SAADET

23 Mart 2019 Cumartesi

Bizim Gazete

Büyükşehir Bilim Merkezinde Öğretmenlere “Robotik Kodlama” eğitimi

buyuksehir-bilim-merkezinde-ogretmenlere-robotik-kodlama-egitimi

Avrupa Birliği ile ortak finanse edilen proje çerçevesinde, öğretmenlere Robotik Kodlama eğitimi verildi.
12 Şubat 2018 Pazartesi 08:53

 Avrupa Birliği ile ortak finanse edilen proje çerçevesinde, öğretmenlere Robotik Kodlama eğitimi verildi.


 


Büyükşehir Bilim Merkezinde Öğretmenlere “Robotik Kodlama” eğitimi
 


“Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasite Geliştirme Hibe Programı” çerçevesinde yürütülen “Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim değişikliği İnisiyatifi” projesi kapsamında öğretmenlere robotik kodlama eğitimi verildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile robotik kodlama alanında çalışma yapan 12 ilçeden 6 ortaokul ve 6 lise belirlendi. Avrupa Birliği ile ortak finanse edilen “Türkiye’de iklim Değişikliği Alanında Kapasite Geliştirme Hibe Programı” eğitim faaliyetleri çerçevesinde Kocaeli Bilim Merkezi’nde verilen eğitimlere 24 gönüllü öğretmen katıldı.


 


ROBOT SETLERİ EĞİTİMİ


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ve Kurumsal Gelişim Dairesi Başkanlığı’nın teknik olarak desteklediği  “Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği İnisiyatifi” projesinde çalışmalar devam ediyor. Proje’nin iklim ve bilim faaliyetleri kapsamında, İleri Robot Setleri eğitimleri 17 - 18 Ocak ve 3 - 4 Şubat 2018 tarihlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi’nde toplam 4 oturumda gerçekleştirildi.


 


12 OKULDAN 24 ÖĞRETMEN


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile robotik kodlama alanında çalışma yapan 12 ilçeden 6 ortaokul ve 6 lise belirlendi. Toplam 12 okuldan 2 şer öğretmen olmak üzere 24 öğretmen Endüstri 4.0 Laboratuarı'nda 20 saat eğitim aldı. Yapılan eğitimlerle,


yerel düzeyde iklim değişikliği alanındaki kapasite geliştirme ve teknolojik çözümler sayesinde Kocaeli’de iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmak ve Kocaeli Şehri'nin "İklim Dostu" olma hedefine ulaşılması planlanıyor.


 


ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE


Kocaeli Bilim Merkezi tarafından düzenlenen eğitimlerde katılımcıların Robotik dünyası ile tanışmaları sağlanıyor. Her yaş grubuna uygun farklı robot türlerini, bunların kurulumunu, mekanik ve elektronik tasarım, proje tasarlama, program kodlama yöntemlerini anlamaları konusunda eğitimler veriliyor. Robotik kodlama eğitiminde ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, amaca uygun hareketli objelerin ve robotların tasarlanması, yarışmalar için amaca uygun değişik türlerde robotların inşa edilmesi gibi kazanımlara uygun belirli konulara değiniliyor.


 


300 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALACAK


Eğitim alan öğretmenlerin, öğrencilerine bu eğitimleri vererek "çarpan etkisi" oluşturmaları bekleniyor. Proje kapsamında yapılan eğitimlerden sonra eğitimlere katılan her okuldan 10 ila 25 öğrencinin birlikte çalışmasına izin veren Robot Eğitsel Ana Set, Robotik Eğitim Uzatma Seti, Yenilenebilir Enerji Eğitimi Uzatma Seti, Laptop ekipman ve malzemeler sağlanarak Çevre ve İklim laboratuvarı oluşturulacak. Böylece 300 öğrenci proje kapsamında eğitilmiş olacak.


 


TAKIMLAR ROBO-FEST'TE YARIŞACAK


Seçilen ortaokul ve liselerde 3 ay süreyle verilen eğitimlerden sonra, öğrenciler arasından ekipler oluşturularak benzersiz Robot ve Yazılım çalışmaları yapılacak. Okullar tarafından oluşturulacak takımlar, Çevre ve İklim Değişikliği temalı “İklim ve Bilim” yarışmasına katılarak Robo-Fest'te yarışacak. Öğrenciler zaman, yaratıcılık, tasarım gibi bazı kriterlere göre derecelendirilecekler. Yarışmaya katılan robotlar belli bir süre Bilim Merkezi'nde sergilenecek. Daha sonra öğrenciler tarafından oluşturulan buluşlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan çocuk şenliklerinde sergilenecek. Üretilen projeler arasında jüri tarafından faydalı görülen projeler ödüllendirilecek. Yarışmaya katılan robotlar belli bir süre Bilim Merkezi'nde gösterilecek.Haber okunma sayısı: 2049

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de Cumhur İttifakından Gövde Gösterisi

Körfez’de Cumhur İttifakından Gövde Gösterisi

Körfez Belediyesi Meclisinde, Veda Oturumu

Körfez Belediyesi Meclisinde, Veda Oturumu

Yılmaz ve Söğüt Hereke’yi turladı

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ve AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt,

BARBAROS İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN ÖRNEK PROJE

BARBAROS İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN ÖRNEK PROJE

Körfez’de Şener Söğüt coşkusu

AK Parti’de Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt için düzenlenen aday tanıtım töreninde coşku ve

Aday tanıtım töreni sırası Körfez’de

AK Parti'de belediye başkan adaylarının belirlenmesinin ardından başlayan aday tanıtım töreni, yarın Körfez

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI