve ilerde ülkemizde ve dünyada herhangi bir felakete karşı dayanıklılığı ve yemini değerlendirmesi açısından da çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Ben bu işi bizimle beraber yürüten Sayın Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza, yetiştiricilerimize en içten saygılarımı, teşekkürlerimi bildiriyorum.”

Körfez Belediye Başkanı İsmail BARAN, “Bu güzel projenin meydana çıkmasında emeği geçenleri yürekten kutluyorum, tabi bunlar bizim varlıklarımız boz ırk diğer elimizde olan değerler ve bunların korunması adına, bunların daha da geliştirilmesi adına neler yapmak gerekiyorsa hepimiz elimizden gelen bütün gayreti ortaya koymak zorundayız. Varlıklarımızı koruyacağız, bunları daha da geliştireceğiz tabi ülkemiz tarım ülkesi onun için tarım ve hayvancılık ile ilgili ziraat ile ilgili yapacağımız bütün çalışmalarda verimin arttırılması adına ve değerlerimizin korunması adına yapılan bu gayretli çalışmalarda özellikle çok değerli Bakanımızın ve müdürlerimizin çok büyük gayretleri var. Her zaman bu projelerde yanımızda olan çok değerli Kaymakamımız var. Ben bu güzel projenin fikir mimarlarını yürekten kutluyorum ve bu sayıların her geçen gün daha da artması gerekiyor. Biz tarımla her zaman iç içe yaşayacağız, hayvancılık olmazsa olmaz bir değerimiz ama bunlar yetmez daha çok çalışmamız lazım, daha çok yapacak işimiz var. Bu proje de emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin CAN, ”İlçemizde yürütülmekte olan proje milli bir projedir. Ülkemizde insanlarımızın beslenmesi açısından sahip olduğumuz ırklar bakımından gerek hayvan, gerek bitki varlığımız önem arz etmektedir. Bu çerçevede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmalar ülkemizin geleceğe taşınmasında ve Anadoluda yerleşik nüfusun beslenmesinde hayati bir öneme sahiptir. Bugün dünya da gıdaya ulaşmak ve insanlarına sağlıklı sunmak stratejik bir hedeftir. Dolayısıyla ülkemizde gerek mevcut ırkların korunması gerek bu topraklara uygun diğer ırkların desteklenmesi ve yetiştirilmesi geleceğimiz açısından bu topraklarda kalıcılığımız açısından, vatan yaptığımız Anadolu’muzu güçlü kılmak açısından önemli bir ilkemiz ve hedefimiz olmalıdır. Bugün geldiğimiz nokta itibari ile de insanımızın bu topraklarda üretken olması ve mümkün olduğu kadar dış ülkelerden gıda ve hayvansal ürün ithalatını azaltmak bakımından yeni politikaların geliştirilmesi hukukundan önemli destekler sağlamaktadır. Bu tür projelerin çoğalarak devam etmesi gerekmektedir. İlçemizde ki bütün çalışmalarımız dabize her türlü desteği veren Belediye Başkanımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum yine bu projenin hazırlanmasın da büyük bir gayret gösteren Tarım İlçe müdürümüzü huzurlarınız da kutluyorum. Ona gerekli desteği veren İl müdürümüze, üreticilerimizi teşvik eden bütün kurumlarımıza, bugün bu güzel mekana gelerek teşvik eden bütün çalışanlarımıza ve müdürlerimize teşekkür ediyorum bu faaliyetimizin ve projemizin ilçemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. “ 

TEŞVİK MÜSABAKASINDA BOZ IRK SIĞIRLAR YARIŞTI

Bandırma Koyunculuk araştırma Enstitüsünden Yüksek Ziraat Mühendisi Semih SEVİM, Ziraat Odası Başkanı İsmail DEMİR, Veteriner Hekim Mehmet Ragıp ÇAKMAK, Yine Proje ortağı olan, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde görevli Veteriner Hekim Lütfiye EVKAYA, ve Yukarı Hereke Mahalle Muhtarı Yusuf ÖNER in Komisyon üyeliğini üstlendiği yarışmada Uygun kriterlere sahip dereceye giren Boz Irklar Yetiştiricilerine Ödülleri takdim edildi.

Kocaeli İl Müdürlüğü ve Körfez İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin amacı, Kocaeli bölgesindeki yetiştiricilere ait sürülerdeki Boz ırk sığırların diğer ırklarla yapılan kontrolsüz melezlenmelerinin önüne geçmektir. Böylelikle saf yetiştirme ile Boz ırk sürüleri oluşturulacak; yerli hayvan genetik kaynaklarımızın korunmasının yaygınlaştırılmasının yanı sıra saf Boz ırk sayısındaki artışa bağlı olarak, Bakanlığımızın uyguladığı “Halk Elinde Islah Projesi’nin yerli sığırlarda da başlamasına öncülük edilecektir.  

Yerli Irklara Sahip Çıkalım, Onları Yok Olmaktan Kurtaralım Sloganıyla 2016 da BaşlayanProjenintanıtım toplantısının ardından, Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsüne, Çanakkale’de projeye örnek Halk elinde koruma kapsamında faaliyet gösteren işletmelere teknik geziler düzenlendi. 

Yetiştirici elinde koruma çalışmaları günümüzde Edirne, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Kocaeli illerinde toplam 1500 baş Boz ırk sığır ile yürütülmektedir. Kocaeli ili Körfez İlçesinde iki ayrı yetiştirici elinde toplam 175 baş Boz ırk sığırı koruma altına alınmıştır. Bölgedeki yetiştiriciler koruma çalışmalarına büyük ilgi göstermekte, sürülerindeki mevcut Boz ırk sığırlarının koruma projesi kapsamına alınması yönünde talepte bulunmaktadırlar.

Yoğun katılımın olduğu teşvik müsabakasında Jüri üyelerinin seçimleriyle En İyi Genç Boğa kategorisinde Belen mahallesinden Fikri SAĞINÇ birinci olmuştur. En İyi Düve kategorisinde Yukarı Hereke’den Mustafa ÖZGÜR birinci olmuştur. Düzenlenen etkinlik dereceye girenlere Protokol tarafından hediye takdimi ile nihayetlenmiştir.

 

Yarışma kategorileri, dereceye giren sığırların kulak küpe numaraları ve boz sığır sahiplerinin isimleri aşağıda belirtilmiştir. 

 

Dişi-Düve Kategorisi:

Derece Kulak Küpe No Puan Sahip Ad-Soyadı

1. 41554229 413 MUSTAFA ÖZGÜR

2. 41302661 412 MEHMET KARATEKE

3. 41564930 411 ABDULMENAF  KOÇ

 

Genç Boğa Kategorisi:

Derece Kulak Küpe No Puan Sahip Ad-Soyadı

1. 41590297 460 FİKRİ SAĞINÇ

2. 41583761 456 MUSTAFA ÖZGÜR

3. 41554231 455 RECEP ÖZGÜR

 

 

 Haber okunma sayısı: 854

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-chpnin-milletvekili-adaylari

İŞTE CHP'NİN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

20 Mayıs 2018 Pazar 21:05
sahilde-kadin-cesedi-bulundu

SAHİLDE KADIN CESEDİ BULUNDU

20 Mayıs 2018 Pazar 14:25
-sarper-coskuna-coskulu-sunnet

Sarper Coşkun'a, coşkulu sünnet

20 Mayıs 2018 Pazar 09:42
-cagdasa-guzel-kutlama

Çağdaş'a, güzel kutlama

20 Mayıs 2018 Pazar 09:41

ALT KATEGORİLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de 19 Mayıs coşkusu

Körfez’de 19 Mayıs coşkusu

Yavuz Sultan Selim’de bin 500 kişilik iftar

Genci yaşlısı binlerce Körfezli iftar sofrasında buluşuyor… Yavuz Sultan Selim’de bin 500 kişilik iftar

YARIMCA YELKEN KULÜBÜ DİDİM’DE

YARIMCA YELKEN KULÜBÜ DİDİM’DE

Can kaybı olmaması bizleri sevindirdi

Çınar Park Otel’in sahiplerini ziyaret eden Başkan Baran; Can kaybı olmaması bizleri sevindirdi

Seçim Huzur Toplantısı yapıldı

“AMACIMIZ; SEÇİMLERİN HUZUR VE GÜVEN ORTAMI İÇERİSİNDE DEMOKRATİK BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMESİNİ

Belediye Başkanı İsmail Baran’ın Ramazan Ayı Mesajı

Belediye Başkanı İsmail Baran’ın Ramazan Ayı Mesajı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI