5 DÖNEM VERDİĞİN YETKİNİN HAKKINI İSTEME ZAMANI GELMEDİMİ YETER ARTIK!

--5-donem-verdigin-yetkinin-hakkini-isteme-zamani-gelmedimi-yeter-artik-

5 DÖNEM VERDİĞİN YETKİNİN HAKKINI İSTEME ZAMANI GELMEDİMİ YETER ARTIK!
01 Ocak 2021 Cuma 10:29

 

BASK İl Temsilcisi Kocaeli Bağımsız Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami AYYILDIZ ve Başkan Yardımcısı Reşat ÖKTEM Askeri ücretin %21,56 artması üzerine, Hükümet ve yetkili (Etkisiz)  sendikaya çağrıda bulunarak 2019 yılında yapılan toplu sözleşeme görüşmelerinde 2020 yılı 4+4    2021 yılı 3+3 oranındaki memur maaş artışının yenilenmesini talep etti.

Ayyıldız yaptığı yazılı basın açıklamasında toplu sözleşmenin 2020-2021 yılını kapsadığı ancak 2020 Covit 19  salgını nedeni ile ekonomide daralmanın yaşanması nedeni ile  Kamu Görevlilerinin günlük geçinmede acze düştüğü eş ve çocuklarının zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını ifade etti.

Ayyıldız açıklamasını şöyle dedi, tüm dünyada yaşanan Koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisi ekonomik ve sosyal alanda devam etmektedir. Özellikle dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartları gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Çalışanların salgın döneminde karşı karşıya kaldığı düşük gelir, işsizlik, artan enflasyon günlük yaşantıda sıkıntıları artırmaktadır. Yeni normalleşme sonrası yaygınlaşmaya başlayan salgın hastalığa karşı alınan tedbirler, çalışma ve yaşama şartlarında beklenen iyileşmeyi ötelemiştir. Hane gelirlerinde gerileme ve daha fazla borçlanma yaşanmaktadır. Dört kişilik ailenin açlık sınırı asgari ücretin üstünde olmaya devam etmektedir. Ücretli çalışanlar ve emeklilerinin daha fazla fedakârlık yapacak gücü kalmamıştır. TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) çalışanların geçim şartlarını otuz üç yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yapıp yayımladığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması sonuçlarıyla ortaya koymaktadır. 

TÜRK-İŞ  Araştırmasına göre 2020 Kasım ayında; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.516,67 TL,  gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.197,62 TL bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.073,63 TL olmuştur. Ancak kamu görevlileri bu rakamların çok çok altında maaş almaktadır geçim şartları Kamu Görevlilerinin  (24 saat esasına göre görev yapan sağlık çalışanlarının) şevk ve heyecanlarını yitirdiği aldığı ücretle ay sonunu nasıl geleceğini  düşünmektedir.

 Hükümetimizin kamu görevlilerinin ücretlerini iyileştirmesi hususunda acilen adım atması gerekmektedir.

2019 yılında yetkili (etkisiz) sendika ile yapılan 3+3 lük toplu sözleşmenin karşılıklı fes edilerek 2021 yılı için askeri ücrete %21,56 artışa ve günün şartlarına göre yeniden yapılmalıdır.

Mezar sessizliğine bürünen,2020 4+4 2021 yılı 3+3 ü kazanım olarak anlatmak için afiş bastıran yetkili sendikaya 5 dönem yetki veren kamu çalışanı bunu utmamalı, 5 dönem yetki vererek zarar etmesine neden olanlara 6. dönem yetki vermemelidir dedi.

 Haber okunma sayısı: 2629

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Başkan Söğüt, “En büyük gücümüz birlikteliğimiz”

Başkan Şener Söğüt, Fatih Mahallesi’nde esnafı gezdi. Altyapı çalışmalarının büyük ölçüde

“Kardeş şehirlerimiz ile gönül köprüleri kuruyoruz”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, kardeş şehir Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar’ı makamında

Kartopu’nun yeni evi oldu

Kartopu’nun yeni evi oldu

Hereke Sahili’nde hummalı çalışma

Hereke sahiline değer katacak ve bölgenin cazibe merkezlerinden birisi haline getirecek olan Hereke Sahil projesinde,

Başkan Söğüt’ten Yerinde İnceleme

Başkan Söğüt’ten Yerinde İnceleme

Körfez Ticaret Odası’ndan Körfez Belediyesine Tır Parkı İle İlgili Teşekkür Ziyareti

Körfez Ticaret Odası’ndan Körfez Belediyesine Tır Parkı İle İlgili Teşekkür Ziyareti

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI