16 Temmuz 2018 Pazartesi

Bizim Gazete

Kıble Nedir? Kıble Nasıl Tayin Edilir?

kible-nedir-kible-nasil-tayin-edilir

Kıble Nedir? Kıble Nasıl Tayin Edilir?
23 Haziran 2017 Cuma 03:33


Mekke'de bulunan Kâbe yönüne kıble denilmektedir. Müslümanlar namazlarını bu yöne doğru kılmaktadırlar. Namazda kıble cihetine dönmek namazın şartlarından olup farzdır. Namazda Kâbe'ye doğru secde edilmektedir. Namazı kıble yönüne doğru kılmak, kıble için kılmak anlamına gelmez. Kıble cihetine doğru namaz kılınması tamamen Allah Tealanın emrine uymaktır. Kıble, Kâbe binası olmayıp, arsasını kapsamaktadır. Dolayısıyla Kâbe arsasının yerden arşa kadar olan o boşluğu kıble olarak değerlendirilmektedir. Deniz ve kuyu dibinde, yüksek dağların tepesinde bu yöne doğru namaz kılınır.
Kıbleye dönmek hakkında Kur’an-ı kerimde mealen buyruluyor ki: Doğu ve batı, her yer Allahü tealaya aittir. (Namaz kılmak için kıbleyi araştırdıktan sonra) hangi tarafa yönelirseniz, orası Allah’a ibadet yönüdür. Şüphesiz ki Allah’ın mağfireti geniştir. O, her şeyi bilicidir.” (Bakara suresi: 115) Hadis-i şerifte buyruldu ki: "Namazda, her uzvunu gücün yettiği kadar kıbleye karşı bulundur.
Peki ehemmiyetine binaen kıble nasıl bulunur? Kıble Yönü sitesi ile kıble kolayca bulunabilir. Bu konuyu yazımızın ilerleyen bölümlerinde detaylandıracağız. Fakat biz en bilinen yöntemler ile kıble yönünü nasıl tespit edebiliriz bunun cevabını bulmaya çalışalım. Kıble bulmak için geçmişten günümüze en fazla kullanılan araç pusula olmuştur. Pusula ile yön tayininde bulunabildiğimiz gibi kıble yönümüzü de belirleyebiliriz. Yalnız doğru şekilde kıble tayini için mutlaka bulunduğumuz yerleşim biriminin kıble açısını bilmemiz icap etmektedir. Bunu da başta verdiğimiz siteden temin edebilirsiniz. Kıble Bulma Pusulası da yine bu tekniğin günümüz versiyonunu temsil eder. Seccadeler ile birlikte sunulan kiblematik veya kıble bulma pusulaları da en kolay şekilde kıble yönümüzü tayinde kullanılan metotlardandır.
Bir diğer en pratik yöntemlerden birisi de kıble saati yöntemidir. Namaz cetveli bulunan takvimlerin son sütunundaki Kıble saati vaktinde (bulunduğumuz yerleşim biriminin vaktinde) yönümüzü güneşe doğru döndüğümüzde kıble cihetine yönelmiş oluruz. Yine güneşin doğuş ve batışına bağlı olarak kıble yönümüzü pek rahat şekilde tespit edebiliriz. Sabah saatlerinde yüzümüzü güneşe doğru döndüğümüzde sağ kolumuz güneyi gösterecektir. Ülkemizin birçok ilinde güney/güneydoğu yönü kıble cihetini göstermektedir. Buradan hareketle kolayca kıble yönümüzü bulmuş olacağız.
Başta da belirttiğimiz Kıble Bulma sitesi ile de çok kolay şekilde kıble yönümüzü bulabiliriz. Evinizin çatısına kadar inip kıble çizginizi alabilir ve teknolojinin sunduğu bu nimetten istifade edebilirsiniz. Temel olarak Google Haritalarının kullanıldığı bu teknikte doğruya çok yakın şekilde kıble yönünüzü belirlemiş olacaksınız. Örneğin, İstanbul veya ilçelerinin kıble yönünü istanbul kıble yönü sayfasından kolayca tespit edebilirsiniz. Haritada gezinerek mahalle veya sokağınızı bulup ev veya işyerinize ulaşabilir ve kıble yönü çizgisi ile kıble yönünüzü pratik ve hızlı şekilde tespit etmiş olursunuz.Yine istediğiniz başka bir şehrimizdeki bir noktanın kıble yönünü ve kıble açısını aynı siteden öğrenebileceksiniz. Dünyadaki tüm ülkelerin önemli şehir ve merkezlerinin kıble yönünü de yine buradan temin edebileceksiniz. İnternetin sağladığı bu kolaylıkları kullanarak namazlarınızı artık gönül rahatlığı ile eda edebilirsiniz.Haber okunma sayısı: 822

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kocaeli-itfaiyesi-universitede-egitim-veriyor

Kocaeli itfaiyesi üniversitede eğitim veriyor

16 Temmuz 2018 Pazartesi 17:06
-ko-mekte-yaz-baska-guzel

KO-MEK’te yaz başka güzel

16 Temmuz 2018 Pazartesi 17:03
-gtu-mezunlarini-ugurladi

GTÜ Mezunlarını uğurladı

15 Temmuz 2018 Pazar 13:59
bilgievi-ogrencilerinin-yaz-tatili-dolu-dolu

Bilgievi öğrencilerinin yaz tatili dolu dolu

11 Temmuz 2018 Çarşamba 10:07

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Bittiğinde alt yapı sorunu kalmayacak

Bittiğinde alt yapı sorunu kalmayacak

Körfez Kampüsü’nde dış cephe de bitiyor

4 bin 500 üniversite öğrencisine eğitim yuvası olacak…

İlimtepe’nin çehresi hızla değişiyor

İlimtepe’nin çehresi hızla değişiyor

15 Temmuz’da Mustafa Yıldızdoğan sahne alacak…

15 Temmuz’da Mustafa Yıldızdoğan sahne alacak… Körfez tek yürek tek vücut olacak

Muhtarlara ‘İmar Barışı’ anlatıldı

Muhtarlara ‘İmar Barışı’ anlatıldı

Gönüllere girmeye devam edeceğiz

Gönüllere girmeye devam edeceğiz

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI