18 Ocak 2020 Cumartesi

BİZİM GAZETE

Gölcük İlçesi Muhtarlar Toplantısı Sayın Valimizin Başkanlığında Gerçekleştirildi

-golcuk-ilcesi-muhtarlar-toplantisi-sayin-valimizin-baskanliginda-gerceklestirildi

Gölcük İlçesi Muhtarlar Toplantısı Sayın Valimizin Başkanlığında Gerçekleştirildi
07 Ağustos 2019 Çarşamba 09:49

 Gölcük İlçesi Muhtarlar Toplantısı Sayın Valimizin Başkanlığında Gerçekleştirildi

 

Gölcük İlçesi Muhtarlar Toplantısı Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Gölcük Belediyesi Kazıklı Kervansaray Kültür  Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya; Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Suat Yıldız,  Gölcük Kaymakamı  Mustafa Irmak, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Muhtarlar Dernek Başkanı Bilge Saral, Kamu kuruluşlarının İl ve İlçe Müdürleri ve Gölcük İlçesi Muhtarları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un yaptığı konuşmalarında; “Muhtarlar toplantısı kapsamında Gölcük ilçemizde yine birlikteyiz. Bu toplantımıza katılan bütün muhtarlarımıza ve bütün kurum müdürlerimize hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde seçilen Gölcük Belediye Başkanımıza ve bütün muhtarlarımıza yeni görevlerinin hayırlı olması dileklerimi iletiyorum. Muhtarlarımızı önemsiyoruz. Muhtarlarımız vatandaşımızla doğrudan temas halinde olan, halkın sorunları ile yakından ilgilenen devletle vatandaş arasında köprü görevi gören mesai arkadaşlarımızdır. Bu anlamda sizlerin tespit ettiği sorunlar halkın birebir yaşadığı ve ilgili kurumların onlar üzerinde çalışma yapması gereken sorunlardır. Bu kapsamda Kocaeli genelinde her ay bir ilçemizde bütün kurum müdürlerimizle birlikte muhtarlarımızla toplantı gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl yine Gölcük ilçemizde böyle bir toplantı gerçekleştirmiştik. Çocukların Okula Devamı Bizler İçin Çok Önemli

En önem verdiğimiz konulardan birisi eğitimdir. Okul çağında olup okula devam etmeyen hiçbir öğrencimizin kalmaması hepimizin ortak arzusudur. Bu bakımdan muhtarlarımızın kendi bölgelerinde okul çağında olup okula devam etmeyen öğrenciler varsa onları mutlaka ilgili okul müdürlüklerine bildirmelerini istiyoruz. Zaman zaman okula kaydı olup da devam etmeyen öğrencilerimiz olabiliyor. Yine aynı şekilde böyle öğrenciler varsa onlarında devamlarını sağlamamız gerekiyor. Çocukların okula devamı bizler için çok önemli. Okul çağı geçmiş çocuklarımız olabilir. Bu çocuklarımızı da açık ortaokul ve açık liselere yönlendirmek suretiyle onlarında eğitimden yoksun kalmamalarını sağlamış oluruz. Okumaz yazmazların sonlandırılması ile ilgili geçen yıl bir seferberlik başlatılmıştı. Bu konuda önemli mesafeler aldık. Ancak Kocaeli zaman zaman göçle gelen insanların yerleştiği bir bölge. Yeni gelen insanlarda okumaz yazmaz varsa onları da mutlaka ilçe milli eğitim müdürlüklerimize ve halk eğitim müdürlüklerimize bildirmemiz gerekiyor. Özellikle okullaşma oranlarımızı önemsiyoruz. Bu konuda büyük bir gayretle çalışıyoruz. En önem verdiğimiz konulardan biriside okul öncesi eğitimdir. Okul öncesinde özellikle 5 yaş grubunu mutlaka okula kazandırmalıyız. 5 yaş grubundaki bütün çocuklarımız anaokuluna mutlaka gitmeli. Mahallelerinizdeki 5 yaş grubundaki çocuklar varsa bunların mutlaka anaokullarına kayıtlarının yapılması hususunu sağlamamız gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl %99’ları bulduk. Hedefimiz %100’ü bulmaktır. Bu yönüyle sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Eğitimde kaliteyi yükseltmek için özellikle her eğitim bölgesindeki bir ilkokul, ortaokul veya liseye kodlama atölyeleri yapıyoruz. Kocaeli genelinde 116 kodlama sınıfı planladık. Bunların 53’ünü tamamlayarak hizmete açtık. Diğerlerini de önümüzdeki süreç içerisinde tamamlayacağız. Bu vesileyle hayırseverlerimize teşekkür ediyorum.

Hayat Boyu Öğrenme Bizim Önem Verdiğimiz Alanlardan Biridir.

Hayat boyu öğrenme bizim önem verdiğimiz alanlardan biridir. Vatandaşlarımızın taleplerinin karşılanması konusunda halk eğitim müdürlüklerimiz yoğun bir gayret içerisinde olacaklardır. Halkımızın istediği kurslar varsa bunlar mutlaka açılacak. Bu tür talepler varsa bunları mutlaka halk eğitim müdürlüklerimize aktarın. Amacımız örgün eğitim dışında yaygın eğitim kapsamında da vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu alanda, onların gelişmesine katkı sağlamak için çeşitli kurslar açmaktır.

 Okullarımızın Güvenliğini Önemsiyoruz

Okullarımızın güvenliğini önemsiyoruz. Çocuklarımızın güvenli bir şekilde okuldan eve girmeleri bizim için önem taşıyor. Bir Valilik Emri yayınladık ve bu emirde okul çevresinde öğrenci veya veli değilse belirli kişi yada grupların beklemesine yasak koyduk. Bu tür kişiler varsa onlara Kabahatler Kanununa göre işlem yapacağız. Çocuklarımızın ders saatinde okullarında olmalarını istiyoruz. Eğer bir çocuk ders saatinde okulda değil de bir internet cafede ise o internet cafeye de işlem yapıyoruz. Belirli okullarımıza imkanlar ölçüsünde kamera sistemleri koymak suretiyle onların güvenliğini sağlıyoruz. Okul servisleri oldukça önemli. İlgili kurumlarımız servis araçlarının yeterli uygunluğa sahip olup olmadığı sürekli kontrol ediyorlar. Kış şartlarında kar lastiği takıp takmadığı gibi konular oldukça önemli. Özellikle serviste çalışan minibüs şoförlerinin belirli suçlara bulaşıp bulaşmadığı  araştırılıyor.  

 

 

2 Nisan 2018 Tarihinden İtibaren Nüfus Müdürlüklerimiz Ehliyet ve Pasaport İşlemlerini Yapmaya Başladı

Bildiğiniz gibi nüfus cüzdanları değişiyor, yeni kimlik kartları veriliyor. Kocaeli genelinde bu güne kadar %56,2  si yeni kimlik kartlarını almış durumda. Bu bakımdan muhtarlarımızın da kendi bölgelerindeki insanlarımıza bunu hatırlatmaları önemli. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerimiz ehliyet ve pasaport işlemleri de yapmaya başladı. Yaşlı yatalak durumda olan ve Nüfus Müdürlüğüne gelemeyecek durumda olan vatandaşlarımız varsa bunları Nüfus Müdürlüklerimize bildirdiğimizde bizim görevlilerimiz gidip onun başvurusunu evinde alabilecek. Bundan muhtar arkadaşlarımızın bilgisi olsun. 

Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planımızı Hazırlayarak İlgili Kurumlarımıza Gönderdik

Bağımlılık ve uyuşturucu ile mücadele konusunu oldukça önemsiyoruz. Bu konuda ilde oluşturduğumuz Bağımlılıkla Mücadele Kurulumuz belirli aralıklarla düzenli bir şekilde toplanıyor. Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planımızı hazırlayarak, ilgili kurumlarımıza gönderdik. Hangi kurumun hangi süreçte ne iş yapacağını belirledik. Belirli süreçlerde onların yapmış oldukları çalışmaları bilgi olarak kendilerinden istiyoruz. Bu anlamda bölgenizde uyuşturucu kullanan ya da kullanılan alanlar varsa bu alanları mutlaka güvenlik birimlerimizle paylaşmalısınız. Bununla mücadele etmek hepimizin görevidir. Güvenlik birimlerimiz son yıllarda çok önemli başarılara imza atmıştır. Bu nedenle şüphe duyduğunuz ne nokta varsa onları mutlaka ilgili birimlerimize bildirmek durumundayız. Bununla ilgili ihbar hatları var ve bu hatlar kullanılabilir. Gerekirse Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımızda yeni oluşturulan Açık Kapı sistemine her türlü talepler aktarılacağı gibi uyuşturucu ile ilgili şikayetlerde iletilmelidir. 

Zaman zaman yasadışı göç konusunda bu bölgelerde kullanılabiliyor. Bu tür tanımladığınız şüpheli kişiler varsa bunları mutlaka güvenlik birimlerimizle paylaşmanızı istiyoruz. 

Esas Görevimiz İhtiyaç Sahibi Olan Vatandaşlarımız Varsa  Onları Bulmak ve Onlara Ulaşmaktır

İlçemizde Kaymakam arkadaşımızın başkanlığında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız var. Çeşitli nedenlerle ihtiyaç sahibi olmasına rağmen müracaat etmemiş olan vatandaşlarımız olabilir.  Bu tür vatandaşlarımız varsa sizlerden ricamız Kaymakam arkadaşlarımıza, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza bildirmenizdir.   Esas görevimiz gerçekten ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız varsa onları bulmak ve onlara ulaşmaktır. 

 

Temel Amacımız; Kocaeli’deki Bütün Engellileri Tek Bir Sistemde Görebilmektir

Kocaeli Valiliği olarak bir başka çalışmamamız da “Engelli Bilgi Bankası”dır.  Sağlık Müdürlüğümüzün koordinasyonluğunda bu çalışmayı ortaya koyuyoruz. Temel amacımız; Kocaeli’deki bütün engellileri tek bir sistemde görebilmektir. Bir bölge veya bir ilçede engelli türü yoğunlaşmışsa bunu fark etmek ve bununla ilgili araştırmaları yamaktır. Devletin tanıdığı birtakım imkanlar var ve vatandaşlar bunlardan haberdar değilse vatandaşlarımızı bu tür imkanlardan yararlandırmak gibi birçok hedefle yola çıktık. Sizlerden istirhamımız engelli olduğu halde devlette herhangi bir şekilde kaydı bulunmamış ya da herhangi bir yardım hizmeti almayan vatandaşlarımız varsa bunları ilgili kurumlarımıza, birimlerimize bildirmenizdir. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz evde bakım hizmeti veriyor. Bunun yanında her hastanemizin koordinasyonunda evde sağlık hizmetini de biz vatandaşımıza sunuyoruz. Hastaneye gelemeyecek durumda vatandaşlarımız varsa hekimlerimiz belirli aralıklarla onları evlerinde ziyaret ederek, kontrol ediyor ve her türlü desteği veriyor. Bu anlamda bölgenizde bu tür vatandaşlarımız varsa ilgili birimlerimize bildirerek, hastalarımızın bu tür hizmetlerden yaralanmalarına olanak sağlamanızı istiyoruz. 

Kadın Sağlığı Eğitimi Projesinde Hedef Kitlemizin %83.4’ne Ulaştık

Kocaeli Valiliği himayesinde yine Sağlık Müdürlüğümüzle yürüttüğümüz bir Kadın Sağlığı Eğitim Projemiz var. 15-69 yaş grubu arasındaki bütün kadınlarımıza bu eğitimi vermeyi hedefledik. 2 yıl önce başladığımız projede bugün itibariyle baktığımızda hedef kitlemizin %83,4’ne ulaştık, yani 566 bin kişiyi bu eğitime dahil ettik. Bu konuda da muhtar arkadaşlarımızın duyarlı olması, İlçe Sağlık ekiplerimizin bu tür talepleri olduğunda koordinasyon içerisinde bu çalışmalarımızı tamamlamamız büyük önem taşıyor. Kadınlarımızı yakından ilgilendiren birçok konuyu biz bu eğitimlerimizde kadınlarımızla paylaşıyoruz ve onların hem yaşam kalitelerinin daha iyi bir noktaya gelmesi  hem de bilgi düzeylerinin yükselmesi  için bu eğitimi onlara veriyoruz. 

1300’ü Aşan Çocuğumuzu Sokaktan Topladık

Kocaeli olarak yürüttüğümüz bir önemli çalışma ise sokakta dilenen ve çalışan çocuklara yönelik olarak bir faaliyetimiz var. Sokakta dilenen, çalışan çocuk istemiyoruz. Sokakta çalışan dilenen çocukların suça bulaşması, farklı noktalara gitmesi sokaklar bakımından büyük risk oluşturuyor. Valilik emri yayınlayarak; sokakta çalışan ve dilenen  bir çocuk gördüğümüzde; ilk tespitimizde ailesine teslim ediyoruz. Bu güne kadar bin 300’ü aşan çocuğumuzu sokaktan topladık. Bölgelerinizde, mahallelerinizde dilenen ve çalışan çocuklarınız varsa bunları mutlaka güvenlik birimlerimize bildiriniz. Sokakta çalışan, dilenen çocuk istemiyoruz. Onların sokağın çeşitli risklerine maruz kalma olanağı fazla bu bakımdan bunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz.  Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda önemli mesafeler aldık. Okul çağında olup okula devam etmeyen çocukları Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinasyonunda eğitimlerini tamamlamaları yönünde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın aile yapısını inceliyoruz. Gerçekten yardıma ihtiyacı olan aileler varsa onlara kurumlarımız aracılığı ile yardım yapıyoruz. Bölgelerinizde bu tür çocuklarımız varsa bu çocukları mutlaka bizlere bildirin.   Bir bütün olarak çocukları sokaktan koparmak değil, sokağa çıkışının nedenleri varsa bu nedenleri ortadan kaldıracak çalışmalar yapmaktır.  

Temel Amacımız Bunu İlin Tamamına, İlçelerimizin Tamamına Yayılmasıdır.

Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan Sıfır Atık projesi var. Kocaeli olarak biz bu konuda öncü olan kentlerden biriyiz. Kaymakamlıklarımız, Belediye Başkanlıklarımız, okullarımız başta olmak üzere bütün kurumlarımız bu Sıfır Atık Projesi ile ilgili çalışmaları başlattı ve belli bir noktaya kadar taşıdı. Sadece belirli noktalarda değil, kentin tamamını buna dâhil edecek çalışmalar ortaya koymak istiyoruz. Her ilçede bir veya iki siteyi bu Sıfır Atık Projesi kapsamına dâhil ettik. Temel amacımız bunu ilin tamamına, ilçelerimizin tamamına yayılmasıdır. Atıkları geri dönüşüme, ekonomiye kazandırmak ve çöp gibi de büyük sorunu da biran önce ortadan kaldırmaktır. Bunu yaygınlaştırmak istiyoruz ve bu konuda muhtar arkadaşlarımız kendi bölgelerinde bu konuda yer almak istiyoruz, projenin içerisinde var olmak istiyoruz diyorlarsa ilçe belediyelerimizde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzle koordine olmalarını istiyoruz. 

Amacımız Ceza Kesmek Değil, Vatandaşımızın Kaza Yapmasını Önlemek

Trafik kazaları bizim canımızı yakan unsurlar. Trafik kazaları gözlemlendiğinde öne çıkan 3 ihmalin olduğu gözüktü. Bunlardan birincisi araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, ikincisi makas atmak ve üçüncüsü ise emniyet kemeri takmamak. İçişleri Bakanlığımız bu 3 suç türü ile ilgili Emniyet ve Jandarma teşkilatındaki bütün personele ceza tutanağı yazma yetkisi verdi.  Burada amacımız ceza kesmek değil, vatandaşımızın  kaza yapmasını önleyici bir tedbir olarak bunu uygulamaya geçirmek durumundayız. Bizler yaya ve sürücü olarak trafik kurallarına uymak durumundayız ve bir de ihlal edilen önemli noktaları da hassas bir şekilde takip etmeliyiz. Jandarma ve polisimiz o gün ister görevde olsun, ister olmasın böyle bir şey tespit ettiğinde ceza yazabilecektir. Bu konuyu lütfen bölgenizdeki insanlarla paylaşınız.  Vatandaşımızın can ve mal güvenliği bizler için önemli. 

İlkokul 3. Sınıfa Giden Çocuklarımızın Sportif Yetenek Taramalarını Yapıyoruz

Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün iş birliği içerisinde ilkokul 3. Sınıfa giden çocuklarımızın sportif yetenek taramalarını yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl bunu yaptık ve bu yılda yapacağız.  Buradaki temel amaç sportif alanda yetenekleri ortaya çıkarabilecek bir çalışmayı ve tespiti yapabilmektir. Burada hem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz hem de Gençlik Spor Müdürlüğümüz koordineli bir şekilde çalışıyor. Muhtar arkadaşlarımızın da bilgili ve duyarlı olmaları bizler için önemli. 

Provokatif Bir Takım Girişimlere Müsaade Etmemeliyiz

Sınır ötesinde yaşanan olaylar nedeniyle birçok Suriye kökenli insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. İlimizde de 58 bin civarında Suriye kökenli yaşayan vatandaş var. Bunlar ağırlıklı olarak Gebze ve Darıca bölgesinde ancak ilimizin çeşitli bölgelerinde de yaşamaya devam ediyorlar. Zaman zaman çok basit olaylar toplumda farklı algılanabiliyor. Bizim sizlerden istirhamımız herhangi bir olay olduğunda ilçe kaymakamımızla, ilçe emniyet, jandarma ve ilçe belediyelerimizle paylaşmanızdır. Provokatif bir takım girişimlere müsaade etmememizdir.   Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur, kim suç işliyorsa cezasını çeker, gereği yapılır.” diyen Sayın Valimiz, toplantının yararlı geçmesi temennisinde bulundu.

 

Toplantının ardından Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, muhtarlarımızın sorun ve taleplerini dinleyerek, gereğinin yapılması ve takip edilmesi hususunda orada hazır bulunan kurum müdürlerine  talimat verdi.

 Haber okunma sayısı: 806

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

İlimtepe yolu asfaltlandı

Büyükşehir Belediyesi, Körfez ilçesi Hacı Osman ve İlimtepe Mahalleleri arasındaki, Nihal Atsız Caddesi ve

Başkan Söğüt, “Daima iş birliği içinde olacağız”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan'ı ziyaret etti.

Körfez Şehitliği bakıma alındı

Körfez Belediyesi tarafından Asri Mezarlık içerisinde bulunan şehitlik bakıma alındı. Genel temizliği yapılan

Körfez’de yılın ilk meclisi yapıldı

Körfez Belediyesi’nde 2020 yılının ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. 14 gündem maddesinin

Başkan Söğüt, Yıldız’ı ağırladı

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, CHP’nin yeni Körfez İlçe Başkanı Bülent Yıldız ve meclis

Ölçü ve tartı aletleri beyan işlemleri başladı

Körfez Belediyesi, esnafın kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerinin kontrol ve muayenesi için bildirim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI
Reklam Alanı bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort