17 Ocak 2018 Çarşamba

Bizim Gazete

Alevilik eşittir solculuk anlayışı yanlış

alevilik-esittir-solculuk-anlayisi-yanlis

9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Sosyolog Ali Aktaş, “Türk Kültüründe Alevilik ve Türkmen Aleviliği” konulu söyleşi yaptı Alevilik eşittir solculuk anlayışı yanlış
16 Mayıs 2017 Salı 15:23

 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Sosyolog Ali Aktaş, “Türk Kültüründe Alevilik ve Türkmen Aleviliği” konulu söyleşi yaptı

 

Alevilik eşittir solculuk anlayışı yanlış

 

9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Türk Ocakları Kocaeli Şubesi’nin düzenlediği söyleşiye katılan Sosyolog Ali Aktaş, “Türk Kültüründe Alevilik ve Türkmen Aleviliği” konusunda konuşma yaptı. Oldukça yoğun katılımın olduğu söyleşiye Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Süleyman Pekin ve dinleyiciler katıldı. 

İKİ KÜLTÜRÜN ARASI AÇILDI

Türklerin doğudan göç ederek Anadolu topraklarına yerleştiğini ifade eden Aktaş, ‘’Biz göç ettiğimiz topraklardan birçok kültürün güzelliklerini, örf ve adetlerini alarak, bu topraklara yerleştik’’ dedi. ‘’Alevilik bir din ya da inanıştır’’ tabirinin yanlış olduğunu ifade eden Aktaş, ‘’Din kültürünün her inançta olduğu gibi Alevilik kültüründe de şekillendiğini görmekteyiz’’ ifadesini kullandı. Aleviler ve Sünnilerin birbirlerine yönelik yapmış olduğu asılsız iddiaların iki kültürün arasını açtığını ifade eden Aktaş, iki toplumun neden bu şekilde çatıştığını detayları ile anlattı.

 

ALEVİLİK EŞİTTİR SOLCULUK ANLAYIŞI YANLIŞ

‘’Yüzyıllar öncesine dayanan Alevilik olgusunun Hoca Ahmet Yasevi’den başlayarak zamanla kimlik haline geldiğini görmekteyiz’’ diyen Aktaş, ‘’Aleviler, Türkçe dışında hiçbir dili benimsemez ve kabul etmezler’’ dedi. ‘’Anadolu topraklarındaki Aleviler arasında kendini Kürt ve Zaza olarak tanıtan toplumların oranı yüzde 5’i geçmemektedir’’ yorumunu yapan Aktaş, dünyada iki farklı ırkın benzerliğinin yüzde 15 i geçmediğini belirterek toplumlar arası yapılan testleri dinleyiciler ile paylaştı. Önemli bir araştırmanın sonucunu paylaşan Aktaş, Türk kökenli Manavların, Tuncelili Alevilere benzerliğinin yüzde 85 olduğunu belirterek; Alevilik eşittir solculuk anlayışının yanlış olduğunu ifade etti.

 

BAYSAD ŞAİRLERİNDEN ŞİİR DİNLETİSİ

BAYSAD Yazarı Osman Saraç, Karamürsel Alp Konferans Salonunda okurlarının misafiri oldu. Şiir tadında gecen söyleşide şair ve yazarların kitap basım ve dağıtım konusunda yaşadığı sıkıntılar tartışıldı. Katılımcıların şiirler okuduğu söyleşide birbirinden güzel şiirler okurları ile buluştu. Günün son söyleşisinde Aktiffelsefe İzmit’in düzenlediği söyleşide konuşan Yazar Çiğdem Zülfikar, “Zor İnsanlarla Geçinme Sanatı” hakkında konuşma yaptı. 

 Haber okunma sayısı: 911

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de 2018’in ilk meclisi yapıldı

Körfez’de 2018’in ilk meclisi yapıldı

Kanallar temizleniyor

Kanallar temizleniyor

Sarmaşık Dere’ye araç geçiş köprüsü

Sarmaşık Dere’ye araç geçiş köprüsü

Hereke sahilindeki otopark genişletildi

Hereke sahilindeki otopark genişletildi

Körfez Savcılığından Dev Holdinge Operasyon

Milliyet ve Hürriyet gazetesinin haberine göre Kocaeli Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü akaryakıt

Söğüt’ten Baran’a ilk ziyaret

Baran : Teşkilatlarımızın fikri bizler için önemlidir

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI