11 Temmuz 2020 Cumartesi

bizimgazete

Kocaeli’deki tüm öğrencilere psikososyal destek ve sınav rehberliği

kocaelideki-tum-ogrencilere-psikososyal-destek-ve-sinav-rehberligi

Kılavuz Gençlik Yazılım Geliştirme birimi tarafından geliştirilen “Ara’da Bir Görüşelim” uygulaması sayesinde YKS ve LGS sınavlarına hazırlık yapan gençlere psikososyal destek verilecek.
10 Haziran 2020 Çarşamba 09:33

Kılavuz Gençlik Yazılım Geliştirme birimi tarafından geliştirilen “Ara’da Bir Görüşelim” uygulaması sayesinde YKS ve LGS sınavlarına hazırlık yapan gençlere psikososyal destek verilecek.

 

 

 Kocaeli’deki tüm öğrencilere psikososyal destek ve sınav rehberliği

 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgınıyla beraber birçok yenilik yaparak vatandaşlara en üst düzeyde destek olmaya devam ediyor. Ödüllü gençlik projesi Kılavuz Gençlik Modeli ise gençler için yaptığı çalışmalarla ön plana çıkıyor. Son olarak Kılavuz Gençlik yazılım geliştirme birimi YKS (AYT-TYT) ve LGS’ye hazırlanan gençler için “Ara’da Bir Görüşelim” uygulaması geliştirdi. Uygulamayla gençlere online olarak psikososyal destek verilmesi amaçlanıyor.

 

 

 

BİRÇOK AVANTAJ SAĞLAYACAK

 

Okullarda yüz yüze eğitime ara verildiği andan itibaren çalışmalarını dijital alanda sürdüren Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı “Ara’da Bir Görüşelim” uygulamasıyla gençlerin sınav kaygısını azaltmayı amaçlıyor. Öğrenciler psikososyal yönden desteklenirken özelikle sınavlarla ilgili oluşabilecek soru işaretlerinin minimum seviye çekilmesi hedefleniyor. Çalışmalar kapsamında Mart ayından bu yana vaktinin büyük kısmını evde geçiren ve sınavlara hazırlanan gençlere psikososyal destekler sağlanacak. Planlamayla gençlerin pandemi döneminde kaybettiği motivasyonun geri kazandırılması hedefleniyor.

 

 

 

UYUM, MOTİVASYON VE HEDEF BELİRLEME

 

Koronavirüs salgını sebebiyle online eğitimde daha pratik bir yol izleyen Kılavuz Gençlik Yazılım Geliştirme birimi “Ara’da Bir Görüşelim” yazılımını geliştirdi. Uygulama sayesinde özelikle Haziran ayı içerisinde yapılacak olan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ve LGS (Liselere Geçiş Sistemi) sınavları hazırlık aşamasında bulunan gençlere uyum, motivasyon ve hedef belirleme gibi konularda destek verilecek. Bununla beraber Kılavuz Gençlik PDR merkezlerinde görevli rehberlik öğretmenleri tarafından grup ve bireysel olarak verilen rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri, sınav sürecinde Kocaeli genelindeki tüm gençlere verilecek. PDR çalışmaları kapsamında başlıca diğer konular ise sınav kaygısın azaltma, stresle baş etme, sağlıklı yaşam, psikososyal destek programları olacak. Bu sayede öğrencilerin sınavlarda adaptasyon problemi yaşamaması hedefleniyor.

 

 

 

UYGULAMANIN KULLANIMI VE BAŞVURU ŞARTLARI

 

Kocaeli genelinde sınavlara hazırlanan gençleri yalnız bırakmamakla beraber geliştirilen uygulamayla sınav stresinin de azaltılması amaçlanıyor. Gençler uzman psikologlardan “Ara’da Bir Görüşelim” uygulaması ile randevu alabilecek. Randevu oluşturulduktan sonra ise tercihe göre hangout, zoom veya telefon üzerinden görüşme sağlanacak. Uygulamadan Akademi Lise ve Bilgievleri öğrencilerinin yanı sıra Kocaeli’de eğitim gören ve sınavlara hazırlanan gençler yararlanabilecek. Başvurular ise http://kilavuzgenclik.kocaeli.bel.tr/OnlinePDR.aspx adresi üzerinden alınacak.

 

 

 

GÖRÜŞMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK

 

Kılavuz Gençlik Modeli bünyesinde faaliyet yürüten Akademi Lise ve Bilgievi öğrencilerine pandemi süresince birçok online hizmet verildi. “Ara’da Bir Görüşelim” uygulaması ile Kocaeli genelinde tüm öğrencilere hizmet verilecek.

 

 Haber okunma sayısı: 4415

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

NAZENDE HİZMETE BAŞLADI

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti İlçe Başkanı ile meclis üyelerini

Yeni pazar yeri için kuralar çekildi

bölgesindeki pazar alanındaki tezgah yerleri için kura çekimi gerçekleştirildi. Başkan Söğüt, “Çok güzel

Başkan Söğüt´ten YKS Mesajı

Başkan Söğüt´ten YKS Mesajı

Büyükşehir’den YKS’ye gireceklere ücretsiz ulaşım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 27 - 28 Haziran günleri YKS sınavına girecek görevli, öğrenciler ve aileleri

Hiçbir işçimizin hak kaybı olmayacak

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ ile ilgili yaşanan süreçle ilgili

Körfez’de KHK’lı işçilere 2 milyon lira ödeme

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, KHK ile kadroya geçen işçilere verdiği sözü tuttu. Yasal engeller

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI